Przyszliśmy w miejsce, w którym w 1856 r. dwóm młodym dziewczynom objawiła się Matka Boża. Starajmy się wyciszyć i pomyśleć, co dziś chce nam tutaj powiedzieć Bóg – zachęcał.
Słowa klucze
W homilii duchowny zauważył, że naszym przewodnikiem po Dolinie Objawienia jest św. Jan Paweł II. – Można sobie usiąść na ławeczce przy jego boku i wczytać się w słowa z Tryptyku rzymskiego, wyryte na stojącej obok tablicy. Wybrany fragment tekstu pozwala zrozumieć to miejsce i znaleźć odpowiedź na pytanie, jak żyć. Zawarte w nim słowa: zdumienie, zatrzymanie i powrót do Źródła to słowa klucze. Jeśli je zrozumiesz, mogą przemienić twoje życie – podkreślił bp Przybylski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Święte zdumienie
– Czy jeszcze potrafimy się zdumieć, zatrzymać i powrócić do źródła? Nie tylko tego, które przyciąga smakiem swojej wody i przypisywanymi jej cudownymi mocami, ale do Źródła, które nazywa się sensem życia? – pytał. Nawiązując do zdumienia Elżbiety wywołanym wizytą Maryi w jej domu, duchowny wskazał, że podobne zdumienie przeżywały dzieci w Fatimie, św. Bernadetta w Lourdes i dziewczynki w Dolinie Objawienia w Kałużach.
Zatrzymaj się!
Reklama
– Święty Jan Paweł II pyta, czy potrafimy zadziwić się Bogiem, Jego pięknem, dobrocią i miłością oraz jego Matką. Świat robi dziś wszystko, byśmy zdumiewali się złem – kontynuował. Za papieżem Polakiem powiedział, że aby zdumieć się Bogiem, trzeba się zatrzymać. – Jeśli nie potrafisz się zatrzymać, będziesz jak śmieć pędzący z biegiem rzeki. Co ci zostanie u kresu ziemskiego życia? Czy coś ze sobą zabierzesz? Zatrzymaj się i zastanów nad swoim życiem, nad tym, czy nie nadszedł czas na przemianę i na powrót do Źródła, którym jest Jezus – apelował bp Przybylski.
Dobro zwycięży
Duchowny podkreślił, że aby „powrócić do Źródła, trzeba płynąć pod prąd”. – Nie jest to łatwe, ale tylko u początku znajdziesz czystą wodę i radość życia. Takim źródłem dla każdego z nas jest Eucharystia – wskazał i zachęcał do modlitwy o to, by Maryja nauczyła nas zdumiewać się Bogiem. – Wniebowzięcie Maryi pozwala nam zrozumieć, że ostatecznie zwycięży dobro i że tak jak Ona możemy osiągnąć niebo. Przypominają nam o tym słowa modlitwy wyryte na tablicy obok figury Matki Bożej przy miejscowym źródełku: „Matko Boża, Leśna Pani, wskazuj drogę wędrującym do domu Ojca, który na nas czeka. Wyproś u Swego Syna nam, pielgrzymom na tej ziemi, ożywczą świeżość źródła, byśmy nie ustawali w miłowaniu Boga i człowieka” – prosił bp Przybylski.
Ważne poświęcenie
Podczas liturgii miał miejsce obrzęd poświęcenia ziół i kwiatów oraz odnowionej figury św. Jana Pawła II wyrzeźbionej przez Józefa Fiodora (dar rodziny Kubasików) i nowej kapliczki (dzieło Rafała Cembika) z figurą Matki Bożej Leśnej.
W modlitwie uczestniczyli: strażacy z jednostek OSP z pocztami sztandarowymi, zespół Załęczanie, koła gospodyń wiejskich, przedstawiciele władz samorządowych, gminnych i powiatowych oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Wieluń.