Reklama

Niedziela Kielecka

Dla Boga liczy się człowiek

Parafianie z Morawicy świętowali czterdziestolecie poświęcenia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Niedziela kielecka 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

TER

Dziękowali Bogu za czterdzieści lat parafii

Dziękowali Bogu za czterdzieści lat parafii

W ostatnią niedzielę czerwca uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Przy ołtarzu wraz z nim modlili się kapłani, którzy związani byli z morawicką parafią. Witając biskupa Jana, przedstawiciel parafii przypomniał historię powstania kościoła i trud, z jakim wznoszono jego mury.

W homilii biskup Piotrowski stwierdził, że nie jest ważne jak długą historię ma parafia, dla Boga liczy się tylko człowiek. Bóg, który jest miłością, dał wam najlepszy czas, mimo iż obiektywnie był to okres konającego komunizmu, a właśnie w tym momencie przyszło wam tworzyć parafialną wspólnotę wiary – mówił. W ten sposób nawiązał do słów biskupa Szymeckiego wypowiedzianych czterdzieści lat temu podczas poświęcenia kościoła: „Ten kościół wzniesiony trudem waszych rąk jest wyrazem, symbolem innego jeszcze kościoła, Kościoła, którym, moi drodzy, wy jesteście”. Biskup Jan, zwracając się do zebranych, powiedział: – Moi drodzy, nie zapominajcie, że dla człowieka wierzącego nie ma bardziej przyjaznego miejsca, jak kościół parafialny, gdzie Pan Jezus zawsze czeka, a Jego Boskie serce szepcze nam z miłością: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście a Ja was pokrzepię”.

Podczas Mszy św. biskup Jan poświęcił obrazy przedstawiające św. Jana Pawła II, które proboszcz Jan Ciszek wręczył kilkunastu parafianom, dziękując im za trud i bezinteresowną pomoc na rzecz parafii. Z kolei burmistrz Morawicy Marian Buras, dziękując proboszczowi Ciszkowi za pracę na rzecz parafii, wręczył mu obraz, przedstawiający Świętą Rodzinę. Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła.

Budowę kościoła w Morawicy rozpoczął w 1975 r. ks. Stanisław Kornecki. Prace budowlane trwały do 1979 r. Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy poświęcił 21 czerwca 1981 r. bp Stanisław Szymecki. Architekturę morawickiej świątyni projektował arch. Ludomił Gyuerkaovich; konstruktorem był Bogdan Ciok, wykonawcami – Józef Abratański i Edward Sędzielewski. Wystrój wnętrza projektował i wykonał art. plastyk Władysław Markiewicz oraz art. plastyk Izabela Borowska. W następnych latach wybudowano plebanię, dzwonnicę i utworzono cmentarz. Niestrudzony ks. Stanisław Kornecki doprowadził do utworzenia obok świątyni Kalwarii Świętokrzyskiej, jako „wotum wdzięczności Bogu za dar Papieża Jana Pawła II”. Poświęcił ją 14 września 1997 r. bp Kazimierz Ryczan. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przybyło wielu wiernych w parafii. Kilka lat temu, 12 listopada 2015 r. ks. proboszcz Jan Ciszek rozpoczął rozbudowę nowego kościoła. Świątynia została powiększona o zachodnią nawę, w której wybudowany został ołtarz Pana Jezusa Miłosiernego, gruntownie odrestaurowano również ołtarz główny, ponadto została odnowiona cała polichromia kościoła.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica w deszczu

Niedziela legnicka 44/2020, str. VI

[ TEMATY ]

uroczystości

Jubileusz parafii

Ks. Piotr Nowosielski

Kościół w Borowicach

Kościół w Borowicach

Alerty ostrzegające przed ulewami, nie powstrzymały miłośników Borowic, położonych w Dolinie Pięciu Potoków, by 13 października zjawić się w tutejszym kościółku, położonym u podnóża Karkonoszy.

Kiedy umarł Karol, senior rodu Grzesików, jego synowie: Antoni, Beniamin, Jan i Klemens położyli dłonie na trumnie zmarłego i złożyli obietnicę: Ojcze, będziesz miał kościół blisko gór. Czuli się zobowiązani do tej deklaracji. Ich ojciec bowiem, odwiedzając syna Klemensa, który prowadził w Borowicach Ośrodek Wczasowo-Kolonijny ubolewał, że w tej podkarkonoskiej wsi, nie ma katolickiego miejsca kultu, choć latem zjawiają się tutaj setki turystów, a i sami mieszkańcy muszą wybierać się do Sosnówki lub Karpacza, by uczestniczyć w nabożeństwach.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

2022-10-02 11:46

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Robert Sarah

Bożena Sztajner/Niedziela

– Każdy staje przed wyborem: stać mocno przy Chrystusie, żyć Jego Ewangelią, czy iść za społeczeństwem zsekularyzowanym, ateistycznym – mówił w Krakowie kard. Robert Sarah. Hierarcha głosi rekolekcje „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, które odbywają się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Zorganizowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rekolekcje są częścią obchodów 25-lecia istnienia salwatoriańskiej placówki. Prowadzi je kard. Robert Sarah – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001-2010, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w latach 2010-2014, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2014-2021.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: otwarcie Baltic Pipe przejdzie do historii

2022-10-02 12:36

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Baltic Pipe

facebook.com/MorawieckiPL

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe jest jednym z wydarzeń, które nie tylko przejdą do historii, a nawet historię będą kształtować - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podcaście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Szef polskiego rządu podsumowując mijający tydzień zauważył, że obfitował on w wydarzenia, "które nie tylko przejdą do historii, co nawet historię będą kształtować przez kolejne lata i dekady". Za najważniejsze uznał otwarcie we wtorek gazociągu łączącego Polskę z Szelfem Norweskim, którym od soboty popłynął już gaz do Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję