Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpust Kalwaryjski Zaśnięcia Matki Bożej w Praszce

Kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce wraz z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej i wspólnotą Parafii Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce zaprasza na uroczystość Odpustu Kalwaryjskiego Zaśnięcia Matki Bożej, która odbędzie się 12 sierpnia 2018 r. o godz. 11 z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i abp. Wacława Depo

Niedziela częstochowska 31/2018, str. I

[ TEMATY ]

odpust

Archiwum Sanktuarium Kalwaryjskiego w Praszce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpocznie się procesją z kaplicy Domku Zaśnięcia Matki Bożej na szczyt Kalwarii, gdzie będzie sprawowana Suma odpustowa, a po niej procesja do kościółka Grobku Matki Bożej. Całej uroczystości będzie przewodniczył i okolicznościowe słowo Boże wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, najbliższy świadek świętości Jana Pawła II. Będzie to pierwsza wizyta pastoralna kardynała w historii miasta Praszka i tej części regionu. Księdzu Kardynałowi będzie towarzyszył pasterz Kościoła częstochowskiego – abp Wacław Depo.

Reklama

Doroczna procesja Zaśnięcia Matki Bożej odbywająca się z Jej Domku na szczyt Kalwarii, a później do kościółka Jej Grobku, jest jedynym tego typu religijnym wydarzeniem w naszej archidiecezji. W tym roku, na zakończenie tej unikalnej kalwaryjskiej liturgii, nieopodal symbolicznego Muru Świątyni Jerozolimskiej, będzie miało miejsce poświęcenie Kaplicy Matki Bożej Królowej Palestyny, gdzie w jej górnej części znajduje się ołtarz Nawiedzenia św. Elżbiety i bł. Bartola Longa. Tam też zostaną umieszczone jego relikwie oraz dolna część z ołtarzem Narodzenia i Męczeństwa św. Jana. Owa piętrowa kaplica wchodzi w skład Dróżek Matki Bożej i św. Józefa. Wokół górnej części tej kaplicy otoczonej gankiem z kolumnami pielgrzymi będą mieć możliwość kontemplowania scen bliblijnych przedstawionych na obrazach z tekstami „Magnificat” i „Benedictus”, a ponadto sceny wyczekiwania Elżbiety na Jej krewną Maryję. W środkowej części górnej kaplicy na jej frontowej ścianie znajduje się ikona Matki Bożej Królowej Palestyny, która jest patronką Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, natomiast na lewej stronie znajduje się obraz pierwszego błogosławionego tego Zakonu – Bartola Longa oraz jego relikwie, które Kalwaria w Praszce otrzymała w ostatnim czasie od abp. Tommasa Caputa z Pompei we Włoszech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bł. Bartolo Longo był świeckim tercjarzem dominikańskim, który zawierzył swe życie Maryi, Matce Bożej Różańcowej, oraz założył poświęcone Jej Sanktuarium w Pompejach. Urodził się 10 lutego 1841 r. w Latiano, w południowych Włoszech. W Kolegium Ojców Pijarów otrzymał gruntowne wykształcenie, a następnie rozpoczął studia prawnicze uwieńczone doktoratem. Ulegając wpływom antykatolickim swojej epoki, stracił wiarę. Dzięki wsparciu duchowemu o. Alberta Redente odnalazł drogę do Boga. Ten powrót radykalnie odmienił jego życie. Porzucił znakomicie zapowiadającą się karierę prawniczą, oddając się wyłącznie głoszeniu Ewangelii i dziełom miłosierdzia. Swoją działalność misjonarską rozwinął szczególnie w Pompejach, gdzie podjął się katechizacji mieszkańców i rozpoczął krzewienie tradycji modlitwy różańcowej. Bł. Bartolo Longo realizował wielkie dzieła miłosierdzia; zakładał sierocińce, żłobki, szkoły, tworzył domy opieki dla dzieci więźniów oraz warsztaty pracy dla lokalnej młodzieży. Dzięki niemu powstało w Pompejach zupełnie nowe miasto – miasto Królowej Różańca Świętego. To on zapoczątkował modlitwy Różańca piętnastu sobót, Nowennę Pompejańską i Suplikę, które dziś odmawiają miliony wiernych na całym świecie. Zmarł 5 października 1926 r., trzymając w ręku różaniec, który towarzyszył mu zawsze i wszędzie.

26 października 1980 r. św. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. Ufamy, że relikwie pierwszego błogosławionego Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Bartola Longa przyczyniać się będą teraz i w przyszłości na Kalwarii w Praszce do jeszcze powszechniejszego odmawiania Różańca Pompejańskiego. Już dziś serdecznie zapraszamy także 28 października br. na Kalwarię w Praszce. Tego dnia o godz. 11 zostanie odprawiona przez abp. Wacława Depo Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Królowej Palestyny również z udziałem Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie Zwierzchnictwa w Polsce. Pierwsza taka uroczystość odpustowa odbyła się przed rokiem na Jasnej Górze pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza EMCSSH, wielkiego przeora naszego Zwierzchnictwa.

Od Niedzieli Palmowej, tj. od 25 marca br., do 25 marca 2019 r. Kalwaria w Praszce otrzymała od Ojca Świętego Franciszka przywilej odpustu zupełnego na prawach papieskich. Zapraszamy więc na Kalwarię w Praszce, aby jak najobficiej w tym szczególnym czasie łaski Roku Jubileuszowego czerpać dar miłosierdzia Ojca, którym jest przywilej odpustu zupełnego.

2018-08-01 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Michał Archanioł patronem gminy Dydnia

Niedziela przemyska 43/2017, str. 8

[ TEMATY ]

odpust

św. Michał Archanioł

Archiwum Urzędu Gminy

Ksiądz Arcybiskup poświęcił obraz Patrona, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni

Ksiądz Arcybiskup poświęcił obraz Patrona, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni

Dzień odpustu parafialnego w Dydni, 29 września, miał szczególnie uroczysty charakter, połączono go z nadaniem Gminie Dydnia Patrona – św. Michała Archanioła. Św. Michał Archanioł od ponad 400 lat nieprzerwanie towarzyszy i opiekuje się mieszkańcami Gminy Dydnia w neogotyckim kościele i parafii pw. św. Michała Archanioła i św. Anny

Rada Gminy w Dydni w uchwale z dnia 13 listopada 2015 r. wyraziła wolę ustanowienia św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia. W związku z tym upoważniono Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy Dydnia do wystąpienia do Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemyskiej o wszczęcie procedury kościelnej w przedmiotowej sprawie. Zgodę Watykanu otrzymano w 2016 r. Uroczystości odpustowe i patronalne rozpoczęły się koncelebrowaną Mszą św. pod przewodnictwem abp. Adama Szala. Na Eucharystii zgromadzili się parafianie, władze samorządowe, zaproszeni goście, poczty sztandarowe szkół i jednostek OSP z terenu gminy. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowali uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, chór parafialny z Kluszkowiec, orkiestra dęta Gminy Dydnia. Abp Adam Szal wygłosił homilię, w której odniósł się do postaci św. Michała Archanioła, zachęcając wiernych, by przyjęli program życiowy głoszony przez Anioła – Stróża Kościoła. Należy zawsze na pierwszym miejscu stawiać Boga, bo właśnie imię św. Michała tłumaczy się słowami „Któż jak Bóg”. Michał Archanioł uczy odróżniać dobro od zła, głosi potrzebę świadczenia pomocy bliźnim, uświadamia, że trzeba być aniołem tam, gdzie Pan Bóg nas posłał. Wójt Gminy Jerzy F. Adamski zwrócił się do Księdza Arcybiskupa o nadanie patronatu Gminie oraz poświecenie obrazu św. Michała Archanioła. Ks. prof. Stanisław Nabywaniec odczytał w języku łacińskim i polskim Dekret Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu św. Michała Archanioła Patronem Gminy Dydnia. Ksiądz Arcybiskup poświecił obraz św. Michała Archanioła, który zostanie umieszczony w sali obrad Urzędu Gminy w Dydni, zaś jego kopie zdobić będą ściany szkół, kościołów oraz instytucji znajdujących się na terenie gminy. Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul podziękował abp. Adamowi Szalowi za sprawowaną Eucharystię, nadanie Gminie Dydnia Patrona oraz poświecenie obrazów św. Michała Archanioła. Po procesji Eucharystycznej uczestnicy uroczystości udali się w orszaku prowadzonym przez orkiestrę dętą do budynku Szkoły Muzycznej I st. w Dydni, gdzie odbyło się dalsze świętowanie.
CZYTAJ DALEJ

Umorzenie postępowania wobec ks. Guza nie jest pochwalaniem przestępstwa – sąd po stronie wykładowców KUL

2024-11-30 19:45

[ TEMATY ]

ks. prof. Tadeusz Guz

Małgorzata Godzisz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Ks. prof. Tadeusz Guz

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza umorzył postępowanie wobec członków Komisji Dyscyplinarnej i rzecznika dyscyplinarnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którzy nie zdecydowali się na pociągnięcie do odpowiedzialności ks. prof. Tadeusza Guza - informuje Ordo Iuris.

Sprawa dotyczy wypowiedzi katolickiego księdza, profesora zwyczajnego, wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, sformułowanej w ramach wykładu wygłoszonego 2018 r. w Domu Pielgrzyma Amicus przy warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki. Akt oskarżenia, sporządzony na zlecenie Żydowskiego Stowarzyszenia B’nai B’ritt w Rzeczypospolitej Polskiej (części zainicjowanej w USA w XIX wieku sieci lóż B’nai B’ritt), ma charakter oskarżenia subsydiarnego, został zatem wytoczony po dwukrotnej odmowie sformułowania aktu oskarżenia przez Prokuraturę Rejonową, podtrzymanej przez prokuratora nadrzędnego.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Brak poszanowania innych religii jest jedną z przyczyn sytuacji, w której znajduje się obecnie świat

2024-11-30 19:13

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Opierając się na duchowych prawdach i wartościach, które są dla nas wspólne, możemy iść i pracować razem, aby budować lepszą ludzkość, pozostając mocno zakorzenionymi w naszych przekonaniach religijnych - powiedział Papież Franciszek do uczestników „Konferencji Wszystkich Religii”, która w dn. 29-30 listopada odbywa się w Watykanie. Wydarzenie było współorganizowane przy współpracy Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Papież Franciszek, nawiązując do postaci Sree Narayana Guru – filozofa, duchowego przywódcy i reformatora w Indiach, wskazał, że poświęcił on swoje życie promowaniu jasnego przesłania. Była nim prawda o tym, że wszyscy ludzie – niezależnie od pochodzenia etnicznego, tradycji religijnych i kulturowych – są członkami jednej rodziny ludzkiej. Narayana Guru głosił, że nie powinno być żadnej dyskryminacji wobec kogokolwiek, i w jakikolwiek sposób. Jego poglądy są dziś bardzo aktualne, szczególnie gdy dostrzegamy przykłady nietolerancji czy nienawiści między ludźmi czy narodami. „Niestety, przejawy dyskryminacji i wykluczenia, napięcia i przemoc oparte na różnicach w pochodzeniu etnicznym lub społecznym, rasie, kolorze skóry, języku i religii są codziennym doświadczeniem wielu ludzi i społeczności, zwłaszcza wśród biednych, bezbronnych i tych, którzy nie mają głosu” - wskazał Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję