Reklama

Polska

Toruń gospodarzem 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Przyszłoroczne obchody 19. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się 17 stycznia w Toruniu – poinformował KAI przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło. Wydarzeniu towarzyszyć będzie hasło zaczerpnięte z 1 Księgi Królewskiej "Co ty tu robisz, Eliaszu?" (1 Krl, 19,14).

[ TEMATY ]

Żydzi

Toruń

hurk/pixabay

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r.

Dzisiejsze obrady Komitetu, podczas których podjęto decyzję o wyborze miejsca i hasła przyszłorocznego Dnia Judaizmu, odbyły się w Sekretariacie KEP w Warszawie. W obradach uczestniczył m.in. prof. Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Oceniając stan dialogu wskazywał on na coraz bardziej przyjazne relacje katolicko-żydowskie.

Prof. Krajewski wskazywał, że dziś udało się w dużej mierze wyeliminować uprzedzenia jakie przed laty towarzyszyły wzajemnym kontaktom. Obecnie są coraz częstsze – na gruncie kościelnym czy akademickim – i towarzyszy im też zdecydowanie większe zaufanie – mówił gość Komitetu KEP.

Niektóre inicjatywy – jak dzień Judaizmu – są podejmowane i realizowane wspólnie, zaś obecność biskupów w synagogach jest powrotem do czasów przedwojennych, do najlepszych lat, kiedy to katolicy i żydzi bywali wzajemnie na uroczystościach religijnych swoich wspólnot – przypomniał prof. Krajewski.

Zdaniem współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, obecnie przywracane są najlepsze tradycje czasu przedwojennego, zamrożone wojną i późniejszym okresem. W okresie komunizmu społeczność żydowska w Polsce była bowiem zagubiona, rozproszona i działała niemal w ukryciu. Natomiast dziś żydzi czują się ludźmi w pełni wolnymi w manifestowaniu swojej żydowskiej tożsamości – mówił Krajewski.

Bp Cisło przyznał, że wystąpienie przedstawiciela społeczności żydowskiej sprawiło mu wielką satysfakcję dodając, że pod czasów Soboru Watykańskiego II Kościół działa na rzecz dialogu z judaizmem. "Być może początkowa percepcja Soboru była bardzo powolna, ale nabiera ona przyspieszenia" – ocenił przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. W tym kontekście wskazał na list episkopatu z okazji 25. rocznicy "Nostra aetate" – soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich i zorganizowane w 2000 r. warszawskie nabożeństwo pokutne z opłakiwaniem win chrześcijan wobec żydów.

Reklama

"Bardzo mnie to cieszy, bo identyfikuję się z fundamentalną od czasów Soboru opcją Kościoła na rzecz dialogu katolicko-żydowskiego" – podkreślił bp Cisło.

Podczas dzisiejszego spotkania omawiano też przygotowania do 50. rocznicy deklaracji "Nostra aetate". Z tej okazji 27 października, w przeddzień 50. rocznicy podpisania tego dokumentu, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się okolicznościowa konferencja. Druga jej część będzie miała miejsce następnego dnia na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Komitet KEP ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Przewodniczący Komitetu, bp Mieczysław Cisło podkreśla, że "wspólne dziedzictwo Żydów i chrześcijan wzywa ich do dawania świadectwa Jedynemu Bogu i jego przykazaniom".

Komitet KEP ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.

2015-04-29 16:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czynna miłość Boga

W Święto Miłosierdzia Bożego 7 kwietnia o godz. 15 (Godzina Miłosierdzia) w diecezjalnym sanktuarium w Toruniu przy ul. św. Faustyny 7 Sumie przewodniczy biskup toruński Andrzej Suski

O Boże, jak hojnie rozlane jest miłosierdzie Twoje, a wszystko to uczyniłeś dla człowieka. O, jak bardzo musisz kochać tego człowieka, kiedy Twa miłość tak czynna dla niego. O Stwórco mój i Panie, wszędzie widzę ślady Twej ręki i pieczęć Twego miłosierdzia, które otacza wszystko, co jest stworzone. O mój Stwórco najlitościwszy, pragnę Ci złożyć cześć w imieniu tych wszystkich stworzeń i tworów bezdusznych, wzywam cały wszechświat do uwielbienia miłosierdzia Twego” - pisała w swoim „Dzienniczku” (Dz. 1749) św. s. Faustyna. Jezus sam wybrał skromną zakonnicę na apostołkę swego miłosierdzia. Przez „zetknięcia” z duszą s. Faustyny Jezus przekazał światu prawdę, której ów świat tak bardzo potrzebował: prawdę o miłości miłosiernej, jaką obdarza każdego człowieka, każde stworzenie. Działo się to pod koniec lat 30. XX wieku, niemalże na chwilę przed wybuchem II wojny światowej.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję