Paweł Grabowski – za całokształt dokonań oraz godną naśladowania postawę życiową
Paweł Grabowski – lekarz. Wyjechał z Warszawy na Podlasie do Nowej Woli, gdzie założył Hospicjum Domowe Proroka Eliasza, które sprawuje opiekę nad chorymi terminalnie w ich domach, niesie pomoc nieuleczalnie chorym mieszkającym na ubogich terenach wiejskich. Obecnie z jego inicjatywy powstaje także hospicjum stacjonarne. Dr Grabowski kieruje zespołem lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, a także współpracuje z grupą studentów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jego postawa życiowa jest godna naśladowania.
Mirosława Gruszczyk – za wyjątkowy czyn
Mirosława Gruszczyk prowadzi gospodarstwo rolne w Rudołtowicach k. Pszczyny. Przyjęła do swego domu siostry Tamarę i Marię – Ukrainki, które zostały potrącone przez samochód. Kobiety po pobycie w szpitalu były ciągle niepełnosprawne, bez pieniędzy, pracy i mieszkania. P. Mirosława bezinteresownie opiekowała się nieznajomymi przez ok. 5 miesięcy. Jej wsparcie nie zakończyło się wraz z wyjazdem Marii i Tamary do domu. Czyn ten uznano za wyjątkowy.
S. Michaela Rak – za wyróżniającą się akcję lub inicjatywę społeczną zakończoną sukcesem
S. Michaela Rak – członkini Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Przez wiele lat prowadziła Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie podjęła misję zorganizowania od podstaw pierwszego stacjonarnego hospicjum na Litwie. Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki działa w Wilnie od 2009 r., dysponuje 14 miejscami. Jego pacjentami są zarówno Polacy, jak i Litwini. S. Michaela opiekuje się ludźmi cierpiącymi na nowotwory, pomaga obłożnie chorym, daje im możliwość godnej śmierci. Jej ważna inicjatywa społeczna zakończyła się sukcesem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu