Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Potrzeba nam świadków wiary

Święty Otton z Bambergu jest postacią, która od czasu powstania diecezji w 1972 r. inspiruje do modlitwy i wdzięczności za przyniesiony nam dar wiary.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Otton z Bambergu

Remigiusz Pajor -Kubicki

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Uroczysta Suma odpustowa odbyła się pod przewodnictwem bp. Henryka Wejmana

Szczególną czcią otaczany jest bp Otton z Bambergu – współpatron naszej archidiecezji wraz z Najświętszą Maryją Panną Matką Kościoła – w Pyrzycach, gdzie w 1124 r. ochrzcił liczne grono Pomorzan.

Lipcowe dni skupienia

Podobnie jak każdego roku bardzo podniośle celebrowany jest tutaj lipcowy odpust ku jego czci. Przez wiele lat łączył się on z czerwcowymi Dniami Ottonowymi. Od dwóch lat koncentracja modlitwy oraz refleksji nad dziełem Apostoła Pomorzan skupia się wokół odpustu. W tym roku przygotowaniem do oddania hołdu św. Ottonowi było triduum, które na zaproszenie proboszcza parafii ks. Piotra Kurzaja chrystusowca, poprowadził znawca dziejów św. Ottona ks. kan. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. Grzegorz Wejman. Podczas trzech dni skupienia w czasie wieczornej Eucharystii głosił słowo Boże, które nacechowane było wątkiem misji św. Ottona, dokonaniami ewangelizacyjnymi na ziemi nad Odrą i Bałtykiem, a jednocześnie odniesieniami do znaczenia chrztu w życiu każdego wierzącego człowieka i wypływającymi z tego faktu obowiązkami. Przygotowując się do odpustu wierni z Pyrzyc licznie skorzystali z sakramentu pokuty i pojednania.

Przygotowania do jubileuszu

W dzień odpustu 1 lipca uroczystą Eucharystię sprawował bp prof. dr hab. Henryk Wejman w asyście ks. Bogusława Burgata, chrystusowca – wikariusza generalnego, ks. kan. dr. Grzegorza Harasimiaka – dziekana dekanatu Pyrzyce oraz kilkunastu kapłanów. Zgromadzeni wierni wsłuchali się w słowo Boże, które ukazało charyzmat świętości patrona naszej archidiecezji. Ta świętość mimo tylu wieków jest wciąż aktualna i ma znaczenie właśnie teraz, gdy potrzeba nam świadków wiary i silnych członków wspólnoty Kościoła. Odpustowe świętowanie zakończyło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odmówieniem litanii do św. Ottona oraz procesją eucharystyczną.

Tegoroczny odpust ku czci św. Ottona, jak podkreśla ks. Piotr Kurzaj wpisuje się już w etap przygotowań do zbliżającej się 900. rocznicy Misji św. Ottona. Za trzy lata oddamy w pełni hołd Misjonarzowi z Bambergu, a niezwykle potrzebne jest gruntowne przygotowanie do uroczystości i poznawanie znaczenia tego, co dokonał na naszej ziemi patron archidiecezji, zwłaszcza tutaj w Pyrzycach.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przyszedł w imię Chrystusa!

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2021, str. I

[ TEMATY ]

relikwie

Otton z Bambergu

Zygmunt P. Cywiński

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

Przekazanie relikwii św. Ottona dla parafii św. Ottona w Pyrzycach

W 2022 r. będziemy przeżywać 50. rocznicę powołania diecezji szczecińsko-kamieńskiej, której patronem jest św. Otton z Bambergu.

Patronat ten ustanowiony został na mocy dekretu prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, z 24 września 1972 r.

CZYTAJ DALEJ

Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna lubuskiego do Górzycy

2022-09-24 09:27

[ TEMATY ]

Górzyca

Ośno lubuskie

Pielgrzymka pokutna

Matka Łaski Bożej

Karolina Krasowska

Z kościoła św. Jakuba Apostoła w Ośnie lubuskim wyruszyła V Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna do Górzycy.

W tym roku do Matki Łaski Bożej w Górzycy pielgrzymuje grupa 60 osób. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”.

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński o reparacjach: Niemcy nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach

2022-09-24 17:45

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Niemcy muszą zrozumieć, że nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach. Zdołamy pokazać światu, jak to wyglądało - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że Polska wyegzekwuje reparacje wojenne od strony niemieckiej.

Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Oleśnicy został zapytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Zapowiedział, że strona Polska "już bardzo niedługo" wystosuje notę dyplomatyczną w tej sprawie. "Idziemy ta drogą. To jest początek drogi, ona nie będzie łatwa. Ale jeżeli będziemy twardzi i konsekwentni to Niemcy w pewnym momencie zrozumieją, że nie mają wyjścia. Wtedy się zaczną rozmowy. (...) To wyegzekwujemy" - mówił Kaczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję