Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Królewskie celebracje

Biskup Piotr Greger odprawił Mszę św. w Rajczy z okazji 4. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Kazimierzowskiej i 352. rocznicy przekazania go miejscowym góralom przez króla Jana II Kazimierza Wazę.

Niedziela bielsko-żywiecka 29/2021, str. IV-V

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

jubileusze

Archiwum Zbigniewa Paciorka

Uczestnicy uroczystości

Uczestnicy uroczystości

W akcie koronacji Kościół docenia rolę Maryi, jaką spełniła w życiu swojego Syna i nadal pełni we wspólnocie ludzi wierzących jako Matka. Całe Jej życie, od nazaretańskiego zwiastowania aż po wieczernikowy dzień Pięćdziesiątnicy, jest doskonałą szkołą wiary, jest czasem uczenia się wypełniania woli Bożej – mówił w kazaniu bp P. Greger.

I dodał: – Chcemy uczyć się budowania trwałych relacji z Jezusem, stając na mocnych fundamentach stawianych przez poprzednie pokolenia wiernych mieszkańców Ziemi Żywieckiej. Dla nich kult maryjny mocno wpisał się w panoramę pięknej ziemi beskidzkiej. Pielgrzymki do sanktuariów tej części naszej diecezji mają swoją bogatą tradycję: Rychwałd, Rajcza, Przyłęków, a w sąsiedztwie Szczyrk i Hałcnów. To jest zasługa tych ludzi, którym cześć oddawana Matce Bożej była i jest bliska sercu.

W liturgicznym zgromadzeniu licznie wzięli udział przedstawiciele Związku Podhalan na Żywiecczyźnie, którzy w tym roku świętują 95. rocznicę istnienia. Do tego faktu odniósł się bp Greger, który przypomniał, że ukonstytuowanie się związku datowane jest na 26 lipca 1926 r., kiedy to w Radziechowach powstały pierwsze jego struktury.

– Dziś Oddział Górali Żywieckich, skupiający kolejne pokolenie aktywnych społecznie mieszkańców powiatów żywieckiego i bielskiego, jest organizacją kulturalną wspierającą tradycyjną kulturę góralską, stanowiącą ważny element dziedzictwa narodowego. Należący do związku leśnicy, nauczyciele, rolnicy, przedsiębiorcy, pisarze, muzycy, rzeźbiarze i przewodnicy górscy podkreślają swój charakter patriotyczny i zarazem chrześcijański – zaznaczył hierarcha.

Po zakończeniu liturgii jej uczestnicy przeszli do pobliskiego amfiteatru. Na jego scenie członkowie grupy teatralnej Effatha odtworzyli historię przekazania żywieckim góralom wizerunku Czarnej Madonny przez króla Jana II Kazimierza, a regionalne zespoły folklorystyczne zaprezentowały swój oryginalny i bogaty repertuar. Parafialne świętowanie zwieńczył Apel Jasnogórski.

Reklama

– Matka Boża zarezerwowała sobie pogodę. Nie musieliśmy się oglądać na warunki atmosferyczne. Cieszy mnie wielka liczba organizacji, które zaangażowały się w to, aby wszystko wyszło jak najlepiej. Chylę czoła przed wdową po Adamie Banasiu ze Związku Podhalan, panią Jadwigą, która wzięła na siebie obowiązek koordynatora. Było to dla niej wypełnienie duchowego testamentu po mężu, który mocno pracował nad tegoroczną formułą tych uroczystości – mówi proboszcz ks. Andrzej Zawada.

Niedzielne świętowanie z bp. Gregerem poprzedził sobotni wieczór dziękczynienia, podczas którego w modlitwę różańcową wplecione były prośby i podziękowania adresowane do Matki Bożej Kazimierzowskiej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedno spotkanie, poczwórna uroczystość

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Wojanów

50 lecie

ks. Piotr Nowosielski

W niedzielę 16 sierpnia 2020 r., parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie, obchodziła swoje święto. Czczono 50. lecie istnienia parafii, dzień wizytacji kanonicznej, odpust parafialny, oraz udzielenie sakramentu bierzmowania. Uroczystości przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Przybyłego księdza Biskupa powitał proboszcz parafii ks. Andrzej Spelak. W powitaniu zawarł także informacje z sprawozdawcze, związane z działalnością parafii, które przedstawia się zwyczajowo wizytującemu parafię księdzu biskupowi.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Nieszpory za miasto

2022-09-25 07:32

[ TEMATY ]

nieszpory

Zielona Góra

Pustynia w Mieście

Nieszpory za miasto

Litania Nocy

Katarzyna Krawcewicz

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 24 września zostały odprawione uroczyste nieszpory. Modlitwę poprowadziła wspólnota Pustynia w Mieście.

Nieszpory za miasto to szczególna modlitwa. W jej trakcie oprócz tekstów przewidzianych w Liturgii Godzin wyśpiewywane są też utwory Pustyni w Mieście oraz Litania Nocy. – Chcemy w niej modlić się za tych, którzy doświadczają różnych form nocy. Nocy fizycznej, ślepoty, ciemności, ale też nocy duchowej, upadku, grzechu, słabości, opuszczenia. Chcemy o nich pamiętać – mówi ks. Mariusz Jagielski. – To dobra okazja, by pomyśleć, kogo Pan Bóg w ten sposób postawił na naszej drodze. Może komuś chcemy pomóc, a nie potrafimy, nie wiemy jak. Wstawiajmy się dzisiaj za tych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję