Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pomorze Zachodnie w obiektywie Marka Czasnojcia

75. rocznica ustanowienia polskiej administracji na Pomorzu Zachodnim zaowocowała kolejną publikacją wybitnego fotografa.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

album

publikacja

Archiwum ZAPOL

Od 60 lat jest wnikliwym obserwatorem Szczecina

Od 60 lat jest wnikliwym obserwatorem Szczecina

Premiera publikacji albumu Pomorze Zachodnie odbyła się na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. W konferencji prasowej wzięli udział: Anna Bańkowska – członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, Barbara Igielska – dyrektor Zamku Książąt Pomorskich, Lech Karwowski – dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, Aleksander Ostasz – dyrektor Muzeum Oręża Polskiego, Marek Czasnojć, autor publikacji oraz przedstawiciele mediów. Zgromadzonych przywitał Mirosław Sobczyk, prezes wydawnictwa ZAPOL.

Obserwator regionu

Marek Czasnojć jest artystą fotografikiem, fotoreporterem i dziennikarzem, od ponad 60 lat mieszkańcem naszego regionu. Jako fotoreporter współpracował m.in. z Głosem Szczecińskim, tygodnikiem Czas, miesięcznikiem Morze. Fotografując wszystko, co uznał za interesujące na Pomorzu Zachodnim, ma w swoim archiwum bogate zbiory zdjęć. To doskonała dokumentacja dotycząca Szczecina i regionu. Wiele uwagi poświęcał też tematyce żeglarskiej. Stworzył ponad pięćdziesiąt albumów, brał udział w wielu wystawach i konkursach. Wielokrotnie był odznaczany i wyróżniany, otrzymując m.in. nagrodę „Pro Arte” marszałka województwa (2020 r.) i nagrodę prezydenta miasta – tytuł Ambasadora Szczecina (2016 r.).

W albumie znajdziemy także fotografie historyka prof. Tadeusza Białeckiego, wybitnego znawcy terenu Pomorza Zachodniego. Są także zdjęcia ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Łącznie w albumie znalazło się ponad trzysta fotografii.

Okiem fotografa

We wstępie autor napisał: „Zapraszamy do niezwykłej podróży w przestrzeni i czasie po Pomorzu Zachodnim, zróżnicowanym i jeszcze nie do końca poznanym regionie Polski, gdzie nie tylko nadbałtyckie plaże, główne ośrodki takie jak: Szczecin, Koszalin, Świnoujście czy Stargard, ale dziesiątki miasteczek, wsi, zabytkowych zamków, pałaców i parków czekają na gości spragnionych spokoju oraz chęci obcowania z niebanalnymi atrakcjami. To także ciekawa zróżnicowana fauna i flora, w tym dwa parki narodowe – Woliński i Drawieński, parki krajobrazowe, rezerwaty, jeziora, rzeki, morenowe wzgórza czy zwarte kompleksy leśne. Region symbiozy dziedzictwa historii, kultury i przyrody”.

Reklama

Album wydany został w nakładzie dwóch tys. egzemplarzy, zdjęcia zostały opisane w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Jego wydanie wsparł Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego (projekt: „Promocja przez kulturę”) oraz Szczecińska Energetyka Cieplna. Pozycja została wydana przez wydawnictwo ZAPOL, z którym autor współpracuje już 20 lat.

Plany wydawnicze

W wybranych przez autora do albumu zdjęciach zabrakło mi fotografii szczecińskiej katedry św. Jakuba, charakterystycznej budowli w pejzażu naszego miasta, która będąc po wojnie ruiną, zagrożona rozbiórką została uratowana. Odbudowana cieszy swoją architekturą ceglanego gotyku. Mam nadzieję, że M. Czasnojć zachował jej zdjęcia do kolejnej publikacji. Zdradził bowiem, że planuje przygotowanie pozycji zatytułowanej Zachodniopomorskie dziedzictwo kulturowe... Pomerania Sacra, w której przez obiekty sakralne ukarze historię Kościoła na Pomorzu Zachodnim. Życzymy, by i to zamierzenie udało mu się zrealizować.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Materialne i niematerialne dziedzictwo. Wydali przemówienia papieskie i reprint

Na cieszyńskiej ziemi planowano uczcić ważne papieskie rocznice w szczególny sposób, poprzez organizację różnych spotkań i wydarzeń, ale sytuacja epidemiczna uniemożliwiła takie plany. Stąd też Powiat Cieszyński we współpracy z Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie wydał publikację pt. „W 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Skoczowie oraz 100. rocznicę Jego urodzin”.

Wydanie składa się z dwóch części: broszury „Drodzy Bracia i Siostry” zawierającej 3 przemówienia papieża z wizyty w Skoczowie 22 maja 1995 r. oraz reprintu książki ks. Teodora Czaputy pt.: „Życie i śmierć męczeńska bł. Jana Sarkandra”:

CZYTAJ DALEJ

Spacer po genealogii. Rodzina Ojca Pio

2022-09-22 21:05

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Pod koniec XIX wieku w murach małego włoskiego miasteczka przyszło na świat dziecko, które dzięki szczególnym darom łaski znane jest na całym świecie. To właśnie jemu Pietrelcina zawdzięcza swoją sławę.

W Pietrelcinie

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję