Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 9

Odkryjmy wartość cierpienia

po raz 56. odbyła się pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. –Dzięki zrozumieniu sensu cierpienia w chorobie staje się ono nie przekleństwem, a błogosławieństwem. To przywilej chrześcijan, którzy wiedzą, że zbawienie przyszło przez krzyż, a nasza ofiara to pomoc innym w drodze do nieba – powiedział na Jasnej Górze bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.

Biskup Kamiński apelował, by rozprzestrzeniać ideę Apostolstwa Chorych, czyli ofiarowania cierpienia w zjednoczeniu z Chrystusem za Kościół i innych ludzi. Prosił, by podejmować ofiary za „odrodzenie człowieka, odnowienie wiary i naprawę fundamentów naszej cywilizacji, którymi są wspólnoty małżeńskie i rodziny”. – Jesteście ustanowieni, by pomagać ludziom w drodze do zbawienia. Jesteście potrzebni, nie zmarnujmy ani okruszyny z wielkiej majętności Boga – zachęcał.

Ksiądz Wojciech Bartoszek – krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych modlił się, by Maryja wyprosiła pokój serca wszystkim cierpiącym, by wiedzieli, że ich trudna droga naśladowania Jezusa ma głęboki sens: „Niech ta postawa stanie się świadectwem, że nie eutanazją rozwiązuje się ból i cierpienie, ale terapią, obecnością drugiego człowieka i nade wszystko wiarą”.

Rowerem na Jasną Górę

Rekolekcje na dwóch kółkach odbywa coraz więcej osób. Pandemia sprawiła, że pielgrzymi jeszcze chętniej decydują się na tę formę dotarcia do Częstochowy.

Gwiaździście, z ponad 40 miejscowości, nawet z Kołobrzegu i Szczecina, zorganizowani przez księży i świeckich, młodzi i starsi – prawie 900 osób zgromadziła 10 lipca 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Jej hasłem były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Samemu Bogu przez Maryję”.

– Po pandemicznej przerwie odzywa się wielki duch modlitwy. Uciekamy się do Maryi, by chroniła nas swoim płaszczem – powiedział ks. Jerzy Grochowski, koordynator pielgrzymki rowerowej, który przyjechał z grupą z Uścimowa.

Reklama

Cykliści jadący z różnych stron Polski spotkali się rano pod częstochowską archikatedrą i razem Alejami NMP wjechali na Jasną Górę. Tu Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Apelował o wewnętrzne poruszenie, byśmy byli „przebudzonymi chrześcijanami, którzy są obecnością Jezusa w tym świecie”.

Uczestnicy rowerowych wypraw przekonują, że każdy, jeśli tylko chce, może wyruszyć w drogę. Tym jednak, którzy przygotują się kondycyjnie i mają lepszy sprzęt, jest dużo łatwiej.

Jasnogórski flesz

Jasna Góra dołączyła do wielu miejsc na świecie, gdzie zanoszona jest żarliwa modlitwa za papieża Franciszka. O zdrowie dla Ojca Świętego proszą paulini i pielgrzymi. Kustosz sanktuarium – o. Waldemar Pastusiak przypomina, że każdego dnia w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 odprawiana jest Msza św. za papieża, również podczas codziennego Apelu Jasnogórskiego Maryi polecana jest jego posługa.

Dwunastu młodych paulinów dołączyło w wakacje do jasnogórskiej wspólnoty zakonnej. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów z Krakowa-Skałki co roku przyjeżdżają na Jasną Górę, by tu służyć pielgrzymom i nabywać duszpasterskiego doświadczenia. Wielu z nich udaje się także na piesze pielgrzymki zwłaszcza na Warszawską Pielgrzymkę Pieszą. Jest to charakterystyczne dla Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

• 19 lipca – Piesza Pielgrzymka z Wadowic;

• 20 lipca – Piesza Pielgrzymka Skałeczna;

• 24 lipca – Pielgrzymka Rowerowa Policji Lubelszczyzny;

– Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

WSPÓLNA MODLITWA
2 października

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję