Reklama

Prasa zagraniczna

Powolny powrót pielgrzymów

Pierwsze grupy zagranicznych pielgrzymów powoli zaczynają powracać do Ziemi Świętej. Wszyscy przybywający do Izraela poddawani są obowiązkowym testom na obecność koronawirusa, a w kościołach ponownie trzeba nosić maseczki. „Potrzebujemy pielgrzymów, bo po bardzo trudnych 16 miesiącach oznaczają oni pracę i powrót do normalnego życia dla rodzin żyjących z turystyki” – powiedział Radiu Watykańskiemu łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa.

agenzia fides
Yeshu Bhakti Divas

Po raz pierwszy indyjscy wyznawcy Chrystusa, identyfikujący się z różnymi denominacjami, obchodzili w tym roku „Dzień chrześcijaństwa indyjskiego”. Wybrany termin (3 lipca) jest nieprzypadkowy – to liturgiczne wspomnienie św. Tomasza, dzień męczeńskiej śmierci apostoła tego subkontynentu. Powodem, który skłonił grupę świeckich inicjatorów do tej celebracji, były przede wszystkim fake newsy, narracja zakłamania, przez którą próbuje się wmówić Hindusom, że chrześ- cijaństwo w Indiach przyszło wraz z europejskimi kolonizatorami, wbrew oczywistym faktom. Korzenie chrześcijaństwa w tym kraju są znacznie starsze niż w większości europejskich państw. Święty Tomasz Apostoł przybył do Indii ok. 52 r. po Chrystusie, a 20 lat później poniósł tam męczeńską śmierć. Yeshu Bhakti Divas – „Dzień chrześcijaństwa indyjskiego” ustanowiono w celu stawienia oporu fałszywym narracjom i przypomnienia wkładu, jaki chrześcijanie w Indiach wnieśli i nadal wnoszą w życie społeczeństw subkontynentu.

URRINFORM
Czy Franciszek odwiedzi Ukrainę?

Zaproszenie „leży na stole”. W marcu przekazał je formalnie w Watykanie ukraiński premier, a 29 czerwca w telefonicznej rozmowie osobiście zaprosił Franciszka prezydent naszego sąsiada Wołodymyr Zełenski. Odpowiedzi Ojca Świętego jeszcze nie znamy, bo zależy ona od wielu czynników. Służby prasowe ukraińskiego prezydenta podkreślały wolę goszczenia papieża – jego wizyta na pewno wzmocniłaby międzynarodową pozycję Ukrainy także w relacjach z Rosją. Zełenski podkreślił, że zadzwonił do Franciszka w 20. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II. Wspominał jego słowa o dwóch płucach Europy – wschodnim i zachodnim oraz zaznaczył, że Ukraina pełni ważną rolę w tym „wschodnim płacie”. Nie zabrakło wątku wojny w Donbasie. Prezydent poinformował papieża o tym, że zginęło już 14 tys. ukraińskich obywateli, a 1,5 mln zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domostw. – Wsparcie międzynarodowej wspólnoty i duchowych liderów jest szczególnie ważne, aby zakończyć przelew krwi – stwierdził polityk.

Reklama

The Irish Post
Czołgania ciąg dalszy

Niemal wszystkie irlandzkie parafie szykowały się, aby po 5 lipca zacząć udzielać sakramentów, które wcześniej były odkładane z powodu restrykcji. Niestety, irlandzki wicepremier Leo Varadkar stwierdził, że te uroczystości, ,,oczywiście ze względu na pandemię, nie odbędą się, jak zapowiadano”. Wśród katolików podniosły się głosy niezadowolenia. Służby prasowe wicepremiera zaczęły tłumaczyć, że decyzja jest motywowana zwyczajem organizowania przy tych okazjach wielkich przyjęć.

pressenza
Śmiertelne zagrożenie

Dramatyczna staje się sytuacja epidemiczna w Afryce. Praktycznie na całym kontynencie dochodzi do znaczących wzrostów liczby wykrywanych przypadków zachorowań na COVID-19, a trzeba wziąć pod uwagę słabość tamtejszych służb sanitarnych, co nakazuje sądzić, że przypadków tych jest znacznie więcej. Gdy weźmie się pod uwagę, że dominująca mutacja wirusa, tzw. indyjska, jest znacznie bardziej zaraźliwa niż poprzednie, można się jeszcze bardziej bać.

Państwa afrykańskie, należące przecież do najbiedniejszych na świecie, same nie są w stanie poradzić sobie z pandemią. Brakuje wszystkiego – miejsc w szpitalach, respiratorów, tlenu i wykwalifikowanego personelu medycznego. O skali zagrożenia mówią też liczby. W UE zaszczepiono przeciwko Covid-19 – przynajmniej jedną dawką – ponad 50% populacji, w Afryce – tylko 2,6%, a w leżącej na równiku Ugandzie – jedynie 1% mieszkańców. Pokazuje to słabość programu Covax, w którego ramach WHO miała dostarczać szczepionki biednym państwom. Okazuje się, że jest ich za mało.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności

Niedziela Ogólnopolska 40/2016, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

sharshonm/Fotolia

Prorok Habakuk, żyjący w drugiej połowie VII wieku przed Chrystusem, oburza się na zło panoszące się w świecie i zarzuca Bogu bezczynność. Widząc, że źli pozostają bezkarni, stawia pytania, które powtarzane są również w naszych czasach. Sprowadzają się one do dylematu: albo Bóg jest sprawiedliwy, ale nie wszechmocny, albo jest wszechmocny, ale nie jest sprawiedliwy. W takim spojrzeniu wyraża się niecierpliwość, która oczekuje natychmiastowej i skutecznej interwencji w celu przywrócenia zachwianej sprawiedliwości i właściwego porządku. Rzeczywiście, istnienie zła i przemocy w świecie stworzonym przez Boga stanowi ogromny problem. Ale nie jest tak, że nie znamy właściwej odpowiedzi. Prorok usłyszał mocne i trwałe zapewnienie: „Oto zginie ten, co jest ducha nieprawego, a sprawiedliwy żyć będzie dzięki swej wierności”. Pozostawać wiernym Bogu we wszystkich okolicznościach – oto wyzwanie najtrudniejsze, lecz i najbardziej obiecujące, ponieważ nagroda za wierność wychodzi poza granice doczesności.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: duszpasterstwo polonijne to niezwykłe bogactwo inicjatyw

2022-10-02 15:42

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

zebranie

bp Piotr Turzyński

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Ważnym wyzwaniem duszpasterstwa polonijnego jest dziś towarzyszenie młodym, którzy doświadczają słabości i kruchości życia wiary i modlitwy – czytamy w komunikacie na zakończenie Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy.

Spotkanie miało miejsce w Zakopanem w dniach od 30 września do 2 października. Wzięli w nim udział m.in. rektorzy i przedstawiciele Polskich Misji Katolickich, siostry zakonne oraz świeccy zaangażowani w duszpasterstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję