Reklama

Edytorial

Edytorial

Kwestia wrażliwości

Kościół od dekad wydeptuje latem ścieżki do turystów i letników, zjawiając się często tam, gdzie się go najmniej spodziewamy.

Wakacje, naszym zdaniem, nie zwalniają od pisania na poważne tematy, bo rzeczywistość z całym jej skomplikowaniem nie bierze, niestety, urlopów. Zapewne podobne zdanie miał papież Franciszek, który uznał, że seniorzy są wciąż mało doceniani w społeczeństwie, że powinni mieć swój własny dzień w kościelnym kalendarzu – i tak oto w środku kanikuły po raz pierwszy będziemy obchodzić Dzień Dziadków i Osób Starszych Wiekiem. Najnowszy numer zaczynamy więc od szukania odpowiedzi na pytanie: kim są dziadkowie w XXI wieku? Czy nadal uważa się ich w Polsce za dobro narodowe? Co stanowi o ich nieprzemijającej wartości, której nawet pandemia nie dała rady – na szczęście...

Polakom – jeśli wierzyć badaniom – najbardziej zależy na rodzinie. Skąd zatem bierze się ponad 40% małżeństw, które co roku decydują się na rozwód? Problem jest na tyle powszechny, że powstał nawet cały okołorozwodowy przemysł, z rzeszą terapeutów, mediatorów oraz prawników specjalizujących się w sprawnym rozwiązywaniu tego, co Bóg związał. Tymczasem Kościół katolicki nieustannie rozwodom mówi „nie”. Niektórzy nie rozumieją, dlaczego nie idzie z duchem czasów, innym warto przypomnieć, skąd bierze się ten upór – zapraszamy więc na str. 14, na której ks. Andrzej Cieślik tłumaczy tę kwestię od podstaw, jasno i klarownie...

Czy współczesność naprawdę nie sprzyja wierności, miłości i oddaniu? Skoro tak wielu związkom nie udaje się przetrwać, może więc warto szukać rozwiązań i podpowiedzi wśród ludzi, którzy wiodą szczęśliwe życie? Historia państwa Witeckich dowodzi, że można być ze sobą przez wiele lat i stworzyć – mimo przeciwności losu – udaną rodzinę. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o sile zawierzenia Bogu, o determinacji i nadziei. Myślę, że dzieje rodziny Witeckich powinny stać się inspiracją dla wszystkich, którym życie się komplikuje, którzy utknęli w impasie i szukają dróg wyjścia (str. 50-51).

Reklama

Zaglądamy też na salony: pytamy amerykanistę – prof. Grzegorza Górskiego, co się właściwie dzieje w Ameryce. I na ile niepokojące decyzje nowego prezydenta USA przełożą się na nasze kontakty z tym mocarstwem. Coraz częściej pojawiają się też opinie, że nadchodzi kres amerykańskiej hegemonii i miejsce USA niebawem zajmą Chiny. Swoją drogą, skąd się wziął ten niewątpliwy sukces – już nie tylko gospodarczy – Państwa środka? ( str. 46). A skoro jesteśmy przy Azji, a olimpiada w Tokio tuż-tuż, poprosiliśmy o rozmowę szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego – oczywiście, interesuje nas przede wszystkim, jakie mamy szanse na medale.

Katolik na wakacjach wręcz prowokuje do zadania pytania: czy urlop oznacza wolne także od niedzielnej Eucharystii? Wiadomo, że dla jednych tak, dla innych nie. Podczas niedawnej eskapady na południe Polski zdumiała mnie liczba turystów, którzy pchając rowery lub schodząc prosto z górskich szlaków, szli jak po sznurku na Mszę św. Usłyszałam, jak młody flisak rzucił do starego, że na dziś koniec roboty, bo „trza na piątą do kościoła iść”... Kościół od dekad wydeptuje latem ścieżki do turystów i letników, zjawiając się często tam, gdzie się go najmniej spodziewamy. Ten rodzaj wakacyjnej ewangelizacji ma coraz ciekawsze odsłony, rodzi się coraz więcej pomysłów wartych uwagi i opisania, co niniejszym czynimy. Może warto wiedzieć, że wakacyjne aktywności katolików nie kończą się na uczestnictwie w pieszych pielgrzymkach.

Zachęcona wakacyjnym cyklem Niedzieli, by wybrać się na nietypowe szlaki, pojechałam przed siebie. W tym numerze zachwalamy Prostyń na Podlasiu, ale w Polsce takich urokliwych miejsc jest bez liku. Przychodzi mi do głowy myśl, że piękno często jest na wyciągnięcie ręki. Niedrogie, nieskomplikowane, proste w obsłudze – wymaga jedynie odrobiny wrażliwości. I tego czegoś, co czasem jest arcytrudne do osiągnięcia – zwyczajnej chęci, potrzeby obcowania z pięknem, tym w krajobrazie, architekturze, a bywa, że i w drugim człowieku.

Dobrego lata Państwu życzę.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohaterowie zwykle są samotni

Niedziela Ogólnopolska 47/2016, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

Wreszcie nadszedł dzień dziejowej sprawiedliwości. W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił nominację generalską dla płk. Ryszarda Kuklińskiego – „samotnego rycerza naszej niepodległości”, odzyskanej w 1989 r. Jest on uważany za pierwszego polskiego oficera w NATO. To płk Kukliński pomógł Stanom Zjednoczonym pokonać imperium zła, jak określano Związek Sowiecki, i ocalił Polskę. Zdobył bowiem w Moskwie supertajne plany agresji Armii Czerwonej na Europę i dzięki temu zapobiegł wybuchowi trzeciej wojny światowej, w której obszar Polski miał się stać nuklearnym pobojowiskiem.

CZYTAJ DALEJ

78 lat temu po 63 dniach walki upadło Powstanie Warszawskie

2022-10-02 08:05

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Sylwester Braun „Kris”/ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

78 lat temu, 2 października 1944 r., po 63 dniach heroicznego i samotnego boju prowadzonego przez powstańców z wojskami niemieckimi, wobec braku perspektyw dalszej walki, przedstawiciele Komendy Głównej AK podpisali w Ożarowie układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

CZYTAJ DALEJ

Zawołać po imieniu

2022-10-02 12:15

Renata Czerwińska

W Toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbyły się dziś doroczne uroczystości upamiętniające mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, zamordowanych przez hitlerowców.

Obecni byli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, wojska, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe. Podczas tegorocznego spotkania wspominano szczególnie dr Józefa Bednarza, wybitnego psychiatrę, dyrektora szpitala w Świeciu, który dobrowolnie poszedł na śmierć razem ze swoimi pacjentami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję