Reklama

Niedziela Sandomierska

Młodzieżowe rekolekcje

Ruch Światło-Życie gromadzi w letnim okresie na duchowych ćwiczeniach ponad 300 młodych osób.

Niedziela sandomierska 29/2021, str. VI

[ TEMATY ]

oaza

Archiwum prywatne

Żadna aura nie jest straszna dla oazowiczów

Żadna aura nie jest straszna dla oazowiczów

Rekolekcje udało się zorganizować z zachowaniem przepisów sanitarnych. Młodzi ludzie byli zadowoleni z faktu, że mogą być razem, chwalić Pana Boga oraz ubogacać się duchowo. Jak podkreślał ks. Krzysztof Kwiatkowski, diecezjalny moderator, dołożono wszelkich starań, aby mimo epidemii wypoczywający oraz ich rodzice czuli się bezpieczni: – W tym roku w rekolekcjach oazowych weźmie udział mniejsza liczba dzieci i młodzieży niż w latach ubiegłych. Wynika to przede wszystkim z niepewności rodziców o bezpieczeństwo zdrowotne swoich pociech, którzy obawiają się choroby COVID-19. Zapewniamy, że wszystkie ośrodki, w których odbywają się oazy, są zgłoszone do Kuratoriów Oświaty, więc spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa, łącznie z zabezpieczeniami covidowymi i wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wraz z młodymi ludźmi w turnusach oazowych uczestniczyć będą animatorzy, wychowawcy i moderatorzy. Łącznie do opieki zostało skierowanych 70 osób. Wśród nich są księża, siostry zakonne, klerycy oraz studenci. W większości wypoczynek połączony z rekolekcjami został zorganizowany w malowniczych miejscowościach w Bieszczadach. – Rekolekcje oazowe dla dzieci odbywają się na terenie naszej diecezji, natomiast formacja młodzieży odbywa się w ośrodkach znajdujących się w Bieszczadach. W pierwszym turnusie, zaplanowanym od 3 do 19 lipca, dzieci z klas IV i V spędzają czas w Olbięcinie, a młodzież w Wisłoku Wielkim, Mchawie i Olchowie. W drugim turnusie, który odbywać się będzie od 20 lipca do 5 sierpnia, organizujemy rekolekcje w tych samych ośrodkach. Dla najstarszej grupy młodzieży, przeżywającej III stopień Oazy Nowego Życia, zaplanowaliśmy czas w Sandomierzu w internacie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego – mówił ks. Krzysztof Kwiatkowski.

Jak każdego roku oazowe wakacje podsumowywane będą na dniu wspólnoty, który – jak podkreślał ksiądz moderator – każdego roku odbywa się w innym miejscu diecezji. – Po rozmowie z moderatorami poszczególnych oaz zdecydowaliśmy, że w tym roku, podobnie jak i w ubiegłym, wprowadzamy zakaz odwiedzin w ośrodkach rekolekcyjnych. Ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników oaz nie będziemy także organizować dnia wspólnoty w ramach poszczególnych turnusów. Natomiast powakacyjny dzień wspólnoty, który będzie wpisywał się w Diecezjalny Dzień Młodzieży, zostanie zorganizowany 4 września w Sulisławicach – mówił ksiądz moderator.

Ksiądz Kwiatkowski cieszył się z dużego zainteresowania dzieci i młodzieży taką formą wypoczynku: – Cieszy nas fakt, że dzieci i młodzież tak chętnie zgłaszali się na tegoroczne oazy. Już pierwszego dnia po ogłoszeniu możliwości zapisywania się na turnusy mieliśmy ponad 100 chętnych. Myślę, że jest to efekt całorocznej formacji prowadzonej przez internet. „On-linowe oazy modlitwy” – tak je nazwaliśmy – dla młodzieży z klas VII i VIII szkoły podstawowej i ze szkół średnich, a nawet oazy modlitwy dla dzieci cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Pośród uczestników były także osoby, które nie miały wcześniej żadnego kontaktu z oazą, ale zachęcone przez swoich rówieśników włączyły się w taką formę spotkań.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie, który obchodziliśmy 7 września br. w katedrze zamojskiej, wpisał się jednocześnie w historię kultu obrazu Matki Bożej Opieki zwanej Odwachowską. W swoim wizerunku Matka Boża patronuje i oręduje w sprawach mieszkańców Zamościa, Zamojszczyzny i pielgrzymów już od 210 lat. Koronacji obrazu 9 września 2000 r. na Rynku Wielkim w Zamościu przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp. Korony poświęcił rok wcześniej papież Jan Paweł II w czasie swojej 7. wizyty apostolskiej w ojczyźnie, w ramach błogosławieństwa kończącego nabożeństwo Liturgii Słowa w Zamościu, w sobotę 12 czerwca 1999 r.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję