Reklama

Wiara

Czy wiecie, że...

...nie Fatima, Lourdes ani bliska nam Jasna Góra, lecz meksykańskie sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe jest najchętniej odwiedzanym miejscem kultu maryjnego? Każdego roku pielgrzymuje tam nawet 20 mln wiernych.

Sanktuarium znajduje się w północnej części miasta Meksyk, nieopodal wzgórza Tepeyac – miejsca objawień maryjnych z 1531 r. Świątynia powstała tu na wyraźne życzenie Maryi przekazane ubogiemu Indianinowi Juanowi Diego. Pierwsza skromna kaplica nie była w stanie pomieścić tłumnie przybywających pielgrzymów. Z czasem została ona rozbudowana, ale dopiero w 1709 r. ukończono budowę okazałej świątyni. Historia nie oszczędzała tzw. starej bazyliki. W 1921 r. stała się ona celem zamachu bombowego. Podłożono pod nią gigantyczny ładunek wybuchowy, który mógł zrównać świątynię z ziemią. Mimo eksplozji bazylika i znajdujący się w niej obraz Matki Bożej z Guadalupe cudownie ocalały. Świątynia jednak została wybudowana na grząskim gruncie i z czasem zaczęła się zapadać, groziło jej zawalenie. Z tego powodu w 1976 r. powstał obok niej nowy, bardziej okazały kościół.

Kształt nowej bazyliki został zainspirowany biblijnymi wydarzeniami – przypomina ogromny namiot, który Bóg polecił Mojżeszowi wznieść u stóp góry Synaj. Wnętrze pozbawione jest podpór, co umożliwia oglądanie cudownego obrazu niemal z każdego zakamarka świątyni. Bazylika może pomieścić 12 tys. wiernych, a na okalającym ją placu zmieści się kolejnych 30 tys. pielgrzymów.

Maryjne serce Meksyku aż pięciokrotnie odwiedził Jan Paweł II. Przybył tu także w 2016 r. papież Franciszek, który ukoronował wizerunek Matki Bożej z Guadalupe.

2021-07-14 12:11

Ocena: +17 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O wierze po męsku - VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

2022-09-24 17:47

twitter.com/JasnaGoraNews

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

CZYTAJ DALEJ

Nasi diecezjanie na zjeździe Krajowej Rady KSM

2022-09-24 18:16

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Krajowa Rada KSM

sanktuarium Zabawa

ks. Marcin Bobowicz

Nasi diecezjanie uczestniczyli w zebraniu Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Spotkanie rozpoczęło się 23 września Mszą świętą, podczas której z młodzieżą modlili się m.in. abp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i delegat KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej i delegat KEP ds. KSM. W spotkaniu wziął udział również ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. Podczas obrad przedstawiciele diecezjalnych oddziałów KSM opowiadali o swojej pracy i prezentują wspólne dzieła. Jednym z nich jest miesięcznik Wzrastanie, którego 400 numer ukaże się już niedługo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję