Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bohater drugiego planu

Dziewiąta edycja Ewangelizacji w Beskidach: „Szczęśliwy lud, którego Panem jest Bóg” rozpoczęła się na Stecówce (760 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2021, str. V

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Kapłani namaszczali wiernych olejkiem radości

Kapłani namaszczali wiernych olejkiem radości

Tegoroczne hasło ewangelizacji to „Św. Józef – bohater drugiego planu”. – Na pierwszym planie jest Pan Bóg, a dopiero na drugim św. Józef. Na każdej górze poznajemy życiowe role, jakie pełnił w swoim życiu: oblubieniec, małżonek, ojciec, głowa rodziny, robotnik, pielgrzym wiary, najczystszy, cichy. Wybraliśmy te konkretne, dlatego że i my je podejmujemy w swoim życiu – czy to małżeńskim, czy samotnym, i ważne, byśmy się w tym upodobniali do św. Józefa – mówią świeccy koordynatorzy ewangelizacji Bernadeta i Stefan Targoszowie, dodając, że są wdzięczni wszystkim wspólnotom, które służą na każdej górze, czyniąc to z wielkim oddaniem.

Mszy św. sprawowanej przy kościele na Stecówce i poprzedzonej Litanią do św. Józefa przewodniczył ks. Grzegorz Strządała z parafii w Istebnej. Koncelebrowali: inicjator ewangelizacji franciszkanin o. Bogdan Kocańda z Rychwałdu, ks. Andrzej Woźniak z Polanki Górnej i ks. Adam Wandzel z Bestwiny.

– Nie ma świętego, który by nie miał po drodze zawahania. Ale kiedy w tym zawahaniu odnajduje Boży plan, to jest to moment, w którym buduje się świętość. Bóg pokochał nas miłością oblubieńczą, wybrał małżeństwo Maryi i Józefa, żeby nam pokazać niezwykłą relację po ludzku przeżywaną – zauważył ks. Strządała w kazaniu.

Reklama

Na Stecówce ewangelizowała wspólnota Zacheusz z Jaworza. – Jestem tu z mężem. Cieszę się, że mogę ze wspólnotą śpiewać i uwielbiać Pana. Osoby, które chodzą po górach, muszą mieć w sobie dużo siły do zmagań z trudnościami, jednak wiedzą, że jest ktoś ponad nimi, kto sprawia, że życie staje się łatwiejsze i kto daje siły do pokonywania przeciwności – podkreśliła Asia Dziedzic z Zacheusza.

Jej koleżanki Teresa i Kornelia rozdawały uczestnikom materiały związane ze św. Józefem. – Rozdajemy kartki z zadaniem przygotowanym przez o. B. Kocańdę. Mamy Rok św. Józefa i w związku z tym na pierwszej górze jest zadanie, by napisać, co dla mnie oznacza, że św. Józef jest opiekunem Kościoła. Odpowiedź przekazujemy organizatorom na następnej górze i tam otrzymujemy nowe zadanie. I tak aż do ostatniego spotkania – mówią członkinie Zacheusza.

W kolejne soboty ewangelizowano na Jałowcu i Pilsku. 24 lipca Msza św. o godz. 12 będzie miała miejsce na Hrobaczej Łące.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem w jednym kierunku

Niedziela bielsko-żywiecka 30/2022, str. I

[ TEMATY ]

Ewangelizacja w Beskidach

Monika Jaworska/Niedziela

Wspólnota Damaszek z Żywca razem z RSC z Rychwałdu zorganizowała spotkanie na Kotarzu

Wspólnota Damaszek z Żywca razem z RSC z Rychwałdu zorganizowała spotkanie na Kotarzu

Wizję życia według jednego z „25 praw i zasad budowania pięknych więzi małżeńskich” o. Bogdana Kocańdy z Fundacji RSC z Rychwałdu rozważano na Kotarzu.

Góra Kotarz w Beskidzie Śląskim byłą drugą w ramach 10. edycji Ewangelizacji w Beskidach pod hasłem: „Na zawsze razem”. Spotkanie 9 lipca poprowadziła wspólnota Damaszek z Żywca Sporysza. – Jesteśmy wspólnotą formacyjno-ewangelizacyjną przy parafii Chrystusa Króla. Jak sama nazwa wskazuje, chcemy się formować i ewangelizować. Wiemy, że każdego dnia musimy się wciąż na nowo nawracać, doświadczać Damaszku, którego doświadczył św. Paweł – patron naszej wspólnoty. A EwB daje nam możliwość dzielenia się Panem Bogiem, który jest w naszym życiu – mówi Niedzieli była liderka wspólnoty Agnieszka Kłusak. Towarzyszył jej obecny lider Grzegorz Stasica, który podkreśla, że jako wspólnota istnieją 7 lat, a na EwB są już 6 raz. – Wpisało się to już na stałe w nasz kalendarz, że co roku jesteśmy na jednej z gór – uśmiechają się liderzy. – Dla mnie EwB to wakacje z Panem Bogiem, spotkania z Nim we wspaniałej atmosferze. A podczas Mszy św. czuję opiekę i bliskość moich zmarłych rodziców, są tuż obok mnie, tak to doświadczam – mówi Teresa Michalska z Rychwałdu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję