Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pielgrzymka do Pani Łaskawej

Tradycja Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Lwowa została utrzymana, ale w tym roku, z powodu ograniczeń, pielgrzymi nie przekroczyli polskiej granicy.

Niedziela rzeszowska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Tomasz Nowak

Uczestnicy pielgrzymki na ulicach Rzeszowa

Uczestnicy pielgrzymki na ulicach Rzeszowa

Grupa kilkudziesięciu uczestników tegorocznej XIII Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki do Lwowa niosła, w sztafecie duchowej, intencje pielgrzymów, którzy w ubiegłych latach fizycznie wędrowali do Pani Łaskawej.

Przewodnią intencją było w tym roku dziękczynne Te Deum za trzydziestą rocznicę przywrócenia struktur Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie oraz za pielgrzymkę Jana Pawła II, która odbyła się 20 lat temu.

W pierwszym dniu, 25 czerwca, pielgrzymom towarzyszył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W drugim, w strugach deszczu, szedł arcybiskup lwowski Mieczysław Mokrzycki, a w trzecim – arcybiskup przemyski Adam Szal.

Reklama

Pielgrzymka, jak mówił jeden z uczestników, „to coś więcej niż sama droga. Pielgrzymowanie nie jest tylko przechodzeniem z miasta do miasta, czy z wioski do wioski, ale od osoby do Osoby. Jest drogą z naszego «ja» do wspólnoty z Trójjedynym Bogiem”. XIII Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa miała zarówno wymiar pokutny, jak i świąteczny. Jak podkreślali pątnicy, ten czas był dla nich oddechem i przerwą w monotonii codziennych zajęć.

Ze względów epidemicznych pielgrzymi przeszli w systemie sztafetowym trzy odcinki: z Rzeszowa do Kańczugi, z Kańczugi do Żurawicy i z Żurawicy do Wyszatyc koło Medyki. Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej. 30 czerwca, w dniu tradycyjnego zakończenia pielgrzymki, abp Mieczysław Mokrzycki odprawił w katedrze we Lwowie Mszę św. w intencji pielgrzymów. Wśród pielgrzymów było sześciu duchownych: ks. Władysław Jagustyn – dyrektor pielgrzymki, ks. Marcin Jaracz, ks. Eugeniusz Królik, ks. Czesław Matuła, ks. Tomasz Mytych i ks. Ryszard Tokarz.

Na pielgrzymce do Lwowa, jak co roku, pątnicy wypraszali łaski dla swoich rodzin i osób, które prosiły ich o modlitwę. Wszystko sprzyjało temu, by w czasie „rekolekcji w drodze” nawiązać kontakt z Bogiem: wspólnota braci i sióstr, modlitwy, trud wędrowania, umartwienie, wysłuchane konferencje, wspólny śpiew. Dzięki atmosferze i intensywnym przeżyciom religijnym pątnicy byli radośni, szczęśliwi, a jednocześnie wolni od szarej codzienności, która rodzi stres i zmartwienia.

Piesze pielgrzymowanie to wysiłek, ale towarzyszy mu radość ze zbliżania się do wytyczonego celu. Pielgrzymowanie jest zbliżaniem się do ostatecznego celu, do spotkania z Bogiem. Jest także pokonywaniem własnych słabości i kształtowaniem charakteru. Bez wątpienia takimi były dni tej pielgrzymki dla wszystkich pątników.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawska Pielgrzymka Piesza 310. raz ruszyła na Jasną Górę

– W pielgrzymowaniu stawiacie sobie te pytania, na które w codziennym życiu może nie ma czasu, może ochoty. Pytania podstawowe: po co żyję, po co jestem, po co mnie Pan Bóg stworzył, i jakie to ma konsekwencje w codziennym życiu - mówił do pielgrzymów kard. Kazimierz Nycz podczas porannej Mszy w paulińskim kościele Ducha Świętego. W święto Przemienia Pańskiego z Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia Kościoła w Warszawie wyruszyła na pątniczy szlak 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.

Warszawski metropolita nawiązał do rozpoczynających się dziś rekolekcji „Beatyfikacja 33”, realizowanych w całej Polsce z okazji zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej: „Tylko z pozoru te trwające 33 dni rekolekcje wyglądają groźnie, ale w praktyce jest to po prostu zaproszenie do pewnej dłuższej, towarzyszącej naszemu codziennemu dniowi refleksji wokół Ewangelii i tych dwojga nowych błogosławionych. Wszystkich mających chęć włączyć się w te rekolekcje, czy w parafiach, czy indywidualnie za pośrednictwem Internetu, serdecznie do tego zapraszam”.

CZYTAJ DALEJ

Wiara wymaga odwagi

Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 27

[ TEMATY ]

homilia

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

O. Marko Ivan Rupnik SJ – wizerunek Jezusa i Apostołów (Kościół pw. św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo)

Kiedy Apostołowie usłyszeli słowa Jezusa, że zawsze mają przebaczać (werset poprzedzający dzisiejszy fragment Ewangelii, Łk 17, 4), prosili: „Dodaj nam wiary”. Jest to moje i twoje wołanie wobec naszych niemożności również w przebaczaniu. Odpowiedź Jezusa jest nokautująca: „Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy (...)”. Ja już wiem, że mam maleńką wiarę. Gdybym miał większą, to nie martwiłbym się tak wieloma sprawami. Miałbym ufność, że Bóg mnie kocha i jest najlepszym Ojcem. Nie wściekałbym się na siebie i innych, ponieważ Jezus jest moim Zbawicielem i moim Bratem, kocha mnie i ma dla mnie nieograniczone miłosierdzie. Gdybym ufał Bogu całkowicie, miałbym w sercu pokój mimo faktu, że się starzeję i będę umierał.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję