Reklama

Niedziela w Warszawie

Plany biskupa Kamińskiego

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej podsumował rok swojej pasterskiej pracy. Bp Romuald Kamiński przedstawił także plany diecezjalnych inicjatyw

Niedziela warszawska 4/2019, str. VI

[ TEMATY ]

bp Romuald Kamiński

Magdalena Kowalewska

Ordynariusz warszawsko-praski podsumował rok swojej posługi

Ordynariusz warszawsko-praski podsumował
rok swojej posługi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla biskupa warszawsko-praskiego w duszpasterskiej posłudze najważniejsza jest troska o zbawienie dusz. – Potrzeba wielkiej modlitwy i kształtowania sumień – zauważa bp Romuald Kamiński, który w czasie roku od swojego ingresu do katedry warszawsko-praskiej odbył wiele wizytacji parafialnych, wyświęcił ośmiu księży diecezjalnych i dwóch zakonników. Konsekrował trzy świątynie i powołał nowe ośrodki duszpasterskie: w Wielgolesie Brzezińskim, Kobyłce i Miedzeszynie, w których wbudowano kamień węgielny pod powstające świątynie.

Dzieło modlitwy i ochrona młodzieży

Jednym z najważniejszych wydarzeń minionego roku w diecezji warszawsko-praskiej była peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. – Kiedy rozpoczynała się wiele osób pytało czy jest to odpowiednia forma duszpasterstwa, czy to, co sprawdziło się ponad 50 lat temu jest również aktualne dzisiaj. Dzięki peregrynacji dokonało się wiele dobrych rzeczy. Matka Boża wie, co ma czynić – opowiada bp Kamiński. Kontynuacją daru nawiedzenia kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej w diecezji warszawsko-praskiej jest podjęte dzieło modlitwy. To nieustająca modlitwa poszczególnych parafii i zgromadzeń zakonnych w osobistych intencjach rodzinnych, parafialnych, diecezjalnych i całego Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2018 r. opublikowano również „Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w diecezji warszawsko-praskiej”, a także „Dyrektorium dotyczące zasad funkcjonowania w Internecie kościelnych podmiotów publicznych oraz osób duchownych”.

Bp Kamiński zdaje sobie sprawę, że środki elektroniczne to dla kapłanów nie tylko nieoceniona pomoc, ale i wielkie wyzwanie. Media społecznościowe są jedną z form głoszenia Ewangelii, dlatego też we wspomnianym dyrektorium czytamy, że „media społecznościowe nie są sferą prywatną aktywności duchownego, są współczesną amboną, na której nauczanie Kościoła powinno być obecne w sposób analogiczny do realnego świata”. Poprzednicy bp. Kamińskiego, podobnie jak i obecny ordynariusz warszawsko-praski, doskonale rozumieli rolę medialnych przekazów i dlatego wierni mogą od lat cieszyć się diecezjalnym Radiem Warszawa, internetową telewizją Salve NET, a także tygodnikami „Idziemy”, „Gościem Niedzielnym” i „Niedzielą w Warszawie”.

Reklama

Więcej mieszkańców i nowe parafie

Podczas prezentacji planów w 2019 r. przedstawiono także statystki communicantes i domicantes za ubiegły rok. Uczęszczających na niedzielne Mszę św. w diecezji było prawie 30 proc. wiernych. Bp Kamiński tłumaczył, że nie ma spadku liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Eucharystii. Na wspomniany wyżej wynik ma wpływ kilka czynników. Między innymi to, że wiele osób mieszkających po prawej stronie Wisły pozostaje anonimowe, ponieważ nie zmieniają wraz z miejscem zamieszkania adresu zameldowania. Z kolei pracujący w Warszawie od poniedziałku do piątku, na weekendy wracają w swoje rodzinne strony. Optymistyczne są dane dotyczące przyjmowania Komunii św. podczas niedzielnych Mszy św., bo w diecezji wzrasta wskaźnik communicantes. W 2018 r. wyniósł prawie 49 proc. Zdaniem bp. Kamińskiego dane te świadczą o wzroście dojrzałości uczestniczących we Mszy św. – Ci, którzy autentycznie podążają drogą wiary, są widoczni i konsekwentni w swoich decyzjach, co przekłada się na rzeczywistość, w której żyją. Dają świadectwo o swojej wierze na co dzień – tłumaczy ordynariusz warszawsko-praski. Na terenie diecezji co roku zwiększa się liczba mieszkańców. Bp Kamiński dostrzega potrzebę tworzenia nowych ośrodków duszpasterskich, dlatego też w najbliższym czasie przy ul. Podskarbińskiej na Grochowie powstanie nowa parafia. Powstaje tutaj wiele nowych osiedli, dlatego konieczne jest odciążanie sąsiadujących parafii. Na terenie dawnej Fabryki FSO na Pradze-Północ biskup warszawsko-praski również planuje powołać nową parafię. Na wiosnę rozpocznie się także budowa kościoła w parafii Matki Bożej Pompejańskiej na Żeraniu. Diecezja widzi również potrzeby duszpasterskiego ośrodka w Choszczówce. To przecież bardzo ważne miejsce związane ze sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim.

Synod Młodych, Muzeum Diecezjalne i remont katedry

Rok 2019, to czas wielu ważnych wydarzeń. Bp Kamiński zapowiedział, że na jesieni rozpoczną się prace nad przygotowaniem Synodu Młodych Diecezji Warszawsko-Praskiej. Powołał specjalny organizacyjny zespół, któremu przewodniczy bp Marek Solarczyk. – Synod ma być jedną z form troski o młode pokolenie. Jesteśmy świadomi tego, że to dzisiejsze, bardzo liberalne podchodzenie do rzeczywistości sprawia, że część młodzieży jest naprawdę zagubiona – mówi bp Kamiński. Oprócz prac nad Synodem zaplanowano także gromadzenie eksponatów w celu utworzenia Muzeum Diecezjalnego. Na wiosnę w katedrze warszawsko-praskiej zostanie przeprowadzony także remont, polegający na odkryciu fundamentów, które miejscami sięgają do siedmiu metrów głębokości. Fundamenty zostaną oczyszczone i zabezpieczone, a po zakończeniu prac zostanie ułożona wewnątrz kościoła nowa posadza i zainstalowane zostanie ogrzewanie podłogowe. Ważnym wydarzeniem będzie w czerwcu uczczenie 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w diecezji warszawsko-praskiej. Diecezjanie rozpoczną również przygotowania do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej i stulecia urodzin Karola Wojtyły, które obchodzić będziemy w 2020 r.

2019-01-23 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: bez sprawiedliwości nie ma ani jedności, ani niepodległości

[ TEMATY ]

Warszawa

bp Romuald Kamiński

Magdalena Kowalewska

Bez sprawiedliwości nie ma ani jedności, ani niepodległości – ostrzegł bp Romuald Kamiński. W katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana odbyły się uroczystości upamiętniające 224. rocznicę Rzezi Pragi. W czasie Mszy św. biskup warszawsko-praski modlił się za ofiary ostatniej bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej oraz za ludność cywilną wymordowaną przez wojska rosyjskie.

W homilii bp Kamiński podkreślił, że tym co zgubiło I Rzeczpospolitą, była prywata i brak jedności. – Może byli wówczas wielcy ludzie, wydarzenia, które imponowały w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami, ale zbyt dużo było nagromadzonej nieprawości, rozwarstwienia społecznego, podziałów między narodami i poszczególnymi ludźmi, które sprawiało, że nie byliśmy jedną wielką rodziną. Nie mieliśmy więc dostatecznej siły, by udźwignąć zadania, które trzeba było podjąć – powiedział biskup warszawsko-praski.

CZYTAJ DALEJ

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano. Stwierdziła jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Ordynariusz diecezji Civita Castellana, na terenie której leży Trevignano, już 6 marca 2024 roku zabronił wiernym udawać się do miejsca domniemanych objawień Maryi. Kapłanom zakazał sprawować tam sakramenty i prowadzić modlitwy. Bp Marco Salvi po wysłuchaniu świadectw napływających z okolicy i korzystając z ustaleń komisji ekspertów, wydał dekret. Komisja złożona była z mariologa, teologa, kanonisty, psychologa. Biskup wziął pod uwagę także ekspertyzy zewnętrzne. W dekrecie stwierdził jednoznacznie: „Constat de non supernaturalitate” („Nie ma nic nadprzyrodzonego”). Mimo to wiele osób, także spoza Włoch, wciąż przybywało do tego miejsca. Co więcej, rzekoma „wizjonerka” Gisella Cardia (wg danych Urzędu Stanu Cywilnego - Maria Giuseppa Scarpulla) nadal twierdziła, że otrzymuje przesłania od Matki Bożej. Dokonywała też kolejnych „cudów rozmnożenia gnocchów” (rodzaj włoskiego makaronu typu kopytka). Na swej posesji ustawiła też skrzynkę, a przybywający byli nakłaniani do wrzucania tam „ofiar” za otrzymane słowa Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Instrukcja obsługi polityki

2024-06-29 07:03

[ TEMATY ]

polityka

felieton

Samuel Pereira

CPK

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Polityka rządzi się swoimi prawami. Dwa z nich są fundamentalne: po pierwsze, konieczne jest posiadanie jasno wytyczonych celów, które pozwalają na skuteczne działania; po drugie, niezbędne jest klarowne komunikowanie tych celów wyborcom, aby przekonać ich do poparcia. Te dwie zasady są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ bez poparcia obywateli polityk nie ma narzędzi do realizacji swoich założeń. W teorii cele deklarowane i realizowane powinny być zbieżne, co jest uczciwe wobec wyborców, którzy głosując na jabłka, oczekują jabłek, a nie gruszek. Niestety, w praktyce nie zawsze jest tak idealnie. Oprócz problemu niespełnionych obietnic, mamy do czynienia z wyborczymi oszustwami, kiedy polityk obiecuje jedno, a realizuje coś przeciwnego.

Przykłady takich sytuacji mieliśmy w polskiej historii kilka: obietnica niepodwyższania podatków, które później zostały zwiększone (pierwszy rząd PO-PSL), czy deklaracja, że wiek emerytalny nie zostanie podwyższony (Bronisław Komorowski w kampanii w 2010 r.), co jednak stało się dwa lata później, po wyborach prezydenckich i parlamentarnych. W ostatniej kampanii parlamentarnej padło wiele obietnic, na przykład "100 konkretów na 100 dni", jednakże większość z nich pozostała niespełniona, mimo iż minęło dwa razy więcej czasu. Najbardziej uderza nie tyle niespełnienie obietnicy obniżki cen energii, żywności i benzyny, co ich wzrost. To jest przykład nie tylko braku działania, ale działania wprost przeciwnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję