- Dzielicie niejako los Jezusa Chrystusa nie tylko jako chrześcijanki obdarzone charyzmatem chrzcielnym, ale również jako Jego oblubienice. Konsekracja bowiem jest swego rodzaju zaślubinami z Synem Bożym poprzez które każda z was staje się dla Jezusa jedyna i wyłączna podobnie jak On dla niej jest jedynym wybranym, za którym dąży i którym jest zafascynowana – powiedział abp Hoser zwracając się do dziewic konsekrowanych i wdów. Stwierdził, że Chrystus jest niekiedy trudnym oblubieńcem, ponieważ pojawia się i znika. Zachęcał dziewice i wdowy do częstej lektury księgi ‘Pieśni nad Pieśniami’.
Bp warszawsko-praski podkreślił wyjątkowość życia konsekrowanego. – Zawarcie oblubieńczego związku z Jezusem Chrystusem jest niebywałą szansą daną jedynie kobietom. Relacja mężczyzn z Synem Bożym układa się bowiem na płaszczyźnie braterstwa i przyjaźni. Takiej męskiej dobrej przyjaźni, czego przykładem są słowa Chrystusa wypowiedziane do apostołów, którzy za Nim podążali: „Nie nazywam was sługami, ale przyjaciółmi”. Musimy tę różnicę widzieć i nią żyć - zaznaczył abp Hoser.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Powiedział też, że przeżywany obecnie w Kościele Rok Życia Konsekrowanego jest szansą odkrywania bogactwa życia konsekrowanego w jego najróżniejszych formach i wydaniach. – W przypadku osób konsekrowanych żyjących w świecie każda z nich ze swoim bogactwem ludzkim, ze swoim wyposażeniem a więc darami natury i łaski jest swego rodzaju charyzmatem. W ten sposób ukazuje się ta nowa forma życia konsekrowanego, która jest niezwykłym bogactwem Kościoła – zauważył abp Hoser.
Bp warszawsko-praski zwrócił uwagę na specyfikę pobożności ludzi żyjących pośród świata. – Jak uczy nas św. św. Franciszek Salezy - Inaczej ma ją rozwijać człowiek wyżej postawiony, inaczej rzemieślnik, bądź sługa, inaczej książę, inaczej dziewica lub małżonka. Trzeba również dostosować ją do swych sił, zajęć i obowiązków – przypomniał abp Hoser.
Nawiązał do słów św. Joanny Franciszki de Chantal, która mówiła o męczeństwie na co dzień. - Będąc w nieustannej interakcji ze światem i bieżącymi wydarzeniami, jesteście wystawione na takie męczeństwo. Ten bowiem, kto kocha Boga jest coraz bardziej wrażliwy na zło tego świata i coraz bardziej przez nie raniony. Tylko mocą Bożą może on na nowo odnaleźć swoją równowagę psychiczną, ludzką i duchową – zauważył abp Hoser. W diecezji warszawsko-praskiej jest obecnie jedenaście dziewic konsekrowanych, dwie wdowy i jedna pustelnica.