Reklama

Kościół

Ewangelia radosną obietnicą

Pod tym hasłem w dniach 10-11 lipca odbywała się na Jasnej Górze 30. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja.

Pielgrzymuję tu regularnie. Przynależność do tej rodziny daje mi pewność siebie i spokój. Radio wyjaśnia sprawy, które dzieją się teraz w kraju – powiedziała Niedzieli Kazimiera Piekarz z parafii św. Michała Archanioła w Spiach. – Radio Maryja pomogło nam w wielu sprawach rodzinnych i małżeńskich – dodał jej mąż Jan.

– Radio prowadzi nas do Boga – przyznał Stanisław z parafii św. Jana Chrzciciela w Lubniu k. Myślenic. Życzył temu medium „wiary i niezależności”.

Pielgrzymka na Jasną Górę oraz słuchanie Radia Maryja są umocnieniem dla Krystyny z parafii św. Stanisława Kostki w Jasionce. – To jedyne radio, w którym można usłyszeć prawdę – podkreśliła i życzyła rozgłośni jak największej liczby słuchaczy. Jej koleżanka Maria nie kryła tego, że należy do „moherowych beretów”. – Mam do siebie zdrowy dystans. Niech sobie mówią, co chcą. Wierzę w Matkę Bożą i koniec – uśmiechała się.

Pielgrzymkę rozpoczął koncert w wykonaniu Orkiestry Kopalni Węgla Kamiennego „Staszic”. Następnie pielgrzymi wzięli udział we Mszy św., której przewodniczył biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Wierni uczestniczyli również w modlitwie różańcowej i w Apelu Jasnogórskim. – Matko Najświętsza, chcemy być Twoi. Pomóż nam, posługuj się nami – prosił w rozważaniu o. Tadeusz Rydzyk, założyciel i dyrektor Radia Maryja. – Dziękujemy Ci za to miejsce, dzięki któremu nasz naród, ta polska rodzina, jest jedna. Mamy tożsamość, bo mamy Chrystusa, Twojego Syna – zaznaczył.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Potem wierni trwali na modlitewnym czuwaniu wraz z zespołem muzyki sakralnej Lumen. Mszy św. na placu przed szczytem przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.

Reklama

Przed rozpoczęciem liturgii list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników pielgrzymki odczytała minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda dziękował Rodzinie Radia Maryja „za wielki wkład w budowanie Polski wiernej swojemu patriotycznemu i chrześcijańskiemu dziedzictwu”. Europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska odczytała natomiast list od prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

W homilii abp Depo prosił, „aby Opatrzność Boża nadal strzegła i prowadziła dzieła i wspólnoty: Rodziny Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, by mogły bez niesprawiedliwych nękań i sądowych oskarżeń wzrastać w prawdzie i ewangelicznej służbie Kościołowi i Polsce”.

Metropolita częstochowski nawiązał również do hasła pielgrzymki i podkreślił, że prawda objawiona przez Boga „czyni nas ludźmi wolnymi, obdarowanymi radosną obietnicą życia poza granicami cierpienia i śmierci”. – Chrześcijanin nie może żyć naprawdę bez perspektywy radosnej nadziei spotkania z Bogiem w wieczności – przypomniał za kard. Raniero Cantalamessą, kaznodzieją papieskim.

Arcybiskup zauważył, że dzieła powstałe wokół Radia Maryja służą zaszczepianiu prawdy w umysłach i sercach ludzi. – Dzieło ewangelizacji, które przez nie jest prowadzone, nie może i nie powinno być nigdy pojmowane jako rodzaj ideologicznej propagandy czy religijnego marketingu – przestrzegał.

Pozdrowienie i błogosławieństwo uczestnikom pielgrzymki przekazał także papież Franciszek. Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej abp Depo udzielił im błogosławieństwa papieskiego wraz z odpustem zupełnym.

Po Mszy św. wystąpiła orkiestra Victoria z parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie. Pielgrzymkę zwieńczyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co widać zza straganu

Niedziela częstochowska 34/2013, str. 6

[ TEMATY ]

reportaż

Jasna Góra

Magdalena Niebudek/Niedziela

Jestem podjasnogórskim handlarzem. Tak się nas nazywa, zwłaszcza tych, co rozstawiają swoje kramiki tylko na kilka tygodni lata. Siedzę w skwarze lub deszczu po 10 godzin dziennie - świątek czy piątek. Sprzedając święte obrazki, różańce, kalendarze z papieżem i wiele innych rzeczy. To mój sposób na życie, na przetrwanie, na zarobienie paru złotych. Rencista jestem z zawodu.

CZYTAJ DALEJ

Kompromitacja Renaty Grochal…chce Sikorskiego na prezydenta

2022-09-30 23:06

[ TEMATY ]

Sikorski

pl.wikipedia.org

Wpis Radosława Sikorskiego na Twitterze stwierdzający, że to USA doprowadziły do eksplozji na dwóch gazociągach Nord Stream stał się popularny nie tylko w Europie i w Rosji, ale także w Indiach i Chinach.

Przemówienie Władimira Putina, podczas którego ogłosił aneksję czterech regionów Ukrainy, było w jednej kwestii zbieżne z poglądami Radosława Sikorskiego. Putin mówił, że to Zachód atakuje Rosję, a Amerykanie wysadzili nawet rosyjsko-niemiecką inwestycję pod morzem Bałtyckim, co przekreśla nadzieję na dostawy gazu na Zachód Europy.

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję