AP
Papież wini Zachód
Te słowa papieża Franciszka nie spodobają się zapewne większości zachodnich społeczeństw, a mówiąc wprost i bez ogródek – także nam. Ojciec Święty podczas spotkania z nauczycielami i uczniami mediolańskiego Instytutu św. Karola stwierdził, że pośrednimi sprawcami toczących się w wielu miejscach na świecie wojen są USA i bogaty Zachód. Mają na sumieniu śmierć milionów ludzi, którzy giną z broni sprzedawanej przez bogate państwa Północy ubogiemu Południowi. Bez tej broni nie byłoby wojen w Afganistanie, Jemenie czy Syrii – podkreślił zdecydowanie Następca św. Piotra.
Franciszek odrzucił również antyimigracyjną politykę wielu państw, które pod pretekstem ochrony społeczeństw przed wzrostem przestępczości nie wpuszczają do siebie imigrantów. – Przybysze nie są sprawcami większości przestępstw – powiedział Papież. Podkreślił, że np. sami Włosi popełniają sporo przestępstw.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ważny moment i ważne wybory
Reklama
Francuscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślili, że nie jest to głosowanie „za” lub „przeciw” Unii Europejskiej. W tych wyborach mamy zadeklarować, jakiej chcemy Europy, jakiego modelu ekonomicznego, społecznego, kulturalnego i duchowego. Episkopat Francji przyznaje, że wybory odbędą się w trudnym kontekście. Unia Europejska nie cieszy się dobrą opinią. Wielu wydaje się daleka, technokratyczna i niewydajna. Udział w wyborach jest jednak bardzo ważny, wzrosło bowiem znaczenie Parlamentu Europejskiego i wiele podejmowanych w nim decyzji ma wpływ na nasze codzienne życie.
CNA
Kuchnia biskupiej nominacji
Stołeczna archidiecezja w Waszyngtonie ma wreszcie nowego arcybiskupa. Po rezygnacji kard. Donalda Wuerla, związanej ze skandalem z byłym kard. Theodore’em McCarrickiem, na nowego pasterza trzeba było czekać kilka miesięcy. Stolica Apostolska mianowała metropolitą Waszygntonu 71-letniego Wiltona D. Gregory’ego, dotychczasowego arcybiskupa Atlanty. Na początku XXI wieku przewodził on nawet amerykańskiemu Episkopatowi.
Specyficzna rola metropolity Waszyngtonu polega na tym, że rezydując w centrum amerykańskiej polityki, musi zabierać głos w wielu sprawach będących osią sporu politycznego. Powinien to jednak czynić tak, aby nie narazić się na zarzut, że staje się stroną politycznego sporu i mówi w imieniu którejś z partii politycznych. Abp Gregory będzie pierwszym czarnoskórym metropolitą amerykańskiej stolicy i być może – takie są przewidywania – pierwszym afroamerykańskim kardynałem.
Catholic Philly
Katolickość w Australii
Reklama
Wieszczono zapaść Kościoła katolickiego w Australii po odkryciu przestępstw, jakich dopuścili się niektórzy australijscy duchowni wobec dzieci. Najnowsza analiza danych zebranych podczas narodowego spisu ludności wcale na to jednak nie wskazuje. Owszem, katolików ubyło w porównaniu z poprzednim spisem, z 2011 r. – o 100 tys. Wpływ na ten ubytek miały jednak na pewno sekularyzacja zachodnich społeczeństw i wzrost liczby osób, które nie identyfikują się z żadną religią – co trzeci Australijczyk w rubryce „religia” nie wymienia żadnej, z którą się identyfikuje. Według najnowszego spisu, z 2016 r., w Australii żyło 5,3 mln katolików, którzy stanowili nieco ponad 22 proc. społeczeństwa. Co ciekawe, co 5. katolik w Australii, czyli ok. miliona osób, urodził się poza najmniejszym kontynentem.
Warte zauważenia jest, że o wiele większa niż wcześniej część wspólnoty katolickiej to ludzie z wyższym wykształceniem. Ten wskaźnik dowodzi, że katolickie szkolnictwo dobrze przygotowuje uczniów do podjęcia wyzwań życiowych.
CNA
Kara za pomoc homoseksualiście
45 tys. euro – taka grzywna grozi jednej z podmadryckich diecezji Alcalá de Henares, a konkretnie jej biskupowi Juanowi Antonio Reig Pl?, za pomoc homoseksualistom.
Diecezja ta od lat udziela porad osobom przeżywającym wewnętrzne rozterki, w tym zdarza się, że i homoseksualistom. Oczywiście, tylko tym, którzy o to proszą. Według homoseksualnego lobby, narusza to obowiązujące w Hiszpanii antyhomofobiczne prawo. Regionalne władze rozpoczęły śledztwo w tej sprawie, a lobbyści spod tęczowego znaku urządzili nawet protest przeciwko biskupowi w jego katedrze. Wyszli z kościoła dopiero po interwencji policji. Co na to sam biskup, który od lat jest na celowniku gejów i lesbijek? Wyjaśnia, że nikt nikogo nie przymusza do korzystania z poradni prowadzonej w jego diecezji, a on nie może zostawić człowieka, który prosi o pomoc, samemu sobie. Biskupa wsparła jednoznacznie Konferencja Episkopatu Hiszpanii.