Reklama

Niedziela Wrocławska

Najlepsi szachiści nagrodzeni

Ksiądz Sławomir Pawłowski wśród kapłanów i s. Sylwia Zofia Buszta w kategorii sióstr zakonnych zostali nowymi Mistrzami Polski w szachach klasycznych.

Niedziela wrocławska 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

szachy

Ks.Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Sławomir Pawłowski zdobył tytuł Mistrza Polski

Ks. Sławomir Pawłowski zdobył tytuł Mistrza Polski

Rozgrywki, które zorganizowane zostały po raz 20, odbywały się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Patronat nad zawodami objął Tygodnik Katolicki Niedziela. Rozgrywki można było śledzić na kanale YouTube Niedzieli Wrocławskiej. W tym roku do rywalizacji stanęło 32 szachistów, co stanowi rekord tych zawodów.

Po wygranej partii z ks. Jakubem Przygrodzkim tytuł mistrzowski zapewnił sobie w VIII rundzie ks. Sławomir Pawłowski, który na rundę przed końcem mistrzostw miał bezpieczną przewagę 1,5 pkt nad ks. Mirosławem Mejznerem oraz ks. Wojciechem Solą. Ostatecznie na podium stanęli: 1. ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn, 2. ks. Mirosław Mejzner, pallotyn, 3. ks. Stanisław Bąk, diecezja przemyska. Z kolei w kategorii sióstr zakonnych, Mistrzostwo Polski zdobyła s. Sylwia Zofia Buszta ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego. 2 miejsce zapewniła sobie s. Agnieszka Bednarczyk, salezjanka.

Mistrz Polski, ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn i profesor KUL, w rozmowie dla Niedzieli Wrocławskiej powiedział, że w szachy grywa od dzieciństwa: – Gdy nauczył mnie mój tato. Potem chodziłem do klubu szachowego. W szkole średniej miałem przerwę w grze, która trwała 27 lat. Do regularnego trenowania i grania na turniejach wróciłem 8 lat temu. Szachy przynoszą mi przyjemność i satysfakcję. Grę w szachy, podobnie jak inne dziedziny sportu, trzeba ćwiczyć i trenować. Gra ta ćwiczy ducha samozaparcia, wyciągania wniosków z popełnionych błędów i szacunku dla przeciwnika – powiedział ks. Pawłowski. Natomiast s. Sylwia Zofia Buszta, mówiąc o początkach gry w szachy, wraca do lat swojego dzieciństwa. – Gry nauczył mnie mój tato. Wcześniej nauczyli się grać moi bracia i dzięki temu mogliśmy wspólnie spędzać czas na grze. Będąc w zakonie, przez kilkanaście lat nie miałam okazji grywać w szachy. Obecnie w ramach odpoczynku sięgam po nie, oglądam rozgrywki arcymistrzów i tak też się uczę. Gdy dowiedziałam się o rozgrywkach wśród duchowieństwa, postanowiłam spróbować a dziś już mamy osobną rywalizację między siostrami zakonnymi.

Reklama

Wręczono także nagrody w różnych kategoriach. Nagrodę fair play w postaci pucharu ufundowanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę otrzymał ks. Marek Januszewski z diecezji toruńskiej. Nagrodę abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego za najładniejszą partię otrzymał ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej. Nagrodę Tygodnika Katolickiego Niedziela dla najlepszego debiutanta: kl. Stanisław Książkiewicz, seminarium Dublin. Nagroda specjalna od Rektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu została wręczona ks. Krzysztofowi Domaraczence z diecezji drohiczyńskiej za wkład w szerzenie szachów wśród osób duchownych. Nagrodę dla najlepszego diakona wręczono dk. Michałowi Ochnikowi, klaretynowi, a dla najlepszego seniora o. Jana Mazura, jezuity. Puchar Pocieszenia zdobył dk. Krzysztofa Kawulki z WSD w Przemyślu. W klasyfikacji drużynowej (liczone były turnieje w szachach: szybkich, błyskawicznych i klasycznych), puchary ufundowane przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek otrzymali: 1. Misjonarze Pallotyni, 2. Diecezja Siedlecka 3. Misjonarze Wincentego a Paulo. Nagroda dla najlepszego kleryka przypadła kl. Stanisławowi Książkiewiczowi.

30 zawodników biorących udział w mistrzostwach rozegrało symultanę szachową z arcymistrzynią Jolantą Zawadzką. Partię zwycięską rozegrał ks. Fabian Domagalski z diecezji kaliskiej, a remis osiągnęli ks. Błażej Bryk z archidiecezji katowickiej oraz ks. Piotr Kubicz z diecezji sandomierskiej.

W przyszłym roku najlepsi szachiści wśród duchowieństwa i sióstr zakonnych spotkają się na mistrzostwach u benedyktynów w Tyńcu. Tradycyjnie rozgrywki odbędą się w pierwszym tygodniu lipca.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

13. Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

Niedziela podlaska 32/2014, str. 2

[ TEMATY ]

szachy

KS. KRZYSZTOF DOMARACZEŃKO

W dniach od 7 do 12 lipca w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbywały się 13. już Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa. Wzięło w nich udział 23 zawodników: 15 księży, ojciec zakonny franciszkanin, diakon i 6 kleryków. Mistrzostwa uroczyście otworzył bp Jan Salaterski.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję