Niezwykle wydarzenie, niezwykłe przeżycia, wiele wzruszeń. Ponad 70 wykonawców pod kierownictwem Haliny Bałackiej-Kłak, przez długi czas przygotowywało się do występu. – To nasz hołd oddany wielkiemu człowiekowi, wielkiemu świętemu – mówi pomysłodawczyni widowiska.
W spektaklu wzięło udział kilka pokoleń wykonawców, od 6 do ponad 70 lat. Wielu pamięta Jana Pawła II z licznych pielgrzymek i spotkań, inni tylko z opowiadań starszych. Wszyscy jednak widzą w nim wielkiego świętego Polaka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O papieżu artystycznie
To właśnie w muzyczno-taneczną podróż przez życie papieża ku świętości, zabrała widzów p. Halina. Dokonało się to przez niezwykle trafne połączenie muzyki, śpiewu, fragmentów przemówień papieskich i tańca. Ta podróż rozpoczęła się od znamiennych słów wygłoszonych w Watykanie, obwieszczających wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Dalej, podczas jednej z pielgrzymek, papież wzywał Polaków do szacunku wobec dziedzictwa wiary, do ufności wbrew słabościom ludzkim, do szukania duchowej mocy w Bogu. Przypominał też, że Bóg jest z nami.
Posyła nam Ducha Świętego, który zmienia oblicze ziemi. Jan Paweł II zwrócił uwagę na bogactwo, jakie kryje się w słowie Bożym, które tak wiele mówi, również o współczesnym człowieku.
Słowa, muzyka i taniec
Reklama
Bardzo mocno zabrzmiały słowa o miłości, która jest pełnią Dekalogu, na której opiera się przymierze Boga z człowiekiem. Słowo Boga skierowane do człowieka, przyjmuje ludzką postać w Jezusie. To Słowo jest z nami przez 30 lat, dzieli nasze życie, smutki, radości. Bóg daje się nam jako prawda, dzieli się z nami sobą. Z tego rodzi się wspólnota, rodzi się Kościół. – Musicie być mocni mocą wiary, musicie być wierni. Dziś tej mocy potrzeba bardziej niż kiedykolwiek – apelował Ojciec Święty. Przypomniał też, że Bóg jest Ojcem, a my jego dziećmi.
Kiedy zbliżał się schyłek jego życia, papież pożegnał się z rodakami. – Wiele zawdzięczam tej ziemi. Zabieram w pamięci widoki ojczystej ziemi, zachowuję w sercu to, co dane było mi doświadczyć pośród rodaków. Wzruszającym momentem spektaklu był głos dzwonu obwieszczającego przejście do Domu Ojca i wiersz Jana Pawła II z Tryptyku Rzymskiego, o nadziei, która sięga po kres. Nadziei, która staje się paschą – przejściem do prawdziwego życia.
Na zakończenie wykonawcy i uczestnicy zaśpiewali Barkę, a w niebo poszybowały balony wraz z modlitwą za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II.
Żyć słowem papieża
Spektakl obejrzało wielu mieszkańców miasta i okolic. Wiele osób nie kryło wzruszenia. Wykonawcy okazywali wielkie emocje. Podkreślali, że ten projekt sprawił, że stworzyli wielką rodzinę, która zgromadziła się wokół Jana Pawła II. Słowa uznania dla wszystkich, którzy poświęcili swój czas i trud, dla wszystkich, którzy wsparli w jakikolwiek sposób to dzieło.
Fotogaleria na stronie: www.legnica.niedziela.pl oraz Radia Plus Legnica: www.legnica.fm.