Reklama

Polska

Książki, dyskusje, warsztaty – ruszają Targi Wydawców Katolickich

Blisko 130 oficyn książkowych zaprezentuje swoją ofertę podczas 21. Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli 16-19 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Szczególną atrakcją tegorocznej edycji będzie Salon Stolicy Apostolskiej, który zaprezentuje m.in. fragment rękopisu "Boskiej Komedii" Dantego. W namiocie "Muza Dei" będzie można uczestniczyć w warsztatach dla blogerów.

[ TEMATY ]

nagroda

targi

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania autorskie, prezentacje, debaty i promocje odbędą się także w specjalnym namiocie w pobliżu Arkad Kubickiego. "Poprzednie edycje naszych Targów ukazały, że to dobre miejsce dla naszej wciąż rozwijającej się imprezy targowej" – ocenia ks. Roman Szpakowski, organizator imprezy i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Szczegółowy program Targów przedstawiono we wtorek podczas konferencji prasowej w Sali Kinowej Zamku Królewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Roman Szpakowski wyraził nadzieję, że impreza będzie po raz kolejny okazją do wzajemnego promowania swojej bogatej działalności przez instytucje Kościoła katolickiego. - Cieszę się, że nie ma między nimi rywalizacji, a jest wzajemne wsparcie. W jedności jest siła, w ten sposób więcej można siać dobra. Czasem takie drobne uczynki lub słowa mogą sprawić, że będziemy lepsi – dodał.

21. Targi odbywają się w Roku Jana Pawła II, stąd honorowym gościem imprezy będzie Państwo Watykańskie. Będzie to, jak zaznacza ks. Szpakowski, okazja do odkrycia i bliższego bogactwa kulturalnego tego państwa – małego geograficznie, ale wielkiego pod względem znaczenia duchowego.

Na czele watykańskiej delegacji stanie kard. Gianfranco Ravasi. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, który jest wybitnym biblistą i autorem wielu książek z tej dziedziny, spotka się w piątek z polskimi czytelnikami. Początek o godz. 14.00 na stanowisku Wydawnictwa Jedność.

Wcześniej, w czwartek o godz. 12.00 kard. Ravasi dokona uroczystego otwarcia XXI Targów Wydawców Katolickich. Towarzyszyć mu będą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Gość z Watykanu wygłosi podczas otwarcia swoje przesłanie na temat zalet i niebezpieczeństw komunikowania się oraz jego wartości w relacjach wewnątrzkościelnych.

W ramach honorowego uczestnictwa Państwa Watykańskiego zaprezentowany zostanie Salon Stolicy Apostolskiej, a w nim zasoby m.in. Muzeów Watykańskich, Tajnego Archiwum Papieskiego, Papieskiej Komisji Archeologicznej oraz Wydziału Filatelistycznego i Numizmatycznego.

Reklama

Można też będzie podziwiać marmurowe rzeźby z Muzeów Watykańskich oraz książki z artystycznymi ilustracjami watykańskiej kolekcji sztuki współczesnej.

Prawdziwymi perłami będą oryginalne rękopisy Piekła z "Boskiej Komedii" Dantego z ilustracjami Sandro Botticellego oraz "Iliada" Homera z zestawionym tekstem po grecku i łacinie.

Salon Stolicy Apostolskiej prezentowano m.in. w ub. roku w Turynie. Wykonana w archaizującym stylu drewniana kopuła z książkami wzbudziła tam podziw zwiedzających.

Św. Jan Paweł II patronować będzie kilku innym wydarzeniom targowym. W piątek 17 kwietnia zaplanowano jako „Dzień Młodzieży”, dedykowany szczególnie kontaktom Papieża Polaka z młodymi. W namiocie „Muza Cafe” w czwartek i piątek o godz. 16.00 oraz w sobotę o godz. 12.00 odbędzie się cykl praktycznych warsztatów „Ewangelizacja 2.0, czyli katolicy zarzucają w sieci”, podczas których można przyłączyć się do dyskusji na temat sposobów wykorzystania mediów społecznościowych w działalności ewangelizacyjnej.

Ciekawą inicjatywę przygotowała Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia. Oprócz prezentacji bieżącej działalności przedstawi multimedialną historię obecności Kościoła w PR z okazji 90-lecia rozgłośni. Początek w niedzielę 19 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Kinowej Zamku Królewskiego.

Tradycyjnie już podczas Targów wręczone zostaną Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Do tegorocznej nagrody przyznawanej w 11 kategoriach 72 oficyny wydawnicze zgłosiły ponad 260 pozycji. Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 18 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 na warszawskiej Pradze.

W trakcie gali uhonorowani zostaną także laureaci nagrody Mały Feniks 2015, przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich dla osób i instytucji mogących poszczycić się największymi dokonaniami na rzecz promocji książek oraz wartości chrześcijańskich w mediach.

Reklama

Mały Feniks Specjalny przypadł w tym roku Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Drugiego Małego Feniksa Specjalnego otrzyma Salezjański Okręg Europa Środkowo-Północna.

Statuetki Małego Feniksa otrzymają natomiast: Rafał Porzeziński, dziennikarz, właściciel wydawnictwa Raj Media i studia audio Słowodaje, rzecznik Stowarzyszenia Twoja Sprawa, które broni interesów konsumenta w walce o zachowanie dobrego smaku w przestrzeni publicznej; Jan Pniewski - od 1990 związany z Redakcją Katolicką Polskiego Radia, specjalizuje się w programach z pogranicza wiary i kultury; Radio Fiat - katolicka rozgłośnia archidiecezji częstochowskiej, założona w 1991 r., promuje wartości katolickie i narodowe, angażuje się w wiele akcji charytatywnych dla Polaków w kraju i na emigracji.

Targi to nie tylko przegląd kilku tysięcy tytułów katolickich oficyn, ale też spotkana autorskie, dyskusje i warsztaty. Z czytelnikami spotkają się znani dziennikarze telewizyjni Bogdan Rymanowski i Krzysztof Ziemiec.

Portal Stacja7.pl i Stowarzyszenie Muza Dei zapraszają na cykl bardzo praktycznych warsztatów dla blogerów i nie tylko, które odbywać się będą w namiocie „Muza Cafe” przed Arkadami Kubickiego od czwartku do niedzieli. Poprowadzą je znani blogerzy i dziennikarze, między innymi Katarzyna Olubińska (autorka blogu Bóg w wielkim mieście), Aneta Liberacka (Dyrektor Stacja7.pl), o. Jacek Szymczak OP z KAI, Mateusz Ochman i Tomasz Adamski (Bez imprimatur i Stacja7.pl), oraz specjaliści od social media.

Namiot „Muza Dei” będzie miejscem pełnym kultury i muzyki. Ciekawie zapowiada się spotkanie z Agatą Puścikowską (publicystką Gościa Niedzielnego) o tym, jak pogodzić macierzyństwo z karierą. Poprowadzi Beata Mencel. Punktem wyjścia do gorącej dyskusji będzie książka „I co my z tego mamy?”.

Reklama

Ponadto od czwartku do niedzieli w namiocie Muza Dei będzie można spotkać muzyków oraz ludzi ze świata polityki. W piątek 17 kwietnia o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie z Markiem Jurkiem i Jarosławem Gowinem, które poprowadzi Piotr Semka (publicysta Do Rzeczy).

Tego samego dnia o godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie "Księża, parafie i wierzący siłą w social media". W dyskusji udział wezmą: Adrian Wawrzyczek (specjalista social media i strategii marketingowej Stacja7.pl), Jacek Szymczak OP (@duchownionline, KAI, Stacja7.pl) i Kamil Lipiński (szef agencji Create24).

Natomiast o godz. 17.30 pod hasłem "Muzycy chrześcijańscy. Debiuty", odbędzie się rozmowa ze znanymi muzykami o tym, jak dobrze zagrać i jak zaistnieć na scenie.

Podczas wszystkich dni targowych otwarty będzie specjalny kącik zabaw dla dzieci, przeznaczony dla najmłodszych, którzy przyszli na Targi z rodzicami. Rodzice pragnący pobuszować wśród nowości wydawniczych będą mogli bez przeszkód zostawić dzieci pod fachową opieką. Dla najmłodszych zaplanowano gry, zabawy, konkursy i wspólne czytanie książek.

2015-04-14 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Targi Książki w Katowicach. Czytanie jest modne!

W dniach 20-22 września 2013 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” w Katowicach odbędzie się kolejna, trzecia edycja Targów Książki w Katowicach. Wydarzenie to gromadzi każdego roku tłumy czytelników i miłośników książek nie tylko z województwa śląskiego, ale także z całej Polski. Z roku na rok oferta wydawców i instytucji kultury jest coraz bardziej różnorodna, dzięki czemu targi stają się jeszcze atrakcyjniejsze i przyciągają coraz większą liczbę zwiedzających.

Tegoroczne Targi książki w Katowicach będą się odbywać pod patronatem Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta RP oraz przy wsparciu partnerów targów - instytucji branżowych i regionalnych. Natomiast organizatorami tego wydarzenia, jak co roku, będą Uniwersytet Śląski, Miasto Katowice oraz Expo Silesia.
Obok szerokiej oferty przygotowanej przez wydawnictwa, III edycja targów będzie obfitować w bogaty program wydarzeń towarzyszących. Znajdą się w nim miedzy innymi liczne spotkania z autorami, panele dyskusyjne, różnego rodzaju warsztaty i akcje czytelnicze oraz wiele innych atrakcji inspirowanych literaturą. Dla nauczycieli i bibliotekarzy zostały przewidziane szkolenia i wykłady, na których będą mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób zachęcić dzieci do czytania książek oraz odkrywania walorów edukacyjnych w tekstach literackich. Wydawcy natomiast będą mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach związanych między innymi z promocją w mediach społecznościowych. Dla dzieci również przygotowano szereg atrakcji, wśród których znajdą się zajęcia „Bajkowa gimnastyka języka” a także liczne konkursy i zabawy. W tym samym czasie rodzice będą mogli poznać „Korzyści skryte w logopedycznej bajce terapeutycznej” oraz zaznajomić się z książkami, które są najbardziej odpowiednie dla ich dzieci.
Na tegorocznych targach nie zabraknie też konkursu na najlepszy blog książkowy eBuka. Odbędzie się także szkolenie dla blogerów, którego tematem będą działania związane z promocją bloga w Internecie.
Dla tych, którzy interesują się fantastyką przewidziane zostały panele dyskusyjne i wykłady, których organizatorem jest Śląski Klub Fantastyki. Uczestnicy wysłuchają między innymi prelekcji na temat wampiryzmu w historii i literaturze, sposobu budowania emocji w świecie fantastycznym oraz odkryć i wynalazków science fiction. Gośćmi uczestniczącymi w prelekcjach i spotkaniach będą m.in. Piotr W. Cholewa, Ewa Białołęcka, Rafał Kosik, Robert Wegner oraz Anna Kańtoch.
Spotkania autorskie, to wydarzenia, które zawsze cieszą się dużą popularnością. W tym roku zwiedzający Targi Książki będą mieli okazję porozmawiać m.in. z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, Anną Łaciną, Anną Szepielak, Iwoną Banach, Katarzyną Zyskowską-Ignaciak, Zbigniewem Białasem czy Mariuszem Czubajem.
Targi Książki w Katowicach to także sposobność do zapoznania się z nowościami wydawniczymi, nabycia interesujących książek - nie tylko w formie tradycyjnej, ale także tych elektronicznych, oraz przede wszystkim propagowanie mody na czytanie.
Targi są również doskonałą okazją dla wystawców do promowania swoich produktów, przedstawienia oferty i zyskania tym samym nowych odbiorców i większej rozpoznawalności na rynku.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tegorocznych Targach Książki - prawdziwym festiwalu kultury!

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach

2024-05-16 13:08

Mija 25 lat od momentu założenia zespołu 40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach. Na wspólne świętowanie zapraszają członkowie zespołu. Koncert jubileuszowy odbędzie 9 czerwca o godz. 16:00 w Sali Gotyckiej Starego Klasztoru we Wrocławiu przy ul. Purkyniego.

Charakterystyczne brzemiennie i nieprzerwalność w działalności muzycznej są atutem zespołu, który został założony przez Roberta Ruszczaka (Chudoba) jesienią 1998 r. - Zaprosiłem do współpracy kolegów z Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny. Po kilkunastu próbach w akademiku zgłosiliśmy nasz zespół w czerwcu 1999 r. do udziału w konkursie przeglądu SacroSong`99. Zespół został laureatem, zdobywając jedną z dwóch pierwszych nagród i niespodziewanie został gwiazdą światowych scen, tzn. zagrał w koncercie finałowym u boku prawdziwych artystów oraz udzielił swojego pierwszego radiowego wywiadu zanim jeszcze wydał pierwsze dźwięki na scenie – zaznacza Robert Ruszczak, dodając: - Po tym spektakularnym sukcesie jeszcze bardziej zespołowi zachciało się grać i byliśmy zapraszani na koncerty w Polsce i poza jej granice. Najbardziej prestiżowe koncerty jakie zespół zagrał odbyły się w ramach: Song Of Songs Festival w Toruniu, Targów Muzyki Chrześcijan w Krakowie, Festiwalu Muzyki Dobrej w Warszawie, Slot Art Festival w Lubiążu, Festival de Paques w Chartres we Francji, Festiwalu Stróżów Poranka w Chorzowie, we Wrocławiu, w Wilnie, koncertu dla papieża Benedykta XVI w Krakowie, Światowych Dni Młodzieży we Wrocławiu, w czasie Nocy Kościołów na Ukrainie (Lwów, Winnica, Kamieniec Podolski, Chocim) na Białorusi w MIńsku w ramach Festiwalu Ziemia Szczęścia razem z zespołem Hare Kryszna i Festiwalu Zespołów Metalowych państw dawnego bloku wschodniego oraz na ulicy. Jednak za najważniejsze koncerty zespołu uważamy te zagrane w domach dziecka, ośrodkach szkolno - wychowawczych, monarach, więzieniach i na dworcach kolejowych itp.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję