Przybyło 49 delegacji z wieńcami. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z dekanatu Sokołów Małopolski. Przed rozpoczęciem Mszy św. prof. Kazimierz Ożóg, mieszkaniec Górna, zaprezentował kilka myśli na temat chleba i godności pracy rolnika. Na scenie wystąpił zespół Młody Duch i Przyjaciele kierowany przez Dariusza Kosaka. Ks. Jerzy Uchman, diecezjalny duszpasterz rolników, przywitał przybyłych do Rzeszowa rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy, wśród nich starostów dożynek Jerzego i Zofię Bednarzów z Kamienia, a także obecnych na Mszy św. parlamentarzystów, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe oraz poczty sztandarowe. Jerzy Bednarz w krótkim przemówieniu odniósł się do tegorocznych trudności: suszy, podtopień i stanu epidemii. – Ostatecznie możemy powiedzieć, że niesiemy plon obfity. Możemy z podniesionym czołem powiedzieć, że polski rolnik nie zawiódł, tak jak nie zawiódł w przeszłości. Pragniemy złożyć zapewnienie o przywiązaniu do naszej wiary, tradycji i kultury – mówił starosta.
Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny oraz czternastu księży. W homilii bp Białogłowski zwracając się do rolników, sadowników i pszczelarzy duchowny podziękował za ich pracę. – Różne drogi zaprowadziły was na gospodarstwo czy do takiego czy innego zakładu. Dzisiaj przybywacie na Eucharystię, aby podziękować za wielkie dzieła i dary Boże. Niesiecie ze sobą radość i wdzięczność za tegoroczne plony. Przychodzimy dzisiaj, aby dziękować razem z wami. Kaznodzieja nawiązał również do przypadającej w tym roku 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. – Z trudem powstała zarówno robotnicza jak i rolnicza Solidarność. Czy pamiętamy o dziedzictwie tamtego zrywu, o ideałach tamtych dni? Wtedy na sztandary wróciło hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna. Dzisiaj znowu się niektórym nie podoba. (...) Drodzy rolnicy, dajcie świadectwo przywiązania do tych wartości – zaapelował biskup.
W długiej procesji z darami do ołtarza podeszły delegacje wszystkich obecnych parafii, przynosząc chleby i owoce. Dary te zostały przekazane Rzeszowskiemu Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta. Na zakończenie liturgii bp Białogłowski pobłogosławił przyniesione płody ziemi oraz ziarno na zasiew. Po błogosławieństwie poszczególne delegacje, przedstawiane przez ks. Jana Szczupaka, wikariusza biskupiego ds. społecznych, prezentowały swoje wieńce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu