Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uniewinniona, ale zagrożona

Co prawda Asia Bibi, pakistańska chrześcijanka, matka piątki dzieci, została uniewinniona przez Sąd Najwyższy w Islamabadzie, ale nadal grozi jej śmierć.

Bibi w 2010 r. usłyszała wyrok śmierci za obrazę Mahometa. O bluźnierstwo oskarżyła ją sąsiadka, która twierdziła, że usłyszała od niej obraźliwe komentarze o islamie i że jako chrześcijanka nie miała prawa podawać wody pracującym z nią muzułmankom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprawa skazanej Pakistanki, przebywającej przez 8 lat w celi śmierci, poruszyła chrześcijan na całym świecie, pod petycjami o jej uwolnienie podpisało się kilkaset tysięcy ludzi, a do starań o to włączyli się także papieże: Benedykt XVI, który w 2015 r. spotkał się z jej córką i obiecał, że będzie się modlił za uwolnienie Asii Bibi, a potem Franciszek. W samym Pakistanie opinia publiczna była podzielona, nie brakowało radykalnych działań. Dwóch polityków zaangażowanych w pomoc skazanej zostało zamordowanych.

Pakistański sąd, uniewinniając Asię Bibi, powołał się na koraniczną zasadę tolerancyjności islamu oraz potępianie niesprawiedliwości i ucisku. Mąż Asii Bibi oraz jej córka Eisham wiadomość o uniewinnieniu uznali za najwspanialszy moment w życiu i dziękowali Bogu za wysłuchanie modlitw. Wyrok uniewinniający cieszy, ale teraz Bibi grozi śmierć z rąk radykalnych muzułmanów. Po wyjściu z więzienia – nie wiemy, kiedy to nastąpi – Asia Bibi i jej rodzina mają opuścić Pakistan.

Wojciech Dudkiewicz

5 tys. osób dziennie

Dramat trwa. Ponad milion migrantów z Wenezueli przybyło do Kolumbii od stycznia do końca września 2018 r. – podały służby migracyjne Bogoty. To jednak nie wszyscy: prawie 680 tys. wenezuelskich migrantów uciekło przed biedą do Ekwadoru, Peru, Chile, USA i Meksyku. Według szacunków ONZ, z bankrutującego, acz bogatego w surowce energetyczne kraju wyemigrowało od 2015 r. już 1,9 mln osób. Codziennie kraj opuszcza 5 tys. osób.

jk

Trudne miesiące

Prezydent Iranu Hasan Rouhani zaapelował do obywateli o przygotowanie się do trudnych miesięcy, które czekają ich kraj. Jak stwierdził, winę za stan gospodarki oraz nadchodzący kryzys ponoszą Stany Zjednoczone w związku z obłożeniem Iranu sankcjami gospodarczymi. Prezydent obiecał, że państwo zrobi, co może, aby złagodzić ich skutki. Przy okazji stwierdził, że USA nie osiągną swoich celów, bo ich postępowanie tylko wzmocni ducha walki Irańczyków.

Reklama

wd

Osłabiona, ale mocna

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ocenia, że jej stopniowe odejście z polityki nie osłabi jej pozycji negocjacyjnej w rozmowach międzynarodowych. Merkel dzień po fatalnych dla jej ugrupowania wyborach parlamentarnych w Hesji ogłosiła, że nie będzie ubiegać się o reelekcję na stanowisko szefa CDU na zjeździe partii w grudniu oraz że jej obecna kadencja na czele rządu jest już ostatnią. Zapowiedziała również, że po upływie obecnej kadencji parlamentu w 2021 r. nie będzie zabiegać o żadne stanowisko polityczne, a w razie przedterminowych wyborów nie będzie już walczyć o urząd kanclerski.

wd

Posiedzą w Rosji

Według Rosyjskiej Federalnej Służby Komorników Sądowych (FSSP), prawie 3 mln Rosjan ma zakaz wyjazdu za granicę. Połowa z nich to osoby zadłużone wobec banków i firm udzielających pożyczek, reszta – to zalegający m.in. z alimentami oraz z opłatą mandatów. W ciągu roku liczba dłużników z zakazem wyjazdu z Rosji zwiększyła się o ponad milion.

jk

Drugi „Gladiator”

Ruszyły prace nad drugą częścią filmu „Gladiator”. Produkcją zajmie się wytwórnia Paramount Pictures, a reżyserią – jak poprzednio Ridley Scott. „Gladiator 2” będzie opowiadać historię Lucjusza, syna Lucilli i siostrzeńca Kommodusa (Joaquin Phoenix). Film „Gladiator” z Russelem Crowe’em w roli głównej został uznany – i słusznie – za jeden z najważniejszych filmów wszech czasów. W 2001 r. zdobył dwa Złote Globy oraz pięć Oscarów.

jk

Legalizują marihuanę

Tajlandia planuje legalizację marihuany medycznej. Ustawa w tej sprawie trafiła już do tamtejszego parlamentu, a prace nad nią rozpoczną się wkrótce. Nieoficjalnie wiadomo, że Tajlandia liczy na zyski z wartego miliardy dolarów rynku tego specyfiku. Medyczna marihuana jest obecnie legalna w Kanadzie, Australii, Izraelu i w ponad połowie stanów USA. Tajlandia byłaby jednak pierwszym krajem w Azji, który podjął taką decyzję.

wd

2018-11-07 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

[ TEMATY ]

Fatima

objawienia fatimskie

Family News Service

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Cud słońca, którego świadkami były dziesiątki tysięcy ludzi. Małe dzieci, którym w odległej portugalskiej wiosce objawiała się Maryja. Matka Boża przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dwie z nich zostały upublicznione w 1941 roku, trzecia zaś na ujawnienie czekała aż do 2000 roku. Te fakty są powszechnie znane. Ale co właściwie wydarzyło się na wzgórzach w środkowej Portugalii 105 lat temu? I jakie znaczenie ma to dla Kościoła w XXI wieku? Mija właśnie 105 lat odkąd trojgu pastuszkom ukazała się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca Polaków do obrony życia ludzkiego

2024-05-15 11:03

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/Riccardo Antimiani

O potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci przypominał Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.


Podziel się cytatem

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję