Reklama

Niedziela Legnicka

Orszaki Trzech Króli w diecezji legnickiej

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w Orszakach Trzech Króli, które przeszły ulicami ponad 15 miejscowości diecezji legnickiej. W całej Polsce było tych miejsc 752, a 11. jego edycja zgromadziła 1,2 mln uczestników! Papież Franciszek wspomniał o Orszaku po modlitwie „Anioł Pański”, a Para Prezydencka wzięła udział w Orszaku w Wadowicach. A tak wyglądały Orszaki w naszej diecezji

Niedziela legnicka 3/2019, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Ks. Waldemar Wesołowski

W uroczystość Trzech Króli wyszły na ulice tysiące radosnych ludzi

W uroczystość Trzech Króli wyszły na ulice tysiące radosnych ludzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Legnica

W mieście biskupim Orszak Trzech Króli wyruszył z katedry po Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Bogusław Drożdż, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski i wieloletni organizator Orszaków. W tym roku w role Mędrów wcielili się mężczyźni z parafii Świętej Rodziny, która przeżywa 25-lecie swojego istnienia.

– To dla nas wielkie wyróżnienie, że możemy reprezentować naszą parafię, wcielając się w postacie Trzech Króli – powiedział Józef Kobylański. – Przygotowanie strojów, a także rekwizytów, to było wspólne działanie naszych rodzin, naszych żon i dzieci – dodają Sebastian Kurdziel i Grzegorz Hawrot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Orszaku nie zabrakło też harcerzy, którzy szli z gwiazdą, dbając również o porządek w czasie marszu. – Nie mogło nas tu zabraknąć. Chcemy w ten sposób zamanifestować naszą wiarę i miłość do Pana Jezusa – podkreślają harcerze Dominik i Paulina. W tym roku śpiew prowadziła schola Miriam z parafii Matki Bożej Królowej Polski. Była też młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kasia na legnicki Orszak przyjechała z Wykrot. Po raz pierwszy uczestniczyła w tym wydarzeniu. – Tak jak Trzej Królowie chcę oddać pokłon Jezusowi, chcę Mu podziękować za dar życia i wszystkie łaski, chcę też podkreślić, że jest On dla mnie bardzo ważny w życiu – mówi Kasia. Studentka Ada również po raz pierwszy uczestniczyła w Orszaku.

Reklama

– Specjalnie, aby móc przejść ulicami mojego miasta, nie pojechałam do Warszawy, gdzie studiuję. Udział w tym wydarzeniu jest dla mnie ważny. Chciałabym, aby Jezus rodził się w moim życiu każdego dnia – zaznacza.

Z transparentem wędrowali również członkowie Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli, przypominając, że niedziela jest dniem świętym.

W legnickim Orszaku uczestniczyły całe rodziny. Wśród nich byli Paweł i Sylwia z dwójką dzieci. – Chcemy w ten sposób przedłużyć radość z Bożego Narodzenia i dać świadectwo, że Jezus zajmuje w życiu naszej rodziny pierwsze miejsce – podkreślają.

Maszerowały też osoby starsze, młodzież, w sumie blisko 2 tys. osób. Podczas marszu śpiewano kolędy. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć trzy inscenizacje związane z tajemnicą Bożego Narodzenia. Pierwszą, dotyczącą zaślubin Maryi i Józefa, przygotowali uczniowie szkoły specjalnej z Legnicy. Drugą, o walce dobra ze złem, dzieci z parafii Matki Bożej Królowej Polski, natomiast trzecią, na legnickim rynku przedstawiły dzieci z przedszkola franciszkańskiego.

Przemarsz ulicami Legnicy zakończył się w kościele św. Jana Chrzciciela, u Ojców Franciszkanów, wspólnym kolędowaniem.

Ks. Bogusław Drożdż, główny organizator Orszaku, ma nadzieję, że w przyszłym roku w organizację tego wydarzenia bardziej zaangażują się poszczególne legnickie parafie. – Byłoby wspaniale, gdyby wspólnoty parafialne wystawiły swoje mini orszaki, które mogłyby się złączyć w jeden wielki legnicki Orszak Trzech Króli – dodaje.

Ks. Waldemar Wesołowski

Jawor

Reklama

Podobnie jak w wielu miastach w całym naszym kraju, również i mieszkańcy Jawora przeszli w Orszaku Trzech Króli, aby złożyć hołd Nowonarodzonemu. Wraz z mieszkańcami Jawora ulicami miasta maszerowali duszpasterze tutejszych parafii, a wśród nich dziekan Jawora ks. Dominik Drapiewski.

– Tak jak poganie, którzy przyszli do Chrystusa – myślę, że i Jawor na nowo chce uwierzyć, że Bóg się rodzi, a moc przychodzi ze żłóbka. Wcale nie musi mieć armii. Jaworzanie nie boją się malutkiego Boga! Nie boją się jak Herod, który nie chciał do Niego pójść. Dzisiaj potężna rzesza ludzi oddaje cześć Jezusowi i wspominają Trzech Króli. – mówi ks. Dominik.

W Orszaku, który przeszedł ulicami tego miasta po raz 7., udział wzięły przede wszystkim całe rodziny z dziećmi, których nie wystraszyła nawet niesprzyjająca w tym dniu pogoda.

– To dzisiejsze wydarzenie, to piękny czas, który łączy nas wszystkich i niech tak pozostanie na cały rok – mówił Emilian Bera, burmistrz Jawora, który również uczestniczył w tych ulicznych jasełkach.

Jaworski Orszak poprzedziła Eucharystia, sprawowana w kościele św. Marcina, skąd wyruszył, a także i zakończył się Jaworski Orszak Trzech Króli.

Monika Łukaszów

Bogatynia

Orszak Trzech Króli w Bogatyni rozpoczął się Mszą św. w dwóch świątyniach: w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Reklama

W parafii św. Maksymiliana Liturgii przewodniczyli ks. Bartosz Och i ks. Tomasz Metelica. Po modlitwie Orszak wyruszył z kościoła ulicami miasta i doszedł do Parku Jana Pawła II. Tam oczekiwała na nas Święta Rodzina i Orszak z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. W uroczystym pochodzie wzięli udział aniołowie, rycerze, pasterze i oczywiście Mędrcy ze Wschodu.

Bogatyńskiemu Orszakowi towarzyszyła Reprezentacyjna Orkiestra Elektrowni Turów.

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo. Było nas w tym roku o wiele więcej niż w latach poprzednich. Organizatorzy Orszaku Trzech Króli są wdzięczni za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu tych wyjątkowych ulicznych jasełek: Urzędowi Miasta i Gminy Bogatynia, chórowi parafialnemu, szkołom i przedszkolom, katechetom i nauczycielom, Policji i Straży Miejskiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej za zabezpieczenie trasy i zapewnienie przebiegu uroczystości, organiście za prowadzenie śpiewu i oprawę muzyczną, a także parafialnej Liturgicznej Służbie.

Wszystkim parafianom i gościom przybyłym z kraju i z zagranicy dziękujemy za wspólną modlitwę, śpiew oraz świadectwo wiary i czynny udział w Orszaku Trzech Króli. Wszystkim życzymy, aby Jezus, który objawił się całemu światu błogosławił nam na każdy dzień 2019 r.

Patronat nad wydarzeniem objęli: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, ks. dziekan Ryszard Trzósło.

Ks. Bartosz Och

Legnickie Pole

Ulicami Legnickiego Pola Orszak Trzech Króli przeszedł po raz pierwszy. Wzięli w nim udział mieszkańcy 11 miejscowości należących do parafii noszącej wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi.

Reklama

Wśród uczestników przeważały dzieci i młodzież, ale jak się dało zauważyć, wędrowały też całe rodziny. Niemal wszyscy udekorowani w specjalnie przygotowane korony, ze śpiewnikami w ręku uczynili ten Orszak jeszcze bardziej barwnym i rozśpiewanym.

Wyruszyli z placu przy bazylice i maszerując przez kolejne ulice miejscowości, dotarli do świątyni, aby tutaj wspólnie pokłonić się Dzieciątku. Na czele Orszaku wraz z królami, w rolę których wcielili się lektorzy z miejscowej parafii, maszerował Henryk Pobożny, który w Legnickim Polu zajmuje szczególne miejsce. Organizatorami tego wydarzenia była miejscowa parafia i jej duszpasterze ks. Tomasz Bunikowski i ks. Włodzimierz Gucwa. Jak mówi ks. Tomasz Bunkikowski:

– Dzisiejsze spotkanie i wspólny Orszak to wspaniała okazja nie tylko do kolędowania, które stanowi piękną polską tradycję, ale również do integracji naszej parafii, a szczególnie rodzin tutaj mieszkających.

Monika Łukaszów

Bolesławiec

W Bolesławcu Orszaki wyruszyły z kilku miejsc, aby połączyć się na miejskim rynku. Miasto zostało podzielone na trzy kontynenty, których przedstawicielami byli Kacper, Melchior i Baltazar.

Orszaki europejskie wyruszyły z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz Matki Bożej Różańcowej. Orszaki afrykańskie reprezentowali parafianie z bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętych Cyryla i Metodego i Chrystusa Króla. Natomiast orszak azjatycki wyruszył z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Reklama

Gwieździste zejście miało miejsce na bolesławieckim rynku. Orszaki spotkały się przy stajence, gdzie wszyscy uczestnicy, już jako jeden wielki orszak, pokłonili się Świętej Rodzinie i Dzieciątku.

W programie spotkania były także jasełka, wspólne kolędowanie. Wręczono również nagrody zwycięzcom orszakowych konkursów.

Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przygotowała jasełka we współczesnej odsłonie. Królowie w tej wersji wydarzeń byli pełni wątpliwości, borykali się z wieloma problemami. Żaden z nich nie był w stanie samodzielnie poradzić sobie z ciężarami dnia codziennego. Jednak ich aniołowie pomogli im rozwiać wątpliwości zasiane przez diabła. Dzięki temu wspólnie dotarli do Jezusa, aby umocnić swoją wiarę i więź z Bogiem.

– Jesteśmy dumni, że przedstawienie odbyło się bez przeszkód oraz, że zostało z entuzjazmem przyjęte przez widzów. Przygotowanie sprawiło nam wiele radości i zabawy, więc będziemy to wspominać na pewno pozytywnie. Sami wyciągnęliśmy z tego wiele nauki.

Katarzyna Marusiak, prezes KSM Bolesławiec

Olszyna

Już po raz piąty w Uroczystość Objawienia Pańskiego za gwiazdą wskazującą miejsce narodzin Zbawiciela olszyńskimi ulicami przeszedł Orszak Trzech Króli. Uczestniczyli w nim mieszkańcy parafii z Olszyny i Biedrzychowic.

Reklama

Tegoroczny Orszak Trzech Króli zainaugurowała Eucharystia odprawiona pod przewodnictwem ks. proboszcza Bogusława Wolańskiego w kościele parafialnym. Podczas homilii wikariusz ks. Jakub Sikorski przypomniał zgromadzonym znaczenie obchodzonego święta. Podkreślił, jak bardzo ważne jest objawienie się Boga w ludzkim ciele. Ks. Sikorski przypomniał także o zwyczaju oznaczania kredą drzwi domów, a także symboliki darów, które przynieśli Mędrcy Bożemu Dziecięciu.

Uroczystość Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Towarzyszy mu kolędowanie, które wraz z orszakiem wyszło poza krąg rodzinnych i sąsiedzkich spotkań. Każdy z jego uczestników otrzymał koronę w kolorze niebieskim, zielonym lub czerwonym, a także specjalny śpiewnik kolędowy. Na placu przy szopce, w centrum miasta, harcerki z olszyńskiego szczepu Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, przedstawiły scenę nawiązującą do pokłonu trzech Mędrców ze Wschodu. Na koniec każdy mógł pokłonić się Bożemu Dzieciątku w stajence, w kościele parafialnym.

W tegorocznym Orszaku, tradycyjnie już udział wzięli nie tylko mieszkańcy Olszyny, a wśród nich Bractwo św. Józefa, Matki Żywego Różańca i Amazonki, ale także mieszkańcy Biedrzychowic, w tym także spora reprezentacja uczniów i nauczycieli tamtejszej Szkoły Podstawowej. W role Mędrców ze Wschodu wcielili się: Jerzy Migut, Dariusz Kozak oraz Ryszard Dulnik, zaś jako Święta Rodzina wystąpili Paulina, Maksymilian i Milena Jarzębiccy.

Orszak zakończyło kolędowanie w kościele, które poprowadziły: zespół Amazonek z Olszyny i schola parafialna Józefinki, prowadzone przez organistę Mirosława Matogę.

V Olszyński Orszak Trzech Króli był prawdziwym świętem radości z narodzenia Pana i Jego objawienia się światu. Był także okazją do dawania świadectwa wiary i kultywowania polskiej tradycji kolędowania.

Artur D. Grabowski

Jelenia Góra

Reklama

Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego, przeszedł przez ulice miasta już óśmy raz.

W tym roku te największe uliczne jasełka powiązane były z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki do Polski Jana Pawła II. Orszak odbywał się pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi”.

W orszakowym scenariuszu znalazło wiele odniesień do nauczania Ojca Świętego. Teksty papieskie odczytywał przy każdej scence prowadzący przemarsz, ks. Mariusz Majewski. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. z góralską oprawą muzyczną Kapeli Janicki, w jeleniogórskiej bazylice, celebrowaną przez ks. Bogdana Żygadłę, ks. Mariusza Majewskiego oraz ks. Tomasza Tyterę. Po Eucharystii na ulice miasta wyruszył wielobarwny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki usytuowanej na pl. Ratuszowym.

Pochód otwierała gwiazda, przywieziona przez górali, którzy szli na czele Orszaku. W tym roku Trzej Królowie jechali konno, choć w Orszaku dostrzec można było również niezwykłe zwierzę, czyli „łajbłąda karkonoskiego” – maskotkę jeleniogórskich Orszaków. W rolę królów wcielili się Mirosław Dębski, Zbigniew Sośnicki i Marek Niewiadomski.

W tym niezwykłym korowodzie, podążającym do jeleniogórskiego Betlejem, szły całe rodziny, dorośli i młodzież. Po drodze, na uczestników Orszaku czekało wiele atrakcji.

Reklama

Odegrane zostały cztery sceny tematyczne. Pierwszą przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Katolickich, drugą przedstawili harcerze – Skauci Europy, uczniowie Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego odegrali scenę wizyty u Heroda, natomiast przedszkolaki ostatnią scenkę.

Celem marszu był pl. Ratuszowy. Tam, przed Miejskim Ratuszem, stanęła scena z inscenizacją stajenki, w której narodził się Jezus. Kolorowy korowód pokłonił się Świętej Rodzinie, a Mędrcy złożyli tradycyjne dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Po dotarciu do jeleniogórskiej stajenki, ks. Bogdan Żygadło odczytał fragment Ewangelii, a potem dawaliśmy świadectwo swojej wiary przez wspólne kolędowanie.

Barbara Ludorowska

Leśna

Kolorowe, radosne pochody, które przypominają wędrówkę Mędrców do stajenki betlejemskiej, przemierzały Polskę pod hasłem „Odnowić oblicze tej ziemi”. Nie zabrakło takiego wydarzenia również w naszej miejscowości.

W tym roku leśniański przemarsz, który gromadzi wielu uczestników, odbył się po raz trzeci i stał się stałym elementem obchodów Objawienia Pańskiego w naszym mieście.

Po Mszy św., odprawianej w kościele pw. Chrystusa Króla, koncelebrowanej przez ks. proboszcza Grzegorza Niwczyka oraz ks. Artura Kotrysa, wyruszył Orszak Trzech Króli, w którym szły rzesze wiernych.

Reklama

Podczas przemarszu ulicami Leśnej, wszyscy śpiewali kolędy. W Rynku, przy Ratuszu, przywitała pochód rozśpiewana kapela Smolniczanie, która swoją muzyką i śpiewem jeszcze radośniej wprowadziła wszystkich uczestników w świąteczny nastrój. Następnie uczestnicy udali się do Domu Kultury, gdzie uroczystość ukoronowały jasełka oraz śpiew kolęd, wykonany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni zaśpiewali kolędę „Dzisiaj w Betlejem”, którą zaintonował ks. proboszcz Grzegorz Niwczyk.

Orszak Trzech Króli, pełen kolędowego śpiewu, tłumu ludzi na ulicach miasta, został zorganizowany przez parafię św. Jana Chrzciciela przy współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sportu w Leśnej.

Urszula Tylka

Chojnów

Przez Chojnów Orszak przeszedł po raz trzeci. Rozpoczęło się od Mszy św., odprawianych w dwóch świątyniach. Po nich z kościołów wyruszyły orszaki – niebieski, zielony oraz czerwony, w skład których weszli trzej Mędrcy ze Wschodu i mieszkańcy ziemi chojnowskiej.

W akcję licznie włączyła się młodzież, a także członkowie Chojnowskiego Klubu Motocyklowego. Orszaki spotkały się przed Ratuszem, który stał się zamkiem króla Heroda.

Jak co roku spotkaniu na pl. Zamkowym towarzyszyły jasełka w wykonaniu grupy aktorów zrzeszonych przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. Wzięli w nich udział podopieczni Ochronki Sióstr Służebniczek.

Podczas świętowania nie zabrakło akcentów związanych z obchodzoną w minionym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Trzej Królowie, przekazując dary Jezusowi, podziękowali za niepodległość oraz za polskich bohaterów, świętych, błogosławionych i cały naród. W postacie związane z polską historią wcielili się uczestnicy pochodów oraz aktorzy biorący udział w jasełkach.

Reklama

Uroczystość zakończyło tradycyjne odtańczenie poloneza przez uczniów Powiatowego Zespołu Szkół oraz koncert kapeli góralskiej Antoniego Gluzy. Dla uczestników przygotowano także różne przysmaki, które wzmocniły ducha i ciało.

– Jako duszpasterze cieszymy się, że to przedsięwzięcie łączy obie chojnowskie parafie, wpisując się tym samym w tradycje naszego miasta i naszej gminy – zaznacza ks. Łukasz Świerniak z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła. – Wspólna modlitwa i wspólne kolędowanie jest zawsze okazją do spotkania Boga w drugim człowieku. Zgodnie z tegorocznym hasłem Orszaku, zaczerpniętym ze słów św. Jana Pawła II – „Odnowi oblicze ziemi” – skupiamy uwagę na fakcie przyjścia Chrystusa na ziemię dla odkupienia każdego człowieka.

Partnerami aktywnie włączającymi się w przygotowanie orszaków byli: Siostry Służebniczki, Urząd Miasta Chojnów, Urząd Gminy, Komisariat Policji, Biblioteka Miejska, chojnowskie szkoły i przedszkola, MOKSiR, Chojnowska Drużyna Związku Strzeleckiego, Ochotnicza Straż Pożarna Gminy Chojnów, Starostwo Powiatu Legnickiego, PZS oraz Dolnośląski Ośrodek Pięlęgnacyjno-Rehabiltacyjny Niebieski Parasol.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski oraz przedstawiciele lokalnych samorządów: wójt Andrzej Pyrz, burmistrz Jan Serkies oraz starosta Adam Babuśka.

ŁŚ

Męcinka

Uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii św. Andrzeja Ap. tradycyjnie połączono z Orszakiem Trzech Króli. Po Mszy św. barwny korowód wyruszył spod kościoła do szkolnego amfiteatru. Po dojściu do szkoły uczniowie, pod kierunkiem Niny Wiktorowskiej i Edyty Drąg, zaprezentowali jasełka, w których wystąpili także dorośli. Każdy z uczestników mógł skorzystać z posiłku, w którego rozdawanie zaangażowała się Straż Pożarna. Składamy serdeczne podziękowanie Wiesławie Kostrzewie, Urzędowi Gminy Męcinka oraz szkołom za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

MK
2019-01-16 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Baltazar z Rwandy, Melchior z Japonii, a Kacper jest...

Niedziela warszawska 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Gwiazdorem warszawskiego orszaku od kilkunastu lat jest Paweł Zejer. 6 stycznia 2023 r. będzie miał na sobie tę samą baranicę, co 15 lat temu

Gwiazdorem warszawskiego orszaku od kilkunastu lat jest Paweł Zejer. 6 stycznia 2023 r. będzie miał na sobie tę samą baranicę, co 15 lat temu

Poznajcie odtwórców głównych ról w warszawskim Orszaku Trzech Króli.

W tym roku już po raz piętnasty na ulicach stolicy pojawi się Orszak Trzech Króli. A w nim rodzice, młodzież i dzieci przebrani za postacie jasełkowe, pragnący tysiącom przybyłych widzów przypomnieć prawdy ewangeliczne związane z Bożym Narodzeniem.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Dzieciątka Jezus

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Dzieciątko Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna odmawiana przed Świętami, może pomóc nam lepiej przygotować się na ten wyjątkowy czas Bożego Narodzenia. Niech tegoroczne świętowanie będzie wypełnione Bożą Miłością. Nowennę do Dzieciątka Jezus odmawiamy przed uroczystością (16-24 grudnia) lub w okresie Bożego Narodzenia.

Przyjdź, Panie Jezu
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: pytanie o nadzieję, to pytanie o stan serca

2024-12-16 20:35

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Kard. Grzegorz Ryś

Julia Saganiak

- Jezus pokazuje, że źródłem problemu, zmęczenia, braku nadziei jest zawsze stan serca. Pytanie o nadzieję, to jest pytanie o stan serca, nie o zewnętrzne okoliczności, które mogą być okropne - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas rekolekcji adwentowych dla Łodzi.

W łódzkiej katedrze zakończył się drugi dzień rekolekcji adwentowych, które prowadzi kard. Grzegorz Ryś.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję