Reklama

Niedziela Małopolska

To nasz obowiązek

W Krakowie upamiętniono ofiary ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu.

Niedziela małopolska 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

zbrodnia wołyńska

rzeź wołyńska

Archiwum MFS

Hołd zamordowanym Polakom oddano pod pomnikiem upamiętniającym ofiary rzezi

Hołd zamordowanym Polakom oddano pod pomnikiem upamiętniającym ofiary rzezi

W 78. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu w kościele karmelitów przy ul. Rakowickiej oraz na Cmentarzu Rakowickim oddano hołd zamordowanym Polakom. Przypomniano tragiczne wydarzenia na Kresach, w wyniku których śmierć poniosło ponad 130 tys. rodaków. W uroczystościach wziął udział m.in. Jan Wernik, ocalały z mordu dokonanego w kolonii Wierzbiczno (gm. Turzysk, pow. kowelski).

Pierwsza część wydarzenia miała charakter duchowy. Ojciec Damian Sochacki, przeor krakowskiej wspólnoty karmelitów, przewodniczył Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i sanktuarium św. Józefa w Krakowie. W homilii zwrócił uwagę na potrzebę współczucia ofiarom i ich bliskim. Mówił, że nawet jeżeli rzeź wołyńska nie dotknęła członków naszej rodziny, należy współczuć pokrzywdzonym. – Współczujmy! Łączy nas przecież historia, kultura, poczucie obowiązku. Jesteśmy tutaj, bo sami możemy sobie wyobrazić, czym jest ta zaskakująca człowieka, rodząca się nagle nienawiść – powiedział ojciec przeor.

Duchowny przypomniał, że od miłości jest tylko krok do nienawiści. – Jeżeli nie otrząśniemy się z naszych naturalnych, zwierzęcych wręcz instynktów, każdy z nas, niezależnie od tego, kim jest i co robi, może krzywdzić drugiego. (...) To wszystko dokonuje się w sercu każdego z nas. To z serca wychodzi to, co dobre i to, co złe – dodał.

Reklama

Dalsza część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Rakowickim, gdzie zebrani złożyli hołd zamordowanym córkom i synom narodu polskiego. Cecylia Radoń, zastępca dyrektora krakowskiego IPN odczytała list skierowany do zebranych przez dr. hab. Filipa Musiała – dyrektora IPN Oddział Kraków: „Naszym obowiązkiem jest poszerzanie świadomości o martyrologii na Kresach, przekazywanie świadectwa o zapomnianym ludobójstwie. Jednocześnie, ze względu na więzy historyczne i sytuację geopolityczną, powinniśmy dążyć do zbliżenia z Kijowem. To zadanie trudne, bo współczesna Ukraina przeprowadza niezrozumiały dla nas proces mitologizacji UPA i zakłamywania historii, lecz wierzę, że Ukraińcy potrafią rozliczyć się ze zbrodniami dokonanymi przez ich przodków, które nie powinny obciążać współczesnych pokoleń” – cytowała słowa dr. Musiała Cecylia Radoń.

Organizatorami krakowskich uroczystości byli: Oddział IPN w Krakowie, Fundacja Stanica Kresowa, Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis. Ofiary ludobójstwa ukraińskiego upamiętniono również w Nowym Targu i Nowym Sączu.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemyśl uczcił 73. rocznicę Rzezi Wołyńskiej

W Przemyślu odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 73. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Przypadły one w przeddzień rocznicy „krwawej niedzieli”, kiedy 11 lipca 1943 r. nastąpiło apogeum napaści band UPA na osoby innych narodowości na Kresach Wschodnich.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele oo. karmelitów bosych. Sprawowana ona była w intencji pomordowanych Polaków i Ukraińców, którzy zginęli, ratując swoich polskich sąsiadów. – Bóg zna serca wszystkich ludzi, wie, co się w nich kryje i tylko On jest w stanie uzdrowić to, co jest poranione. Jest to bardzo ważne, abyśmy budując na prawdzie historycznej nasze relacje, mogli jednocześnie patrzeć do przodu i widzieć to, jak ważne jest żyć w przyjaźni i pokoju – powiedział na początku Mszy św. o. Piotr Ścibor, proboszcz parafii karmelickiej w Przemyślu. Zauważył, że osobiście zna takie sytuacje, kiedy Ukraińcy ratowali swoich sąsiadów Polaków. – To konkretne osoby, które żyją tu w Przemyślu i pamiętają tę historię – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję