Reklama

Niedziela Podlaska

Przez Bramę do Źródła

W Pustelni Zwiastowania w Poletyłach dziękowaliśmy, że Pan jest naszym DOMEM i że daje nam ludzi, którzy są dla nas BRAMĄ.

Niedziela podlaska 29/2021, str. VI

[ TEMATY ]

poświęcenie

Basia Czukiewska

Bp Piotr Sawczuk poświęcił nowo powstałą Bramę i krzyż w Pustelni

Bp Piotr Sawczuk poświęcił nowo powstałą Bramę i krzyż w Pustelni

Był to czas łaski i wielkiej radości dla gospodarza miejsca ks. Roberta Grzybowskiego oraz wszystkich zaproszonych gości, w tym bp. Piotra Szawczuka. 26 czerwca ksiądz biskup uroczyście poświęcił krzyż oraz Bramę – budynek, który prowadzi do serca Pustelni, do domu, gdzie króluje cicha modlitwa i adoracja, a najważniejszym filarem i wartością tego miejsca jest słowo Boże.

Port dla potrzebujących

Patronem poświęconej przez bp. Sawczuka Bramy został Jan Chrzciciel – ten, który sam był Bramą i który przygotował drogę Panu. Do Poletył zjechali się wszyscy, którzy w ostatnich latach trudzili się przy budowie budynku, wspierali to dzieło w sposób materialny lub duchowy, by stworzyć cichy port dla potrzebujących.

Zaproszeni goście zgromadzili się w sercu Pustelni, aby w milczeniu trwać przez godzinę u źródła Miłości, wpatrując się w Boskie Słońce wystawione na ołtarzu. Następnie br. Ireneusz Maria ze Wspólnot Jerozolimskich odprawił uroczystą Mszę św. z asystą dwóch kapłanów. Homilię wygłosił ks. Robert Grzybowski, który wyjaśnił, na czym polega charyzmat tego Bożego miejsca. Gospodarz Pustelni wspomniał, że biblijnym motywem, który inspirował i przyświecał budowie Pustelni Zwiastowania, było to, aby Pustelnia stała się upragnionym miastem ucieczki, miejscem azylu, gdzie będzie mógł się schronić największy zbrodniarz, grzesznik, złoczyńca, morderca i w tym miejscu nie zostanie pomszczony. Ksiądz Robert niejednokrotnie podkreślał, że Pustelnia jest miejscem, gdzie się nie oskarża i nie obwinia, ale szuka się motywów do usprawiedliwiania innych. Aby przyjmować biednych i pobitych, witać przybyszów oraz odbywać pierwsze rozmowy z tymi, którzy szukają schronienia, powstała Brama Jana Chrzciciela. Na zakończenie ks. Grzybowski powiedział, że każdy, kto chce być uczniem Pana, powinien utożsamić się z Bramą.

Głęboka symbolika

Reklama

Po Eucharystii bp Piotr uroczyście poświęcił Bramę Jana Chrzciciela i krzyż umieszczony na pięknym kamieniu pod dębem. Podziękował za zaproszenie i zauważył, że Pustelnia staje się coraz bardziej otwarta dla ludzi. Podkreślił również głęboką symbolikę Bramy i zachęcił do tego, by przechodzić przez Chrystusa, który jest Bramą i w ten sposób odkrywać Jego moc i miłość. Ponadto, Pasterz diecezji zaprosił, by wszyscy, którzy opuszczają to miejsce, nieśli Pana do swoich domów, rodzin i miejsc pracy, by w ten sposób szerzyła się chwała i królestwo naszego Pana. Na zakończenie, przy poświęconym krzyżu, odśpiewaliśmy uroczyście Nieszpory. W tym dniu rozbrzmiewały dzwony na całe Poletyły, ogłaszając, że Pustelnia jest miejscem dla każdego i że każdy może tu przyjechać, by się schronić, złapać oddech i zaczerpnąć życia.

Jeśli szukasz dziś Pana, nie znajdujesz nigdzie sensu, czujesz, że umierasz w swojej codzienności, że uchodzi z ciebie życie, dopadają cię różnego rodzaju oskarżenia, nie masz gdzie się schronić, to wyjdź na pustynię, aby szukać życia. Pustelnia jest miejscem, gdzie możesz doświadczyć, że nasz Pan, który jest Miłością, jest blisko ciebie. Tu będziesz miał możliwość przejść przez Bramę i dotrzeć do źródła wody żywej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dom seniora „Na Byczku”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2020, str. IV

[ TEMATY ]

poświęcenie

dom seniora

Joanna Ferens

Podczas poświęcenia domu

Podczas poświęcenia domu

W miejscowości Ciosmy k. Biłgoraja, a dokładnie w części zwanej od lat przez mieszkańców „Byczkiem” został oficjalnie otwarty 6 marca nowo powstały Dom Seniora.

Placówka na swe funkcjonowanie otrzymała zgodę od wojewody lubelskiego. Dom jest przygotowany i przystosowany na przyjęcie 43 osób. Nazwa pochodzi od części wsi Ciosmy, która od wielu lat przez tutejszych mieszkańców jest nazywana „Byczkiem”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do otwartości serca na Boga i drugiego człowieka

2022-11-30 09:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do otwartości serca na Boga i drugiego człowieka zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Gaz-System: gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

2022-11-30 15:32

[ TEMATY ]

gaz

Adobe.Stock.pl

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie - poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Jak wyjaśniono, Energinet, duński operator systemu przesyłowego zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję