Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Żywa pamięć o Świętym

Na terenie najmniejszej gminy w powiecie lubaczowskim, w Wielkich Oczach, odbyły się uroczystości przypominające Honorowego Obywatela Gminy św. Jana Pawła II

Niedziela zamojsko-lubaczowska 50/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

honorowy obywatel

św. Jan Paweł II

Adam Łazar

Eucharystię sprawują ks. Józef Florek i ks. Stanisław Gorczyński

Eucharystię sprawują ks. Józef Florek i ks. Stanisław Gorczyński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na terytorium gminy znajdują się cztery parafie, dwa sanktuaria maryjne, a pochodzący z jej terytorium kapłan, ks. Mieczysław Mokrzycki był osobistym sekretarzem dwóch papieży, a obecnie jest metropolitą lwowskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy. Uchwałą Rady Gminy Wielkie Oczy z 30 listopada 1999 r. papież Jan Paweł II został wybrany jej Honorowym Obywatelem. W dwudziestą rocznicę tamtego wydarzenia, 29 listopada br., w sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach Eucharystię sprawowało trzech proboszczów: ks. Janusz Sokołowski z Łukawca, ks. Stanisław Gorczyński z Potoka Jaworowskiego i kustosz sanktuarium ks. Józef Florek. W homilii usłyszeliśmy, że na czczony w tej świątyni cudowny obraz korony włożył papież Jan Paweł II w Krośnie 10 czerwca 1997 r. Nie zabrakło też słów Ojca Świętego z nauczania podczas tamtej pielgrzymki.

Spotkanie z Papieżem

Reklama

Dalsza część uroczystości odbyła się w świetlicy w Wielkich Oczach. Zebranych powitał przewodniczący Rady Gminy Zenon Kociołek. W uroczystości wzięli udział radni obecni i kadencji sprzed 20 lat, którzy podejmowali uchwałę o Honorowym Obywatelstwie dla papieża Jana Pawła II. – Gratuluję wam mądrej decyzji. Czas upływa. Po 20 latach czcimy dziś pamięć św. Jana Pawła II. Jest on osobą ponadczasową. Kolejne pokolenia nie będą miały okazji, tak jak wy, spotkać się twarzą w twarz z Janem Pawłem II – powiedział wójt Gminy Wielkie Oczy Albert Hawrylak. Od 1996 r. drugim sekretarzem Ojca Świętego był nasz rodak z parafii Łukawiec ks. prał. Mieczysław Mokrzycki. Pojawiła się myśl, by pojechać z pielgrzymką do Rzymu i pojechaliśmy 50-osobową grupą na 10 dni. Ks. Mieczysław Mokrzycki zaprosił nas 6 września 1997 r. na Mszę św. odprawianą przez Ojca Świętego Jana Pawła II o godz. 7.00 w Castel Gandolfo. Zostaliśmy poinformowani, że Papież chce się spotkać z naszą grupą osobiście. Było to dla nas dużym zaskoczeniem. Gdy Ojciec Święty podszedł do mnie i zapytał: „Co zwiedzacie w Rzymie?”, brakło mi słów. Nie pamiętam, co mu powiedziałem. Czekała nas jeszcze jedna niespodzianka. Papież pozwolił nam na zwiedzenie ogrodów papieskich w Castel Gandolfo. Po latach nie mogę zrozumieć, jak to się stało, że dotknąłem ręki dziś już świętego Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tytuł Honorowego Obywatela naszej gminy nadaliśmy później. Uczyniły to wcześniej większe miasta. Po moim spotkaniu z proboszczem ks. prał. Józefem Kornagą doszliśmy do wniosku, że i my powinniśmy podjąć ten temat. Stało się tak w 1999 r. Rada pod przewodnictwem Józefa Kuśmierczaka podjęła jednomyślnie uchwałę – wspominał były wójt gminy Wielkie Oczy Władysław Strojny.

Nie zapominamy jego nauki

– Miałem możliwość być w Watykanie na audiencji prywatnej u Ojca Świętego. Miałem wówczas nogi jak z waty. Czuję do dziś dotyk jego świętości. Reforma oświaty, która polegała na likwidacji gimnazjów, również i naszego noszącego imię i sztandar papieża Jana Pawła II, nie spowodowała utraty wiary i wartości chrześcijańskich. Mimo utraty symboli, kultywujemy tradycję, wdrażamy w życie nauczanie papieskie, czujemy, jak ten święty opiekuje się nami – mówił dyrektor szkoły w Łukawcu Dariusz Bogusz. Prelekcję o związkach św. Jana Pawła II z ziemią lubaczowską wygłosił nauczyciel regionalista, dziennikarz, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej, autor albumu „Świętemu Janowi Pawłowi II bliski był Lubaczów” – Adam Łazar.

Reklama

Młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielkich Oczach pod przewodnictwem nauczycieli Teresy Kaciuby i Edyty Kuchciak przedstawiła montaż słowno-muzyczny o św. Janie Pawle II. Oprócz wierszy i piosenek był on ilustrowany archiwalnymi nagraniami. Wyeksponowano w nim nauczanie papieskie do młodzieży, miłość Ojca Świętego do dzieci oraz sceny z koronacji obrazów – Matki Bożej Łukawieckiej podczas pielgrzymki do Lubaczowa w 1991 r. i Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych z Wielkich Oczu podczas pielgrzymki do Krosna w 1997 r. Znalazła się też informacja o pamiątkach po św. Janie Pawle II. – W 2000 r. Gimnazjum nr 2 w Łukawcu otrzymało imię Jana Pawła II i sztandar. Weszło do Rodziny Szkół Jana Pawła II. W październiku 2004 r. bp Jan Śrutwa poświęcił pamiątkową tablicę zawieszoną na ścianie gimnazjum, związaną z patronem.

Papieskie pamiątki

W szkole znajduje się Izba Pamięci po papieżu Janie Pawle II, a eksponaty do niej przekazał wieloletni sekretarz Papieża Polaka abp Mieczysław Mokrzycki. Są to m.in. osobiste pamiątki papieskie, a wśród nich piuska papieska oraz wieczne pióro, których używał Ojciec Święty, rzeczy codziennego użytku takie jak: zastawa papieska (talerze, sztućce, szklanki, kubki, literatki), maszynka do golenia, pianka oraz pędzel, którymi abp Mokrzycki ogolił Jana Pawła II ostatni raz przed jego śmiercią. Ponadto w sali znajdują się pamiątkowe medale pochodzące z czasów pontyfikatu Papieża Polaka, wybite na cześć różnych okoliczności związanych z życiem Kościoła. Ścianę główną zdobi obraz przedstawiający portret Ojca Świętego, który został namalowany przez Anitę Kuchtę. Znajdują się tu również puchar i piłka nożna z podpisami światowej klasy zawodników, które ufundował Jan Paweł II z okazji 20-lecia istnienia klubu „Unia” Łukawiec. Na jednej ze ścian wiszą koszulki sportowe włoskich piłkarzy. Całą wystawę wzbogaca okazała kolekcja znaczków i kart pocztowych z wizerunkiem Jana Pawła II, pamiątkowe zdjęcia, mapa z zaznaczonymi miejscami, w których bywał Ojciec Święty oraz eksponaty, które otrzymał z egzotycznych krajów.

Związki z gminą

W kościele parafialnym w Łukawcu znajduje się koronowany przez Papieża obraz Matki Bożej Łukawieckiej. Z tej racji w sanktuarium umieszczono pamiątkową tablicę z błogosławieństwem Papieża, ufundowaną przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego, której napis głosi: „Udzielam z serca apostolskiego błogosławieństwa duszpasterzom i wiernym w parafii w Łukawcu, aby wzrastali w wierności Bogu i Ojczyźnie pod opieką Matki Bożej Łukawieckiej”. – Od 2013 r. w kościele znajduje się Kaplica Jana Pawła II, w której można zobaczyć m.in.: relikwię Papieża w postaci kosmyka włosów, w gablotach sutannę, piuskę, kielich mszalny, ornat, których używał Jan Paweł II – wymienili konferansjerzy części artystycznej. Po występie uczniów można było obejrzeć wystawę zdjęć „Papież Polak – związki z gminą Wielkie Oczy”. Jej zorganizowanie przez Centrum Kultury było możliwe dzięki udostępnieniu przez mieszkańców gminy (i nie tylko) osobistych zdjęć, najczęściej z pielgrzymek i wycieczek do Rzymu oraz spotkań z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

2019-12-10 10:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Duka: to Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

skandal

św. Jan Paweł II

tolerancja

Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie – uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech. Podkreśla on, że w przeszłości biskup nie miał trudności z rozwiązywaniem takich problemów. Kiedy na przykład okazywało się, że ktoś jest homoseksualistą – mówi kard. Duka - to natychmiast trzeba go było wydalić. Potem jednak w czasach rewolucji seksualnej i soboru wszystko to stało się bardziej dyskusyjne. Twierdzono, że nie można karać człowieka za to, na co nie ma wpływu. Było większe otwarcie, pozostawała tylko spowiedź i nikt sobie z tym nie radził – wspomina 77-letni kard. Duka. Podkreśla on, że przełom wprowadził dopiero Jan Paweł II, który w pewnym momencie jasno powiedział „dość”, położył kres tej fałszywej tolerancji i wskazał na potrzebę współpracy z policją i sądownictwem.

Skandale seksualne to jeden z tematów obszernej rozmowy pomiędzy kard. Duką i czołowym czeskim reżyserem filmowym Jiřím Strachem, opublikowanej w miesięczniu Xantypa. Arcybiskup Pragi przypomina, że jeśli chodzi o wykorzystywanie nieletnich, to w czeskim Kościele wciąż są to przypadki marginalne. Od 1990 r. tylko w dziesięciu sprawach zapadły wyroki. Jiří Strach pyta się również o uwidaczniające się coraz bardziej rozbicie czeskiego Kościoła. Kluczową rolę odgrywa tu postać praskiego kapłana Tomáša Halíka, który publicznie krytykuje kard. Dukę i skupia wokół własnej osoby jego przeciwników. „Gdyby ktoś na planie filmowym przez cały czas mówił mi, że wszystko, co robię jest złe i nieustannie rzucał mi kłody pod nogi, to moim świętym prawem reżysera byłoby go wyrzucić. Czy arcybiskup Pragi nie może tego zrobić?” – pyta czeski reżyser. „Nie mogę sobie na to pozwolić i nawet nie chcę – odpowiada kard. Duka. Jeśli łączy cię z kimś kawał wspólnego życia, dużo z nim przeżyjesz, współpracujesz, to potem nie jest tak łatwo powiedzieć: zejdź mi z oczu!”.
CZYTAJ DALEJ

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela rzeszowska 3/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

św. Sebastian

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Sebastiana z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach

Obraz św. Sebastiana z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin
w Ropczycach

Postać św. Sebastiana, rzymskiego dowódcy z trzeciego stulecia, cieszyła się od wieków wielkim kultem: świadczy o tym fakt, iż był on trzecim po świętych Piotrze i Pawle patronem Rzymu. Jego śmierć poprzedziły okrutne męczarnie, kiedy stał się celem dla strzał i dziryt rzymskich żołnierzy

Sebastian stał się z czasem orędownikiem w czasach epidemii, które tak licznie nawiedzały osady i miasta również na Podkarpaciu. W czasach Renesansu wizerunek świętego Sebastiana w ikonografii uległ zaskakującej zmianie: zamiast dojrzałego rzymskiego żołnierza w zbroi przedstawiano nagiego młodzieńca...
CZYTAJ DALEJ

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę

2025-01-20 20:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Aby się w życiu nie pogubić, trzeba się troszczyć o podstawowe relacje, o zachowanie bliskości – przypomniał Papież alumnom Kolegium Capranica, do którego należą seminarzyści i młodzi kapłani kształcący się na rzymskich uczelniach. Franciszek podkreślił, że w ich wypadku chodzi przede wszystkim o zachowanie bliskości z Bogiem, z Ludem Bożym, biskupem i kapłanami. I nie zapominajcie – dodał od siebie Franciszek – że święty Lud Boży jest nieomylny w swej wierze.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wspólnota Kolegium Capranica odzwierciedla różnorodność Kościoła katolickiego. Kształcący się w nim alumni pochodzą z 26 włoskich diecezji i 14 diecezji zagranicznych, w tym z eparchii Kościoła syromalabarskiego. W tej różnorodności pochodzenia i przynależności odbija się coś z jednego, a zarazem zróżnicowanego oblicza świętego Ludu Bożego – powiedział Papież.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję