Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 9

Odkryjmy wartość cierpienia

po raz 56. odbyła się pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. –Dzięki zrozumieniu sensu cierpienia w chorobie staje się ono nie przekleństwem, a błogosławieństwem. To przywilej chrześcijan, którzy wiedzą, że zbawienie przyszło przez krzyż, a nasza ofiara to pomoc innym w drodze do nieba – powiedział na Jasnej Górze bp Romuald Kamiński, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych.

Biskup Kamiński apelował, by rozprzestrzeniać ideę Apostolstwa Chorych, czyli ofiarowania cierpienia w zjednoczeniu z Chrystusem za Kościół i innych ludzi. Prosił, by podejmować ofiary za „odrodzenie człowieka, odnowienie wiary i naprawę fundamentów naszej cywilizacji, którymi są wspólnoty małżeńskie i rodziny”. – Jesteście ustanowieni, by pomagać ludziom w drodze do zbawienia. Jesteście potrzebni, nie zmarnujmy ani okruszyny z wielkiej majętności Boga – zachęcał.

Ksiądz Wojciech Bartoszek – krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych modlił się, by Maryja wyprosiła pokój serca wszystkim cierpiącym, by wiedzieli, że ich trudna droga naśladowania Jezusa ma głęboki sens: „Niech ta postawa stanie się świadectwem, że nie eutanazją rozwiązuje się ból i cierpienie, ale terapią, obecnością drugiego człowieka i nade wszystko wiarą”.

Rowerem na Jasną Górę

Rekolekcje na dwóch kółkach odbywa coraz więcej osób. Pandemia sprawiła, że pielgrzymi jeszcze chętniej decydują się na tę formę dotarcia do Częstochowy.

Gwiaździście, z ponad 40 miejscowości, nawet z Kołobrzegu i Szczecina, zorganizowani przez księży i świeckich, młodzi i starsi – prawie 900 osób zgromadziła 10 lipca 16. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa. Jej hasłem były słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Samemu Bogu przez Maryję”.

– Po pandemicznej przerwie odzywa się wielki duch modlitwy. Uciekamy się do Maryi, by chroniła nas swoim płaszczem – powiedział ks. Jerzy Grochowski, koordynator pielgrzymki rowerowej, który przyjechał z grupą z Uścimowa.

Reklama

Cykliści jadący z różnych stron Polski spotkali się rano pod częstochowską archikatedrą i razem Alejami NMP wjechali na Jasną Górę. Tu Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Apelował o wewnętrzne poruszenie, byśmy byli „przebudzonymi chrześcijanami, którzy są obecnością Jezusa w tym świecie”.

Uczestnicy rowerowych wypraw przekonują, że każdy, jeśli tylko chce, może wyruszyć w drogę. Tym jednak, którzy przygotują się kondycyjnie i mają lepszy sprzęt, jest dużo łatwiej.

Jasnogórski flesz

Jasna Góra dołączyła do wielu miejsc na świecie, gdzie zanoszona jest żarliwa modlitwa za papieża Franciszka. O zdrowie dla Ojca Świętego proszą paulini i pielgrzymi. Kustosz sanktuarium – o. Waldemar Pastusiak przypomina, że każdego dnia w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 odprawiana jest Msza św. za papieża, również podczas codziennego Apelu Jasnogórskiego Maryi polecana jest jego posługa.

Dwunastu młodych paulinów dołączyło w wakacje do jasnogórskiej wspólnoty zakonnej. Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów z Krakowa-Skałki co roku przyjeżdżają na Jasną Górę, by tu służyć pielgrzymom i nabywać duszpasterskiego doświadczenia. Wielu z nich udaje się także na piesze pielgrzymki zwłaszcza na Warszawską Pielgrzymkę Pieszą. Jest to charakterystyczne dla Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

• 19 lipca – Piesza Pielgrzymka z Wadowic;

• 20 lipca – Piesza Pielgrzymka Skałeczna;

• 24 lipca – Pielgrzymka Rowerowa Policji Lubelszczyzny;

– Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MS: Sąd nakazał TVN24 sprostowanie nieprawdziwych informacji o Funduszu Sprawiedliwości

2022-11-30 17:24

[ TEMATY ]

TVN

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Archiwum Ministerstwa Sprawiedliwości

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Prawomocny wyrok sądu zobowiązał redaktora naczelnego TVN24 do opublikowania sprostowania nieprawdziwych informacji. Kłamstwa dotyczące sposobu dysponowania środkami z Funduszu Sprawiedliwości mają zostać sprostowane w audycji "Czarno na białym".

W wyroku z 28 listopada br. Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu TVN24 zamieszczenie sprostowania do materiału pt. "Promocja za miliony", wyemitowanego 22 lutego 2021 r. w audycji "Czarno na białym" TVN24. Sprostowanie ma zostać wyemitowane na antenie TVN24 w trakcie najbliższej emisji tej audycji.

CZYTAJ DALEJ

Reguły żywej wiary

Niedziela Ogólnopolska 16/2007, str. 24

Karol Porwich/Niedziela

Jestem tzw. przeciętnym katolikiem. Nigdy nie odszedłem daleko od Kościoła i staram się żyć w miarę poprawnie. Często jednak zazdroszczę niektórym wierzącym, że ich wiara jest bardzo żywa, że mają w sobie tak dużo radości i entuzjazmu. Ożywiam się duchowo przy okazji wielkich świąt czy wydarzeń religijnych, ale wystarczy kilka dni, aby moja wiara stała się znowu taka nijaka. Czy mógłby mi Ksiądz podać jakieś reguły, które pomogą ożywić moją wiarę? Męczy mnie czasem taka przeciętność w wierze.
Michał

CZYTAJ DALEJ

Atak hakerski w Watykanie?

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Watykan

Pixabay.com

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

Zagrożenia w wirtualnym świecie nie są wcale wirtualne, lecz jak najbardziej realne...

We wtorek po południu kolejny raz w tym roku przerwany został dostęp do większości watykańskich strony internetowych. Jak poinformowała agencja I.Media, prawdopodobnie doszło do ataku hakerskiego.

We wczesnych godzinach popołudniowych, zablokowany został dostęp m.in. do głównej strony vatican.va, a także do strony mediów watykańskich Vatican News oraz Muzeów Watykańskich i większości witryn internetowych dykasterii Kurii Rzymskiej. O tym, że w tym czasie wykryto "anormalną aktywność" związaną z próbami dostępu do stron, poinformował w rozmowie z francuską agencją I.Media szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Jak dowiaduje się KAI, problem nie dotyczył jednak wszystkich internetowych zasobów Watykanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję