Reklama

Niedziela Podlaska

Przez Bramę do Źródła

W Pustelni Zwiastowania w Poletyłach dziękowaliśmy, że Pan jest naszym DOMEM i że daje nam ludzi, którzy są dla nas BRAMĄ.

Niedziela podlaska 29/2021, str. VI

[ TEMATY ]

poświęcenie

Basia Czukiewska

Bp Piotr Sawczuk poświęcił nowo powstałą Bramę i krzyż w Pustelni

Bp Piotr Sawczuk poświęcił nowo powstałą Bramę i krzyż w Pustelni

Był to czas łaski i wielkiej radości dla gospodarza miejsca ks. Roberta Grzybowskiego oraz wszystkich zaproszonych gości, w tym bp. Piotra Szawczuka. 26 czerwca ksiądz biskup uroczyście poświęcił krzyż oraz Bramę – budynek, który prowadzi do serca Pustelni, do domu, gdzie króluje cicha modlitwa i adoracja, a najważniejszym filarem i wartością tego miejsca jest słowo Boże.

Port dla potrzebujących

Patronem poświęconej przez bp. Sawczuka Bramy został Jan Chrzciciel – ten, który sam był Bramą i który przygotował drogę Panu. Do Poletył zjechali się wszyscy, którzy w ostatnich latach trudzili się przy budowie budynku, wspierali to dzieło w sposób materialny lub duchowy, by stworzyć cichy port dla potrzebujących.

Zaproszeni goście zgromadzili się w sercu Pustelni, aby w milczeniu trwać przez godzinę u źródła Miłości, wpatrując się w Boskie Słońce wystawione na ołtarzu. Następnie br. Ireneusz Maria ze Wspólnot Jerozolimskich odprawił uroczystą Mszę św. z asystą dwóch kapłanów. Homilię wygłosił ks. Robert Grzybowski, który wyjaśnił, na czym polega charyzmat tego Bożego miejsca. Gospodarz Pustelni wspomniał, że biblijnym motywem, który inspirował i przyświecał budowie Pustelni Zwiastowania, było to, aby Pustelnia stała się upragnionym miastem ucieczki, miejscem azylu, gdzie będzie mógł się schronić największy zbrodniarz, grzesznik, złoczyńca, morderca i w tym miejscu nie zostanie pomszczony. Ksiądz Robert niejednokrotnie podkreślał, że Pustelnia jest miejscem, gdzie się nie oskarża i nie obwinia, ale szuka się motywów do usprawiedliwiania innych. Aby przyjmować biednych i pobitych, witać przybyszów oraz odbywać pierwsze rozmowy z tymi, którzy szukają schronienia, powstała Brama Jana Chrzciciela. Na zakończenie ks. Grzybowski powiedział, że każdy, kto chce być uczniem Pana, powinien utożsamić się z Bramą.

Głęboka symbolika

Reklama

Po Eucharystii bp Piotr uroczyście poświęcił Bramę Jana Chrzciciela i krzyż umieszczony na pięknym kamieniu pod dębem. Podziękował za zaproszenie i zauważył, że Pustelnia staje się coraz bardziej otwarta dla ludzi. Podkreślił również głęboką symbolikę Bramy i zachęcił do tego, by przechodzić przez Chrystusa, który jest Bramą i w ten sposób odkrywać Jego moc i miłość. Ponadto, Pasterz diecezji zaprosił, by wszyscy, którzy opuszczają to miejsce, nieśli Pana do swoich domów, rodzin i miejsc pracy, by w ten sposób szerzyła się chwała i królestwo naszego Pana. Na zakończenie, przy poświęconym krzyżu, odśpiewaliśmy uroczyście Nieszpory. W tym dniu rozbrzmiewały dzwony na całe Poletyły, ogłaszając, że Pustelnia jest miejscem dla każdego i że każdy może tu przyjechać, by się schronić, złapać oddech i zaczerpnąć życia.

Jeśli szukasz dziś Pana, nie znajdujesz nigdzie sensu, czujesz, że umierasz w swojej codzienności, że uchodzi z ciebie życie, dopadają cię różnego rodzaju oskarżenia, nie masz gdzie się schronić, to wyjdź na pustynię, aby szukać życia. Pustelnia jest miejscem, gdzie możesz doświadczyć, że nasz Pan, który jest Miłością, jest blisko ciebie. Tu będziesz miał możliwość przejść przez Bramę i dotrzeć do źródła wody żywej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie jest drogą

Niedziela świdnicka 31/2020, str. I

[ TEMATY ]

poświęcenie

św. Krzysztof

pojazd

Ks. Mirosław Benedyk

Ks. Paweł Traczykowski podczas obrzędu błogosławienia pojazdów

Ks. Paweł Traczykowski podczas obrzędu błogosławienia pojazdów

– Warto pamiętać o odpowiedzialności za życie nie tylko swoje, ale też innych, szczególnie w podróży – powiedział naszej redakcji ks. Paweł Traczykowski we wspomnienie patrona kierowców i podróżujących.

Zanami 21. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. W tym czasie za wstawiennictwem patrona kierowców i podróżnych modlono się za wszystkich użytkowników dróg o bezpieczne podróże. W wielu parafiach ważnym punktem obchodów było błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów, by zawsze używali ich mądrze i odpowiedzialnie. 

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję