Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Odbuduj mój Kościół

Kiedy patrzę na historię związaną z odbudową kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu, przypomina mi się opowieść z życia św. Franciszka.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

renowacja

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Prezbiterium odnowionej świątyni

Prezbiterium odnowionej świątyni

Według tradycji, syn bogatego asyskiego kupca Piotra Bernardone podczas modlitwy miał usłyszeć słowa: „Franciszku, idź odbuduj mój dom, który, jak widzisz, popada w ruinę”. I chociaż Pan Bóg nie mówił tu o konkretnej kaplicy, ale o problemach, które w tych czasach nękały Jego Kościół, to Franciszek zrozumiał je dosłownie. Uświadomienie sobie tego zajęło Franciszkowi sporo czasu, jednak kiedy wreszcie to pojął, on sam i jego bracia odmienili bieg historii.

Dziś bieg historii zamojskiej świątyni odmienili duchowi synowie św. Franciszka, którzy podjęli się wielkiego dzieła odbudowy historycznej bryły największej XVII-wiecznej barokowej świątyni w Polsce. Po trwającym cztery lata wielkim dziele odbudowy w sobotę 3 lipca uroczyście otwarto kościół dla kultu Bożego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele rektoralnym św. Mikołaja w Zamościu, który na czas prac związanych z odbudową stał się – obok katedry – miejscem modlitwy dla wiernych, tworzących wspólnotę parafii franciszkańskiej. Eucharystii przewodniczył biskup diecezjalny Marian Rojek, który w homilii wyrażał wdzięczność za podjętą pracę i dzieło odbudowy.

Reklama

Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został procesyjnie przeniesiony do odbudowanego kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Po wprowadzeniu Najświętszego Sakramentu ksiądz biskup odmówił okolicznościową modlitwę i poświęcił wnętrze kościoła, po czym zebrani odmówili wspólnie modlitwę różańcową.

W rozmowie z Katolickim Radiem Zamość bp Marian Rojek wyrażał nadzieję, że odnowiona świątynia stanie się ważnym ośrodkiem liturgicznym w diecezji. – Dziękuję tym wszystkim, którzy przyczynili się przez ostatnie cztery lata do odnowy i odbudowy tego kościoła w swoim pierwotnym wzorze. Jest naprawdę imponujący, jeśli chodzi o wnętrze. Myślę, że to będzie ważny ośrodek kultu religijnego – mówił bp Rojek.

Remont kościoła franciszkanów trwał od 2017 r. Inwestycja kosztowała około 28 mln złotych. Zdecydowana większość środków pochodziła z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywrócić pierwotną świetność

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2021, str. VI

[ TEMATY ]

renowacja

prace konserwatorskie

Ks. dr Szymon Tracz

Rzeźby z bocznych ołtarzy

Rzeźby z bocznych ołtarzy

Późnobarokowe ołtarze z drewnianego kościoła św. Wawrzyńca w Grojcu zostały poddane renowacji.

Ołtarz główny oraz dwa XVIII-Szembeków – właścicieli Grojca – znajdują się w pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Prace polegają na czyszczeniu dekoracyjnych elementów snycerskich, ściąganiu późniejszych przemalowań z rzeźb i ozdobnych kartuszy zdobiących nastawy oraz na konserwacji drewnianych struktur nastaw uszkodzonych przez wilgoć i drewnojady. W planach jest również konserwacja obrazów znajdujących się w ołtarzach, w tym Madonny z Dzieciątkiem z ołtarza głównego. Na ten wizerunek nałożona jest drewniana srebrzona sukienka.

CZYTAJ DALEJ

Kompromitacja Renaty Grochal…chce Sikorskiego na prezydenta

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję