Reklama

Niedziela Świdnicka

Od lat wspierają seniorów

W ogrodach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Bielawie uroczyście świętowano jubileusz 30-lecia Dziennego Domu Seniora oraz 25-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy.

W czwartek 1 lipca na spotkanie przybyli przedstawiciele lokalnych władz, wolontariusze, seniorzy oraz zaproszeni goście. Obchody uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. którą sprawował biskup świdnicki Marek Mendyk.

Najlepsze lekarstwo

Biskup Mendyk wyraził wdzięczność osobom zaangażowanym w działalność ośrodka oraz złożył życzenia z okazji jubileuszu. – Jestem ogromnie wdzięczny osobom, instytucjom i miejscowemu samorządowi, że tego typu ośrodki nie tylko są, ale że się rozwijają, a ludzie tutaj chętnie przychodzą. Cieszy też wzrastająca liczba wolontariuszy, którzy na co dzień starają się pomagać i służyć seniorom – mówił biskup, dodając, że najlepszym lekarstwem dla drugiego człowieka jest drugi człowiek, serdecznie obecny, uśmiechnięty i otwarty.

Wsparcie dla seniorów

Ośrodek wsparcia seniorów został utworzony w 1991 r. przez Annę Petruk. Od 18 lat placówkę prowadzi Grażyna Smolińska. W ciągu tego okresu zmieniała się siedziba, infrastruktura, otoczenie, wyposażenie oraz zakres usług.

Celem Domu Senior+ jest w szczególności poprawa jakości życia osób starszych, zapewnienie im wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, integracja społeczna, w tym rozwój działań samopomocowych, zwiększenie zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnej.

Natomiast Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia, przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Celem działalności ŚDS jest zapobieganie nawrotom choroby psychicznej, rehabilitacja społeczna oraz zapewnienie oparcia społecznego dla osób po przebytym leczeniu psychiatrycznym.

Zasługa wielu ludzi

Oba ośrodki dla swoich podopiecznych organizują zajęcia terapeutyczne służące utrzymaniu sprawności psychofizycznej, prowadzą zajęcia rehabilitacyjne i sportowe. Organizowane przedsięwzięcia kulturalne i towarzyskie mają istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, wyzwalają u seniorów wiarę we własne siły, poczucie godności i przydatności. Działalność obu domów to zasługa wielu ludzi, którzy poświęcają swój czas i energię, by każdy korzystający z usług ośrodka czuł się dobrze, by jesień życia była pogodna i nie przebiegała w samotności.

Reklama

– Statystyki pokazują, że seniorów jest i będzie coraz więcej. Dlatego takie działania są bardzo cenne. Organizowanie czasu, zajęć dla osób starszych, to naprawdę coś ważnego, zasługującego na wsparcie, także finansowe i na wielką pochwałę – mówił dla lokalnych mediów, obecny na uroczystościach Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

Burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj, dziękując wszystkim pracownikom ośrodka, podkreślił ich wysokie kwalifikacje i kompetencje oraz umiejętność pozyskiwania środków na tego typu działalność, zapewniając o dalszym wsparciu i współpracy w dalszych latach.

Jubileusz ubogacił program artystyczny przygotowany przez seniorów, tort okolicznościowy, kwiaty, życzenia, podziękowania oraz koncert Szymona Wydry.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Kochajcie Polskę, bez niej żyć się nie da”

„Mały Katyń”. Jak wiele jest miejsc rozrzuconych po naszej ojczystej ziemi, które można określić tym mianem. Do tej tragicznej listy prof. Wiktor Zin dopisał także ziemię grabowiecką. 25 września 1939 r. w Grabowcu i Grabowcu Górze żołnierze Armii Czerwonej wymordowali 37 oficerów i żołnierzy Wojska Polskiego. Byli to ułani pod wodzą rotmistrza Cierpickiego oraz improwizowany szwadron utworzony w Kowlu przez ppor. rezerwy Antoniego Chorążego. Sowieci wymordowali także rannych żołnierzy i lekarzy ze szpitala polowego. Męczeńską śmiercią zginęli lekarze – kpt. Henryk Wiślicki i ppor. rez. Marian Finto. Armia Czerwona nie poprzestała na tym; dokonała kolejnej zbrodni, mordując ok. 30 młodych ochotników maszerujących od strony Miączyna ku Grabowcowi.

CZYTAJ DALEJ

Rzecz o aniołach

Niedziela łowicka 40/2002

[ TEMATY ]

anioły

UMB-O/pl.fotolia.com

Któż z nas nie zna prostych i pełnych ufności słów modlitwy: "Aniele Boży, stróżu mój, ty zawsze przy mnie stój..." Dla niektórych była to może pierwsza w życiu modlitwa, szeptana jeszcze na kolanach matki. Ale czy anioły są żywo obecne tylko w świecie dziecięcej wyobraźni? Czy my, dorośli, też możemy wierzyć w anioły?

Anioły w Piśmie Świętym

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję