Reklama

Świat

Księża w relacjach Żydów ocalonych z Holokaustu

[ TEMATY ]

Żydzi

Archiwum rodzinne

Ks. Raczkowski udziela ślubu

Ks. Raczkowski udziela ślubu

Zostały zrobione badania w archiwum Yad Vashem w Jerozolimie. Główny cel badawczy został zawarty w pytaniu: Czy księża udzielali pomocy Żydom w czasie Zagłady, czy może byli obojętni na ich tragedię?

Informacje zebrane w Yad Vashem ukazują wyraźnie, że polscy duchowni zajęli zdecydowane stanowisko w obliczu Zagłady. Znaczna liczba kapłanów ryzykowała własne życie, aby ocalić istnienie żydowskie. Udało nam się odnaleźć informacje na temat ponad 110 księży rzymskokatolickich. Według relacji osób ocalałych z Holokaustu, kapłani pomagali im na przeróżne sposoby. Najczęściej spotykaną formą pomocy było wydawanie dla nich fałszywych metryk chrztu (i innych dokumentów), a także znajdowanie bezpiecznego schronienia u rodzin katolickich lub zatrudnienie ich jako pracowników parafii. Należy jednak dodać, że liczba ponad 110 kapłanów pochodzi tylko z jednego archiwum. Badania przeprowadzone przez Fundację Righteous for the World oraz innych naukowców w wielu różnych archiwach i państwach, dowodzą temu, że około 1000 księży katolickich w Polsce brało udział w ratowaniu ludności żydowskiej w czasie Zagłady (zob. http: //www.kpk-toronto.org/archives/clergy_ recue_kpk.pdf).

Dochodząc do tego wniosku uświadomiliśmy sobie fakt, że prawdopodobnie nie widzieliśmy jeszcze wszystkich dokumentów w Yad Vashem dotyczących tego tematu. Wszakże opracowana baza danych archiwum i program badań sprawiały wrażenie, że zbadaliśmy prawie wszystkie dokumenty aktualnie dostępne. Co więcej, większość z nich stanowi źródła, które nigdy dotąd nie były opublikowane. Badania te jednak wciąż trwają i mamy nadzieję, że będą znaczącym wkładem w interdyscyplinarne badania związane z Holokaustem.

Wyniki badań w Yad Vashem są dostępne na tym linku:

www.academia.edu

2015-02-13 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sprawiedliwi - zaprezentowano książkę
G. Górnego o Polakach ratujących Żydów

[ TEMATY ]

książka

Żydzi

www.rosikonpress.com

Jest wiele rzeczy dotyczących zagłady Żydów w Polsce, o których prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy - powiedział autor książki "Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą" Grzegorz Górny. Publikacja została zaprezentowana w czwartek wieczorem w warszawskim kościele Wszystkich Świętych.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Francja: jutro rozpoczyna pracę Kanoniczny Trybunał Karny

2022-12-04 14:59

[ TEMATY ]

Francja

nadużycia seksualne

Trybunał Karny

Kaspars Grinvalds/fotolia.com

Jutro rozpoczyna pracę Krajowy Kanoniczny Trybunał Karny Konferencji Biskupów Francji. Będzie to wewnątrzkościelny sąd zajmujący się przestępstwami kanonicznymi, popełnionymi przez duchownych lub świeckich, m.in. przypadkami pedofilii.

Zastąpi on w sprawach karnych wszystkie istniejące we Francji sądy diecezjalne i międzydiecezjalne. Jego jurysdykcja obejmie całe terytorium kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję