1. Niesłodzony sok z jabłek zmieszany z wodą mineralną (najlepiej zawierającą magnez i potas) w stosunku 1:2 to dobry izotonik.
2. Picie wody z sokiem z cytryny pomaga organizmowi szybko pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
3. Wypicie nie więcej niż 1-2 filiżanek naturalnej kawy łagodzi ból mięśni u osób, które nie piją kawy na co dzień.
4. Herbata z imbiru rozgrzewa i wpływa na dobre ukrwienie tkanki mięśniowej, ma działanie przeciwzapalne.
5. Niektórzy zalecają regularne picie soku z wiśni, który redukuje ból i zmęczenie mięśni po wysiłku fizycznym, poza tym sok ten zawiera naturalny, działający przeciwzapalnie kwas salicylowy.
Imbir
Na 10 dni przed planowanym intensywnym treningiem należy rozpocząć codzienne przyjmowanie do 2 g świeżego imbiru – można go zaparzyć, aby nie piekł mocno, lub zetrzeć na tarce i zmieszać z sokiem z pomarańczy lub grejpfruta. Tak przyjmowany imbir wspomaga dobre ukrwienie tkanek, redukuje ból po treningu, działa przeciwzapalnie i przyczynia się do lepszej ruchliwości kończyn.
W przypadku przedawkowania imbiru (w postaci surowej lub herbaty, nalewki czy tabletek) można odczuwać zawroty głowy, senność, nudności, zgagę, dostać biegunki; może nastąpić skok ciśnienia oraz nieregularny rytm bicia serca. Imbir może też wywołać reakcję alergiczną – z tego powodu nie należy łączyć różnych preparatów zawierających imbir.