Reklama

Głos z Torunia

Pokazać Serce Boga

W podążaniu za Jezusem Chrystusem wspomaga ich główna Patronka, Niepokalana Dziewica Maryja. Księża marianie w Grudziądzu świętowali dwa ważne jubileusze: 350-lecie Zgromadzenia Księży Marianów oraz 50-lecie mariańskiego ośrodka duszpasterskiego w mieście.

Eucharystii 30 czerwca przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Na uroczystość przybył ks. dr Tomasz Nowaczek, przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, księża niegdyś pracujący w mariańskiej parafii, jak i z niej pochodzący, proboszczowie grudziądzkich parafii, siostry zakonne, parafianie i sympatycy. Podczas uroczystości śpiewał chór Tibi Mariae.

Święte Serca

– Wiodącym rysem charyzmatu księży marianów jest oddanie Matce Bożej – podkreślił bp Śmigiel. W konstytucji zgromadzenia zapisane jest, że Misterium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pobudza do gorącego ukochania czystości naszego serca. Biskup toruński przypomniał dwa fragmenty z Ewangelii wg św. Łukasza mówiące o sercu Maryi: kiedy po narodzeniu Jezusa Maryja zachowywała i rozważała wszystko, co usłyszała w swoim sercu, a także scenę odnalezienia Jezusa w świątyni. Kult Serca Najświętszej Maryi Panny rozwinął się jednocześnie z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mówiąc o symbolice serca, biskup zaznaczył, że potocznym wyobrażeniem serca jest czerwony owal oznaczający gorące uczucie, miłość. W sensie duchowym odnosi się ono do sfery wewnętrznej w człowieku, osobowości. – W dniu waszego jubileuszu dziękujemy wam, że przez tyle lat zbliżacie nas do Serca Jezusowego i do Serca Maryi, a przez to bardzo subtelnie, ale też skutecznie wzywacie do nawrócenia i otwieracie na miłość Boga – dodał bp Śmigiel.

Posłani do młodych

– Serce Jezusa jest znakiem bezinteresownej miłości. Świat potrzebuje takiej miłości – kontynuował pasterz. Pojawienie się zgromadzenia to ubogacenie duszpasterstwa w mieście i diecezji. Biskup dziękował księżom marianom za pracę na rzecz naszej diecezji, a niegdyś za walkę o utworzenie parafii w Grudziądzu. Jedną z cech charakterystycznych zgromadzenia jest szeroko rozumiany apostolat, ewangelizowanie tam, gdzie jest największa potrzeba. Marianie w Grudziądzu od początku ewangelizowali ludzi młodych. Przez wiele lat w ich kościele gromadziły się zastępy młodzieży. – Czasy się zmieniają i zmieniają się znaki czasu. Życzę wam, abyście dobrze potrafili rozpoznawać te znaki, interpretować je w świetle Pisma Świętego, nauki Kościoła i abyście mieli siłę na nie odpowiadać. Życzę wam, abyście byli zawsze blisko serca Maryi – zakończył bp Śmigiel.

Toruński pasterz poświęcił dwa witraże zainstalowane w ostatnim czasie w parafii. Na zakończenie w sposób szczególny wyraził wdzięczność wobec opuszczającego naszą diecezję ks. Andrzeja Siejaka, a jednocześnie serdecznie przywitał ks. Dariusza Hirscha, który od września obejmie urząd proboszcza mariańskiej parafii. Zwieńczeniem uroczystości była procesja eucharystyczna wokół kościoła.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjną koronkę odmów w październiku przynajmniej raz

Marianie byli i nadal pozostają jedyną męską wspólnotą religijną opartą na „Regule dziesięciu cnót ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny”, którą przyjęli za podstawę swojej maryjnej duchowości w 1699 r.

Zakonnicy nosili przy sobie całe życie dziesiątkę różańca (nazwaną decymką) i byli z nią chowani. Zarówno św. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów jak

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Zdzisław Kaleński

2022-09-30 17:08

Pixabay.com

28 września zmarł ks. Zdzisław Kaleński. Kapłan ten miał 94 lata życia i 69 lat kapłaństwa.

Ks. Zdzisław Kaleński urodził się 24 lipca 1928 roku w Rabcr Zdroju [Archidiecezja Krakowska]. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1953 w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

25 lat troski “O ludzką twarz człowieka”

2022-10-02 17:00

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Wacław Buryła

Ks. Wacław Buryła

Pod patronatem Andrzeja Dudy, prezydenta RP odbyła się 25. - jubileuszowa edycja konkursu poetyckiego "O ludzką twarz człowieka". Inicjatorem konkursu jest ks. Wacław Buryła, kapłan i poeta. Wydarzenie odbyło się w Krośnicach.

Laureatami konkursu zostali:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję