Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z insygniami św. Jakuba

Na Górze św. Doroty w Będzinie-Grodźcu odprawiono tradycyjne nabożeństwo i Mszę św. podczas Ogólnopolskiej Gwiaździstej Pielgrzymki św. Jakuba Apostoła.

Niedziela sosnowiecka 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

szlak św. Jakuba

pielgrzymi

Grzegorz Pieńkowski

Pątnicy z „insygniami jakubowymi” w świątyni na Górze św. Doroty

Pątnicy z „insygniami jakubowymi” w świątyni na Górze św. Doroty

Podczas pielgrzymki pod hasłem „Wyjdź z tej ziemi” obecne były insygnia patrona pielgrzymów, przekazywane na głównej drodze Via Regia. Na początku lipca „insygnia jakubowe”, czyli kostur z muszlą oraz kroniki, zostały przejęte przez Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino przy kościele św. Jakuba Apostoła w Sączowie. Od tego momentu są przekazywane w sztafecie, która docelowo dojdzie do Zgorzelca, gdzie znajduje się kościół stacyjny św. Jakuba Apostoła. Tam, 25 lipca, w uroczystość patrona pielgrzymów spotkają się miłośnicy dróg jakubowych.

– Ogólnopolskie gwiaździste sztafety biegną do Zgorzelca. Warto zauważyć, że w Polsce mamy ponad 7 tys. km dróg jakubowych. To na tych drogach, a szczególnie na głównych szlakach, można spotkać siostry i braci, którzy w słońcu i deszczu pielgrzymują pod opieką św. Jakuba Apostoła – opowiada Stanisław Syjut z Wojkowic. – W tej sztafecie warto wymienić Jarosława Tylka z Krakowa i Marka Kędzierskiego z Będzina, którzy przejęli „insygnia jakubowe”. Pokonali oni trasę 26 km do Grodziska. Następnie na szlak wyruszyła Jadwiga Baczyńska wraz z Dorotą i Marcinem Rzepniewskimi. Sztafeta dotarła do Olkusza, pokonując odcinek 27 km. Z Olkusza do Sławkowa „insygnia jakubowe” przeniósł Dariusz Jurek na trasie 18 km. Ze Sławkowa wyruszył Marian Klimas, który dotarł do dąbrowskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Stamtąd atrybuty jakubowe trafiły na Górę św. Doroty, gdzie trafiły w moje ręce. W Rogoźniku dołączył Stanisław Ferdyn, a w Sączowie Dorota i Paweł Kucharscy. Wraz z nimi zaniesiemy je do Piekar Śląskich. Tam oddamy je w tymczasowe posiadanie Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino – dodaje Stanisław Syjut.

Każdy rok, w którym uroczystość św. Jakuba Apostoła wypada w niedzielę, obchodzony jest w Santiago de Compostela jako rok święty. Tak jest i w 2021 r. Przez cały czas jego trwania w diecezji sosnowieckiej można uzyskać odpust zupełny nawiedzając kościół stacyjny św. Jakuba Apostoła w Sączowie.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Droga św. Jakuba znowu dostępna dla pielgrzymów

Droga św. Jakuba jest znowu dostępna dla pielgrzymów. Od 1 lipca jest też ponownie otwarta katedra w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.

Ks. Rudolf Hagmann, duszpasterz pielgrzymów w Santiago, powiedział w rozmowie z portalem Vatican News, że mimo to „nie można po prostu spakować plecaka i ruszyć w drogę”. Otwarcie „z pewnością nie oznacza powrotu do dotychczas znanych warunków”. W dalszym ciągu w katedrze oraz w schroniskach obowiązują szczególne zasady higieny, a pielgrzymi, którzy wybierają się na pątniczy szlak muszą wcześniej dowiedzieć się o sytuacji epidemiologicznej.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej

2022-10-02 19:38

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Andrzej Duda

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Wspólne oświadczenie Prezydentów Państw Europy Środkowo–Wschodniej będących członkami NATO ws. prób nielegalnej aneksji terytoriów Ukrainy przez Rosję.

My, Prezydenci Europy Środkowo–Wschodniej, Państw, których przywódcy odwiedzali Kijów w czasie wojny, będąc naocznymi świadkami rosyjskiej agresji, nie możemy milczeć w obliczu rażącego pogwałcenia porządku międzynarodowego przez Federację Rosyjską, dlatego wydajemy poniższe oświadczenie:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję