Reklama

Niedziela Legnicka

Ścinawa

Tu stał kościół

Podczas trwających prac rewitalizacyjnych Rynku natrafiono na fundamenty kościoła katolickiego.

Niedziela legnicka 29/2021, str. II

[ TEMATY ]

rewitalizacja

Marek Perzyński

W Rynku ustawimy ogromną fotografię przedstawiającą zniszczony kościół – mówi Krystian Kosztyła, burmistrz

W Rynku ustawimy ogromną fotografię przedstawiającą zniszczony kościół – mówi Krystian Kosztyła, burmistrz

Świątynia stała w rogu Rynku, nieopodal ratusza. Spalona została przez żołnierzy sowieckich pod koniec II wojny światowej.

– Konserwator zabytków nakazał zaznaczyć w nowej nawierzchni kostką zarys fundamentów kościoła i to uczynimy – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Będzie też można zobaczyć, jak kościół katolicki wyglądał dzięki temu, że umieścimy w Rynku kilka dużych podświetlonych tablic z archiwalnymi zdjęciami i opisami. Przyczyni się to do podniesienia świadomości historycznej mieszkańców, a turystom uświadomi, z jak wielkich zniszczeń musiała podnosić się po II wojnie światowej Ścinawa.

Rynek znów będzie dumą miasta. Tam, gdzie obok Rynku stał na postumencie czołg, będzie fontanna, co ożywi tę część miasta. Dzięki punktowemu oświetleniu zostaną uwydatnione najciekawsze elementy architektury. Podświetlony zostanie też zabytkowy most nad Odrą – duma miasta, majstersztyk techniki. Nieopodal postawiono czołg, który stał kiedyś w Rynku i służył jako pomnik „braterstwa polsko-radzieckiego”, a usunięty został w ramach dekomunizacji. Obecnie jego lufa skierowana jest na wschód.

Wspólnota katolicka użytkuje obecnie wspaniały gotycki kościół poprotestancki (wzniesiony pierwotnie jako katolicki), który odbudowała ze zniszczeń wojennych.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nagrody dla Strzegomia

Niedziela świdnicka 45/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Strzegom

rewitalizacja

Ryszard Wyszyński

Na pierwszym planie odbudowana baszta, która przylega do muru miejskiego

Na pierwszym planie odbudowana baszta, która przylega do muru miejskiego

Strzegomska inwestycja zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku, w kategorii Rewitalizacja obszarów w przestrzeni urbanistycznej.

Wyniki tego prestiżowego konkursu ogłoszono podczas gali, która odbyła się pod koniec września w Zamku Królewskim w Warszawie. Tą bardzo miłą sercu mieszkańców informacją podzieliły się niedawno z dziennikarzami dolnośląskich mediów władze miasta Strzegomia. Inwestycja była realizowana pod nazwą: Przebudowa i zagospodarowanie przestrzeni publicznej na terenie Grabiny i Starego Miasta w Strzegomiu wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie: Ks. Mirosław Król oczyszczony z zarzutów molestowania

2022-09-22 08:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Kancelaria adwokacka reprezentująca ks. Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka w Orchard Lake w Michigan w USA w przesłanym KAI oświadczeniu stwierdza, że - szeroko komentowana w niektórych środowiskach dziennikarskich i w powstałych w tym zakresie publikacjach - sprawa rzekomych nadużyć Księdza została oficjalnie zakończona i zamknięta.

„Toczyła się ona z powództwa cywilnego. Co istotne, nigdy w tej sprawie nikomu nie przedstawiono zarzutów kryminalnych. Rzeczone postępowanie, a co za tym idzie zgromadzony w jego ramach materiał dowodowy, nie doprowadziło zatem do potwierdzenia kłamliwych oskarżeń kierowanych pod adresem ks. Mirosława Króla oraz władz polonijnego ośrodka w Orchard Lake” – czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję