Reklama

Obserwator

WIELKA BRYTANIA
Sukces pro-life

Nie doszło do uchwalenia poprawek do ustawy legalizującej aborcję na życzenie aż do urodzenia dziecka. Posłowie zostali storpedowani mailami od wyborców, którzy odpowiedzieli na apel organizacji pro-life, wysyłając swój sprzeciw w tej sprawie. Badania opinii publicznej wskazują, że tylko 1% Brytyjek popiera możliwość zabicia dziecka aż do momentu jego narodzin. Próba przejęcia przez aborcjonistów rządowej ustawy o policji, przestępczości, wyrokach i sądach wzbudziła duże emocje w parlamencie. Posłanki lewicy zamierzały wnieść poprawki, które wprowadziłyby aborcję na żądanie aż do końca ciąży, a także karę więzienia za oferowanie pomocy kobietom w pobliżu ośrodków aborcyjnych. W parlamentarnej debacie wielu posłów wystąpiło przeciw propozycjom lewicy, a głosy dezaprobaty wybrzmiały również ze strony tych parlamentarzystów, którzy zwykle nie zgadzają się z postawą pro-life. Niektórzy posłowie otrzymali od wyborców więcej maili niż kiedykolwiek wcześniej. Dodatkowo ponad 800 lekarzy podpisało list otwarty do Diany Johnson, poseł Partii Pracy, wzywając ją do wycofania poprawki. Inna poprawka miała wprowadzić karę grzywny lub nawet więzienia dla osób, które zniechęcałyby kobietę do dokonania aborcji w sytuacji, gdyby ta osoba znajdowała się w odległości mniejszej niż 150 m od ośrodka aborcyjnego. Kara ta byłaby przewidziana także dla uczestników protestów odbywających się poza terenem kliniki. Karane byłoby również oferowanie kobiecie praktycznego, emocjonalnego lub finansowego wsparcia, aby mogła kontynuować ciążę.
j.k.

RZYM
Dziękuje za modlitwę

Powracający do zdrowia papież Franciszek był wzruszony licznymi wyrazami sympatii napływającymi z całego świata. Podziękował za bliskość i modlitwę. Ojciec Święty przebywa w klinice Gemellego, gdzie został poddany operacji jelita grubego. O tym, że kuracja papieża przebiega pomyślnie, świadczy choćby to, że już kilka dni po niej zaczął pracować. Spacerował po korytarzu i wznowił pracę, zapoznawał się z dokumentami – napisał rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Franciszek odprawił też Mszę św., w której uczestniczyły opiekujące się nim osoby, a w niedzielę poprowadził południową modlitwę Anioł Pański z okna swego pokoju szpitalnego na dziesiątym piętrze.

Reklama

Do papieża napłynęły życzenia od dzieci hospitalizowanych na oddziale onkologicznym kliniki Gemellego. Mali pacjenci dołączyli do nich wykonane przez siebie kolorowe rysunki. Klinika postanowiła upublicznić niektóre z nich. „Dowiedzieliśmy się, że nie czujesz się najlepiej i znajdujesz się w naszym szpitalu” – tak zaczyna się jeden z listów. Mała Giulia napisała: „Kochany papieżu Franciszku, poczuj moją modlitwę, ja czułam twoją, kiedy byłam chora”.
w.d.

AMERYKA ŚRODKOWA
Nikaragua krwawi

Na bardzo trudną sytuację wiernych i Kościoła w Nikaragui zwracają uwagę miejscowi biskupi. „Kraj krwawi z powodu cierpień osób uwięzionych, rozbitych rodzin, przymusowej migracji, z powodu bólu chorych, pandemii, z powodu skrajnego ubóstwa” – podkreślają duchowni. Sytuację pogarsza trwający kryzys gospodarczy, pogłębiony przez pandemię COVID-19. Prezydent Daniel Ortega zerwał stosunki z Kościołem w 2018 r., a powodem był głos solidarności hierarchów z walczącymi o uszanowanie demokratycznych standardów. – Co chwilę słyszymy dziś ludzi, którzy atakują nas, papieża Franciszka, którzy w ten czy inny sposób chcą umniejszać siłę Kościoła – zaznacza ordynariusz Managui kard. Leopoldo Brenes. Trwają akty wandalizmu w kościołach oraz agresji przeciwko duchowieństwu i katolikom świeckim. Aresztowania w Nikaragui dotknęły początkowo polityków opozycji przeciwko rządom prezydenta Ortegi, a potem działaczy społecznych. Purpurat ostrzegł, że obecnie trzeba się spodziewać represji wobec duchowieństwa.
w.d.

ROSJA – UKRAINA
Szykują aneksję

Państwo Putina szykuje się do aneksji Doniecka i Ługańska – ostrzega Rada Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy. Jednym z dowodów jest wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom okupowanych przez prorosyjskich najemników samozwańczych republik Doniecka i Ługańska. W ciągu 2 lat wydano już prawie 650 tys. paszportów. Proces wydawania dokumentów trwa od 2019 r., ale ostatnio przyspieszył. Towarzyszy mu umacnianie granicy okupowanych rejonów. Równocześnie prorosyjscy najemnicy starają się eskalować sytuację we wschodniej Ukrainie. Łamią zawieszenie broni i dokonują regularnego ostrzału.
j.k.

Reklama

ROZSZERZANIE UE
Czas na Bałkany

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że ze względów strategicznych chciałaby, aby 6 państw Bałkanów Zachodnich w niedalekiej przyszłości przystąpiło do UE. Integracja m.in.: Macedonii Północnej, Bośni i Hercegowiny czy Serbii z UE znacząco zmniejszyłaby wpływ w tych krajach Chin oraz Rosji. – Kontynuowanie procesu dalszej integracji Bałkanów Zachodnich leży w interesie UE – oświadczyła. W podobnym tonie wypowiada się Ursula von der Leyen, szefowa KE, która stwierdziła, że niezbędne jest przyspieszenie rozmów akcesyjnych i wspieranie Bałkanów w przystosowywaniu się i reformowaniu krajów. W wirtualnej konferencji poświęconej Bałkanom Zachodnim wzięły udział obie panie i szefowie rządów poszczególnych krajów bałkańskich, które mają różny status w rozmowach z UE. Serbia i Czarnogóra są zaawansowane w rozmowach akcesyjnych, a Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina mają status jedynie potencjalnych kandydatów do UE.
w.d.

HISZPANIA
Nie opłaca się

Pod rządami socjalistów nie opłaca się mieć dzieci. Lewicowe władze w Madrycie priorytetowo traktują przeprowadzanie rewolucji światopoglądowej w kraju, a zaniedbują wsparcie rodzin i dzieci. Z najnowszych badań hiszpańskiego Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) za 2019 r. wynika, że kraj ten należy do tych państw unijnych, które najmniej środków inwestują w rodzinę i dzieci. Od lat przeznaczają niewiele ponad 5% z PKB na cele ochrony socjalnej. Ze statystyk wynika, że rodziny z dziećmi są biedniejsze niż małżeństwa, które ich nie mają. Najuboższe są zaś młode rodziny z dziećmi – aż jedna trzecia z nich jest zagrożona ubóstwem.

Reklama

Co trzecie dziecko nie chodzi z powodów finansowych do przedszkola, co trzecia rodzina ma problemy z pokryciem wydatków na edukację dziecka, choć jest ona bezpłatna. Nie zachęca do posiadania dzieci również sytuacja na rynku pracy, szczególnie trudna dla kobiet. Nie jest tajemnicą, że dla lewicowego rządu Hiszpanii poprawa sytuacji rodzin nie jest najważniejsza. Rząd przyjął ostatnio projekt ustawy o równości osób transpłciowych oraz gwarancji praw osób homoseksualnych, który pozwala nieletnim na zmianę płci w rejestrach.
j.k.

EGIPT
Uznają chrześcijan

Długo oczekiwane uznanie prawne istnienia Kościołów chrześcijańskich w tym kraju może zostać przyjęte już na najbliższej sesji parlamentu tego kraju. Według deputowanego Monsefa Suleimana, prawnego doradcy Kościoła koptyjskiego, tekst przygotowywany w ministerstwie sprawiedliwości był konsultowany z ekspertami, urzędnikami państwowymi i przedstawicielami Kościołów różnych wyznań. Zaaprobowali oni wszystkie artykuły projektu, który zostanie przekazany rządowi. To do niego należy skierowanie go pod obrady parlamentu. Prace nad projektem trwały kilka lat. Jednolity tekst musiał uwzględnić międzywyznaniowe różnice, np. w takich kwestiach, jak separacja i rozwód, odmiennie regulowanych przez poszczególne wspólnoty chrześcijańskie. Oblicza się, że 10% ze 100 mln Egipcjan to chrześcijanie koptyjscy. Chrześcijanie, choć nie są wyłączeni z życia politycznego, nie mają pełni praw politycznych. – Chcą być oni traktowani jak wszyscy obywatele, by nie religia kontrolowała wszystko, lecz prawo państwowe, które traktuje każdego na równi – wyjaśnia katolicki patriarcha Aleksandrii obrządku koptyjskiego Ibrahim Sidrak.
j.k.

Reklama

SONDAŻ
Cechy liderów

Jakimi cechami charakteryzują się dwaj główni antagoniści na polskiej scenie politycznej: Donald Tusk i Jarosław Kaczyński? Dominującą cechą charakteru, ani lidera PiS, ani PO, nie jest charyzma. Za to obaj są „nieustępliwi w dążeniu do celu” – uważają Polacy w sondażu IBRiS. Ponadto respondenci często wskazują Tuska jako „zdolnego do kompromisu” i „obytego w świecie”, a tylko nieliczni (4,3%) wskazują go jako człowieka „uczciwego”. Z kolei Jarosław Kaczyński zdaniem respondentów jest „wrażliwy na ludzkie potrzeby” i cechuje go patriotyzm.
j.k.

WIELKA BRYTANIA
Kościół w restauracji

W Rochdale k. Manchesteru dawna restauracja chińska została zamieniona na kościół anglikański. Zlokalizowanie kościoła w dawnej „Red and Hot Chinese World Buffet” w centrum miasta ma przyciągnąć przede wszystkim młodych ludzi. Tutejsze władze diecezji odkupiły restaurację i wyremontowały ją ze środków pochodzących ze specjalnego funduszu na rozwój duszpasterstwa. Fundusz, z siedzibą w Holy Trinity Brompton w zachodnim Londynie, deklaruje, że jego celem jest „wniesienie małego wkładu do tego, aby odwrócić schyłek Kościoła w Wielkiej Brytanii”. Podczas uroczystego nabożeństwa biskup anglikański Manchesteru David Walker powierzył opiekę nad wspólnotą duchownej Janie Cronin.
w.d.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecz o aniołach

Niedziela łowicka 40/2002

[ TEMATY ]

anioły

UMB-O/pl.fotolia.com

Któż z nas nie zna prostych i pełnych ufności słów modlitwy: "Aniele Boży, stróżu mój, ty zawsze przy mnie stój..." Dla niektórych była to może pierwsza w życiu modlitwa, szeptana jeszcze na kolanach matki. Ale czy anioły są żywo obecne tylko w świecie dziecięcej wyobraźni? Czy my, dorośli, też możemy wierzyć w anioły?

Anioły w Piśmie Świętym

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: dlaczego zdrowaś Maryjo?

2022-09-30 22:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy w majowych rozważaniach wędrowaliśmy szlakiem maryjnych sanktuariów rozsianych na umęczonej rosyjską agresją ziemi ukraińskiej, nie przypuszczaliśmy, że w październiku będziemy kontynuować nasze wołanie o dar pokoju. Skoro konflikt militarny wciąż trwa a ofiarą rosyjskich działań padają niewinni ludzie, pójdziemy przez październikowe rozważania „z różańcem w ręku po dar pokoju”.

Tematem naszych rozważań będą tytuły, jakie przez wieki mądrość Kościoła nadała Najświętszej Maryi Pannie w różnych modlitwach. Rozpoczniemy od Pozdrowienia Anielskiego.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

2022-10-02 20:30

[ TEMATY ]

modlitwa

różaniec

październik

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Konflikt zbrojny na Ukrainie trwa. Coraz więcej niepokoju. Jak echo powraca wspominane już przez nas w majowych rozważaniach wołanie, zapisane na licheńskim wizerunku Matki Bożej: udziel pokoju dniom naszym. Wędrujemy dalej w naszych październikowych rozważaniach z różańcem w ręku i nie dziwi fakt, że towarzyszą nam słowa Pozdrowienia Anielskiego, którymi przesiąknięta na wskroś jest modlitwa różańcowa.

WSPÓLNA MODLITWA
3 października
RÓŻANIEC - TAJEMNICE RADOSNE

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję