Reklama

Niedziela Sandomierska

Dwa wieki wyjątkowych relacji

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbyła się inauguracja roku akademickiego oraz ślubowanie alumnów pierwszego rocznika. Mszy św. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła przewodniczył abp Stanisław Budzik. Koncelebrowali: abp Wacław Depo, bp Krzysztof Nitkiewicz oraz zaproszeni goście.

Niedziela sandomierska 43/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Sandomierz

rok akademicki

seminarium duchowne

Ks. Wojciech Kania

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku Eucharystii biskup Nitkiewicz mówił: – Św. Jan Paweł II pisze w encyklice „Ecclesia de Eucharistia”, że przyjmując w Komunii Ciało i Krew Chrystusa otrzymujemy od Niego również Ducha. I dalej papież dodał, iż bardzo ważnym jest, aby być zawsze blisko Jezusa, tak blisko, aby wręcz poczuć dotknięcie Jego kochającego Serca. „Gdy w Komunii św. przyjmujemy Ciało i Krew Chrystusa, przekazuje nam On także swego Ducha”. I dalej: „Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany uczeń oprzeć głowę na Jego piersi, poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca”. Dotyczy to szczególnie kapłanów i tych, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń. Duch Święty odcisnął w nas bowiem podobieństwo do Chrystusa najwyższego kapłana i dał władzę działania Jego mocą i w Jego osobie.

– Bp Prosper Burzyński, któremu zawdzięczamy utworzenie przed 200 laty sandomierskiego seminarium, miał tego głęboką świadomość, potwierdzoną pobożnym, choć surowym stylem życia, co znalazło odzwierciedlenie w zaleceniach, jakie kierował do kapłanów i tych określających formację seminaryjną. 7 listopada 1820 r. przed inauguracją pierwszego roku działalności seminarium bp Burzyński asystował na Mszy św. odprawionej w sandomierskiej katedrze, powierzając Bożej Opatrzności rektora wraz z zarządem, profesorów i seminarzystów. Dzisiaj dziękujemy za wspaniałe owoce tamtej decyzji. Prosimy jednocześnie Boga, aby dalej błogosławił Kościołowi sandomierskiemu, absolwentom seminarium i alumnom, aby przyjął do niebieskiej chwały tych, którzy zakończyli już ziemską wędrówkę – powiedział ordynariusz sandomierski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skuteczność modlitwy

W homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, odnosząc się do słowa Bożego, mówił o skuteczności modlitwy zanoszonej do Boga oraz o potrzebie wypełniania woli Bożej w naszym życiu. – Jak zapewniają nas Ewangeliści, każda modlitwa, zwłaszcza modlitwa serdeczna, wytrwała, modlitwa o nasze duchowe dobro zostanie wysłuchana. Żadna minuta poświęcona modlitwie nie jest czasem straconym. Każda rozmowa z Bogiem przemienia się w duchowe dobro dla nas i naszych bliskich. Jest rzeczą oczywistą, że Bóg wysłuchuje naszych modlitw zgodnie ze swoim zamysłem, że ma wobec nas swoje plany, które nie zawsze są zgodne z naszymi planami. Dlatego trwałym elementem każdej modlitwy jest prośba o to, abym mógł wypełniać Boże plany i zadania, jakie przede mną postawił Bóg Stwórca – mówił abp Budzik.

Reklama

Nawiązując zaś do 200-lecia sandomierskiego seminarium, zauważył, że seminarium jest miejscem wyjątkowej relacji. – Seminarium duchowne, to miejsce szczególnego dialogu pomiędzy Tym, który powołuje, a tym który odpowiada: „Mów Panie, bo sługa Twój słucha”. Dziękujemy dziś Bogu za 200 lat istnienia seminarium w Sandomierzu. Za liczne zastępy świętych i gorliwych kapłanów oddanych sprawie Bożej, zapatrzonych w Chrystusa Dobrego Pasterza, którego piękna historyczna figura stojąca na dziedzińcu seminaryjnym czuwa nad formacją sandomierskich alumnów – powiedział abp Budzik.

Wykład inauguracyjny

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku seminaryjnym. Zebranych gości powitał ks. dr Rafał Kułaga, rektor, oraz przedstawił historię sandomierskiego seminarium. Następnie odbyło się ślubowanie alumnów pierwszego rocznika oraz wręczenie indeksów, którego dokonał ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wykład inauguracyjny pt. „Maryja, Niewiasta Eucharystii” wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Całe życie Maryi – jak podkreślał Jan Paweł II – było kontemplacyjne. To, że objawił się Jej Bóg, sprawiło, iż chciała żyć tylko dla Niego i dla Jego chwały. Wszystko, co robiła i kim była, mówiło w pewien sposób o bliskości i miłości Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego. Jej życie było ofiarne, eucharystyczne od momentu, gdy w młodzieńczym wieku odłożyła swoje osobiste cele, ofiarując się Bogu, aby w Niej i przez Nią Bóg zrealizował najwspanialszy plan. Św. Jan Paweł II wprost napisze: „Eucharystia to najpierw postawa duchowa”. Dlatego możemy powiedzieć, że tak jak Syn Boży stał się Eucharystią przez to, że przyjął wolę Ojca jako Syn Boga, tak też Jego Matka stała się Niewiastą Eucharystii przez to, że przyjęła Boży plan jako drogowskaz na całe swoje życie. Z tego powodu życie Maryi stało się dla wszystkich pokoleń chrześcijan szkołą życia opierającego się na przyjaźni z Bogiem – mówił abp Wacław Depo.

Reklama

Podziękowanie pasterza

Następnie słowa podziękowania do zebranych gości skierował bp Krzysztof Nitkiewicz: – W jednej z wielu soborowych refleksji młody teolog Joseph Ratzinger mówi, że dążąc do odnowy Kościoła, potrzebny jest nam pełny obraz rzeczywistości, w której żyjemy i działamy. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że jakiś element, choćby jednostkowe wydarzenie, może przesłonić całość. I tak w przypadku lasu pierwsze napotkane drzewa nie pozwalają ogarnąć spojrzeniem całej puszczy czy np. budynki z peryferii przesłaniają panoramę miasta. Z kolei gdy obejrzymy pod mikroskopem kawałeczek drewna, jego obraz będzie prawdziwy, lecz niewiele powie o całym drzewie, którego mikroskop nie zdoła uchwycić. Myślę, że dzisiejsze świętowanie jubileuszu poszerzyło nasz ogląd seminaryjnej rzeczywistości, jej wymiar Boski i ludzki, duchowy oraz intelektualny. Za to wszystko pragnę raz jeszcze podziękować arcybiskupom, biskupom, przybyłym gościom oraz rektorowi ks. Rafałowi Kuładze, który razem ze wspólnotą seminaryjną przygotował uroczystości jubileuszowe.

Na zakończenie uroczystości chór seminaryjny zaśpiewał „Jubilate Deo”.

Z racji na jubileusz 200-lecia seminarium od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła można raz dziennie uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) i ofiarować go za siebie lub jako pomoc dla dusz w czyśćcu.

2020-10-20 21:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja roku akademickiego w legnickim Seminarium

[ TEMATY ]

seminarium

inauguracja

rok akademicki

Ks. Waldemar Wesołowski

„Uczcie się patrzeć na świat oczami Kościoła” – powiedział do kleryków, przełożonych i zaproszonych gości ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas Mszy św. rozpoczynającej uroczystą inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

kredyt

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Zgodnie z nowelą, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli resortu finansów wynika, że z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję