Reklama

Niedziela Częstochowska

Wielobarwna orkiestra

Orkiestra Dęta z Mykanowa istnieje już 111 lat. Znana jest nie tylko z pięknej gry i zespołu mażoretek, ale promuje naszą kulturę i region na całym świecie.

Niedziela częstochowska 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

orkiestra

Mykanów

Archiwum GCMIT w Mykanowie

Orkiestra z Mykanowa podczas festiwalu w Chinach

Orkiestra z Mykanowa podczas festiwalu w Chinach

W 1998 r. jej dyrektorem i dyrygentem został Krzysztof Witczak. Pasję do muzyki wyniósł z domu rodzinnego. – Mój dziadek grał na harmonijce ustnej, a jego brat na skrzypcach i akordeonie. Mama również grała na akordeonie. W szkole podstawowej zacząłem w zespole muzycznym sam grać na tym instrumencie, a pani od muzyki zauważyła moje zdolności. Początkowo trafiłem do Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Częstochowskiej. Później uczyłem się w szkole muzycznej w Częstochowie i ukończyłem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie oboju – wspomina w rozmowie z Niedzielą.

Chciał wrócić

Krzysztof Witczak chciał zrobić coś więcej dla naszego regionu. – Chociaż pochodzę z miejscowości Kościelec, to zawsze byłem bardzo związany z Mykanowem. W tamtejszej parafii przez 8 lat byłem ministrantem i pamiętam Orkiestrę Dętą z Mykanowa, która chodziła na pielgrzymki. Zawsze się przy nich kręciłem. Wielką radością dla mnie było to, że mogłem ponieść instrument któremuś z muzyków – opowiada.

Dzieci i młodzież

W 1998 r. ówczesny wójt Mykanowa zaproponował Krzysztofowi Witczakowi kontynuację działalności orkiestry. – Ten zespół wymagał jednak pracy. Pozostało bowiem 10-12 pasjonatów. Dlatego od samego początku postawiłem na to, aby kształcić dzieci i młodzież. Ucząc w szkole podstawowej, zachęcałem ich do wstępowania w szeregi orkiestry – podkreśla.

Nieodłączne

Ciekawym i ważnym elementem orkiestry jest zespół mażoretek, założony w 2000 r. przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP Mykanów. – Obserwowałem wiele orkiestr na świecie i wiedziałem, że ważna jest obecność grupy tanecznej. Ona pozwala też na szersze pokazanie całego zespołu. Początkowo była to grupa 12 dziewcząt, która wraz z orkiestrą występowała na licznych koncertach, paradach oraz przeglądach w kraju i za granicą. Dzisiaj mamy 5 grup tanecznych i 79 mażoretek – zaznacza Witczak.

Rozchwytywani

Orkiestra działa przy Gminnym Centrum Muzyki i Tańca w Mykanowie. Nieustannie szuka dróg rozwoju. Ma zaproszenia na różne festiwale, także międzynarodowe. – Byliśmy już w wielu krajach Europy: we Włoszech, Francji, w Serbii i Bułgarii. Naszym największym osiągnięciem był dwukrotny wyjazd do Chin na duże festiwale. Ostatnio zostaliśmy tam zaproszeni na jedyny festiwal orkiestr wojskowych – kontynuuje dyrektor.

Reklama

Pamiętają

Dla orkiestry bardzo ważna jest obecność podczas lokalnych wydarzeń w naszym regionie. – Nie zapominamy o miejscu, z którego pochodzimy. Od wielu lat stało się to już bogatą tradycją, że gramy w naszym parafialnym kościele św. Leonarda w Mykanowie – mówi Krzysztof Witczak.

Wiara i kultura

W swojej działalności orkiestra łączy również kulturę z wiarą. – Myślę, że jest to także naszą służbą. Uczestnictwo w wydarzeniach religijnych i patriotycznych jest ważnym elementem wychowania młodzieży. Taka jest przecież nasza polska kultura i tego musimy się trzymać – przyznaje dyrektor. Orkiestra brała udział w wielu wydarzeniach religijnych na Jasnej Górze, np. w dożynkach.

Zagrzewali do boju

Orkiestra Dęta w Mykanowie powstała w 1910 r. Jej działalność zainicjował Józef Pietrzyk, którego następcą był Henryk Wódkiewicz, ówczesny dyrektor szkoły w Mykanowie, zamordowany przez NKWD w Charkowie. Od 1998 r. orkiestra reprezentowała gminę Mykanów na licznych festiwalach międzynarodowych. Wielokrotnie swoją grą uświetniała zawody sportowe, takie jak Liga Światowa Siatkarzy i Grand Prix Europy na żużlu.

Więcej o działalności orkiestry na: www.gcmit.mykanow.pl

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Służą – strzegą – prowadzą

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

anioł

anioły

Anioł Stróż, XVIII wiek

Są jednymi z najbardziej tajemniczych istot pojawiających się na biblijnych kartach. Uczestniczą w najważniejszych momentach historii zbawienia. Interweniują w naszym życiu niczym agenci do zadań specjalnych i nie afiszują się ze swoją obecnością. Kim są, czym się zajmują i jak wyglądają?

Anioły znajdują się nie tylko w niebie, choć wydaje się, że jako dla istot czysto duchowych jest to dla nich naturalne miejsce. Ich najważniejszymi zadaniami są poznawanie, wielbienie, chwalenie i miłowanie Boga. Pełnią jeszcze jedną funkcję: opiekują się ludźmi. Poznajmy Bożych posłańców przez ich czyny na Ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję