Cervantes został tam pochowany w 1616 r., lecz jego trumna zaginęła w trakcie przebudowy klasztoru pod koniec XVI w. Przeniesiono ją wówczas w inne miejsce.
Zespół 30 naukowców za pomocą termowizorów, skanerów 3D i georadarów przeszukał możliwe miejsca pochówku w zapomnianej krypcie pod świątynią. W jednej z 33 nisz archeologowie natrafili na kości dorosłych ludzi, pasujący do grupy osób, z którymi pisarz został pochowany.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Szczątki zachowały się w złym stanie, co nie pozwala na indywidualną identyfikację Miguela de Cervantesa - powiedziała archeolożka Almudena García Rubio. - Ale jesteśmy pewni, zgodnie ze źródłami historycznymi, że to co znaleźliśmy jest grobem Cervantesa i innych osób wraz z nim pochowanych.
Na konferencji prasowej w Madrycie zapowiedziano, że Cervantes zostanie ponownie pogrzebany z należnymi mu honorami w tym samym klasztorze, gdy tylko zostanie przygotowany nowy grób.
Krypta, w której znaleziono szczątki twórcy nowożytnej powieści ma zostać udostępniona zwiedzającym w przyszłym roku, kiedy będzie obchodzona czterechsetna rocznica jego śmierci.