Reklama

Gwiazda Niepokalanej

W Niepokalanowie powstaje Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój – „Gwiazda Niepokalanej” z oryginalną kaplicą i pięknym ołtarzem adoracji Najświętszego Sakramentu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centra modlitwy o pokój powstają w dwunastu miejscach na świecie w ramach idei „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Pomimo odległości i różnic czasowych utworzony zostanie na świecie łańcuch nieustannej modlitwy przed Eucharystycznym Chrystusem – Księciem Pokoju.

Ingerencja Boga

Idea utworzenia w bazylice w Niepokalanowie kaplicy, w której trwałaby wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, była od wielu lat nie tylko pragnieniem, ale też wielką potrzebą duchową ojców franciszkanów, lokalnej wspólnoty parafialnej i pielgrzymów, którzy licznie odwiedzają to szczególne miejsce. To pragnienie urzeczywistniło się dopiero w 2017 r. O. Andrzej Sąsiadek OFMConv, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie, podkreśla, że początkowo wspólnota franciszkańska sądziła, iż kaplica będzie służyć lokalnej społeczności i pielgrzymom. Wydarzyło się jednak coś niezwykłego, co ojcowie odczytali jako znak szczególnej ingerencji Boga. Otóż utworzenie Kaplicy Adoracji wymagało przebudowy bazyliki. Ojciec proboszcz zwrócił się wówczas do klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej świątynia w Niepokalanowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Oprócz zdjęć otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbego, który z misji w Japonii, w 1934 r., napisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. „ (...) Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu. Bracia na zmianę adorują. Kto zagląda do kościoła «bazyliki», pada na kolana, adoruje, spogląda na twarz Niepokalanej, odchodzi, a Ona z Panem Jezusem jego sprawę załatwia...”. Chociaż ten list był już wcześniej wydany w oficjalnych „Pismach” o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbego! – wspomina o. Sąsiadek. – To niesamowite, że nasz projekt spełnia pragnienie św. Maksymiliana sprzed blisko 100 lat! – podkreśla.

Reklama

Pod sercem Maryi

Projekt Kaplicy Adoracji w Niepokalanowie został przygotowany w słynnej pracowni Drapikowski Studio gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Sam Ołtarz Adoracji będzie wykonany ze złota, srebra i kryształu. Jego punkt centralny będzie stanowić naturalnej wielkości, wykonana ze srebra, postać Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Niezwykłe będzie ulokowanie monstrancji. Eucharystyczny Chrystus znajdzie swe miejsce pod sercem Maryi, w dużej, 20-centymetrowej rozświetlonej hostii, ukazującej się spod rozchylonych szat Matki Bożej. Postać Niepokalanej będzie otaczać wieniec ze srebrnych lilii. Kwiaty te zostaną odzwierciedlone także w kolejnych warstwach kryształu. Niezwykle istotnym elementem kompozycji będzie światło. Podświetlone od spodu lilie wraz ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Maryi będą tworzyć niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której Matka Boża ukazywała się podczas objawień w Guadalupe, Lourdes i Fatimie. Na jednej z warstw kryształu znajdzie się 12 szlifowanych kamieni, które będą symbolizować 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana i które znajdują swe odzwierciedlenie także na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa.

Jedna z Gwiazd w Koronie

Treść listu św. Maksymiliana została odebrana przez Stowarzyszenie „Communita Regina della Pace” jako zaproszenie do utworzenia Centrum Modlitwy o Pokój i z tą propozycją w listopadzie 2017 r. zwróciło się do niepokalanowskiej wspólnoty klasztornej i parafialnej.

Wybrano Niepokalanów, ponieważ jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, a wcześniej zawierzył je bezgranicznie Maryi Niepokalanej. – To był kolejny znak z nieba, że Kaplica Adoracji w Niepokalanowie powinna powstać i że będzie to miejsce wyjątkowe, które stanie się Centrum Modlitwy o Pokój i miejscem pojednania między ludźmi – mówi o. Sąsiadek.

Reklama

„Communita Regina della Pace”, by zrealizować duchowy testament św. Jana Pawła II, który w swoim nauczaniu nieustannie wskazywał na potrzebę modlitwy przed Chrystusem Eucharystycznym, podjęło w 2008 r. dzieło utworzenia na świecie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, w których będą się znajdować kaplice modlitwy o pokój. Kaplice wraz z ołtarzami adoracji powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi utworzyć Międzynarodowe Centra Modlitwy o Pokój. Każdy z ołtarzy do tych miejsc jest błogosławiony przez Ojca Świętego. Dotychczas na świecie powstało 6 Centrów Modlitwy o Pokój: w Betlejem w Autonomii Palestyńskiej, w Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w Oziornoje w Kazachstanie, w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Namyang w Korei Południowej i w Kibeho w Rwandzie. Siódma Kaplica Pokoju ma powstać w Dagupan na Filipinach. W Europie Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie będzie ósmą „Gwiazdą w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, zatytułowaną: „Gwiazda Niepokalanej”.

Wspólne dzieło Polaków

Uroczyste poświęcenie i instalacja Międzynarodowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie planowane są na 1 września br. To symboliczna data – trudno bowiem o bardziej wyraziste nawiązanie do potrzeby nieustającej modlitwy w intencji pokoju niż kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że uroczystość ta odbędzie się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Patronat nad inicjatywą utworzenia Międzynarodowego Centrum w Niepokalanowie objęli dotychczas: abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, o. Wiesław Pyzio – prowincjał Ojców Franciszkanów Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce oraz o. Grzegorz Maria Szymanik – gwardian klasztoru w Niepokalanowie. Patronatu medialnego udzieliły do tej pory: „Rycerz Niepokalanej”, Radio Niepokalanów” oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Reklama

Kaplica będzie w całości sfinansowana w ramach składki społecznej – by ją wybudować, trzeba wykonać wiele prac budowlanych, których koszt przekracza możliwości ojców franciszkanów i miejscowej wspólnoty parafialnej, tym bardziej że bazylika w Niepokalanowie, wybudowana w latach 1948-54, nie była dotąd poddawana pracom modernizacyjnym na szerszą skalę. Aby zatem ukończyć to wyjątkowe dzieło na czas, potrzebne jest nasze wsparcie. Ojcowie franciszkanie dzieło budowy Kaplicy Pokoju zawierzają Bogu i w pierwszej kolejności proszą o wsparcie modlitewne. Zachęcają, aby w tej intencji odmawiać Różaniec, podejmować wyrzeczenia, ofiarowywać cierpienia. W klasztorze w Niepokalanowie 1 grudnia 2017 r. rozpoczęła się 9-miesięczna nowenna – codziennie sprawowana jest Msza św. w intencji budowy kaplicy, wszystkich zaangażowanych w to dzieło oraz tych, którzy udzielili mu wsparcia materialnego. To wsparcie jest nadal potrzebne. Można dokonać bezpośredniej wpłaty na konto bankowe zamieszczone na stronie: www.kaplica.niepokalanow.pl w zakładce: „Jak mogę pomóc?”. Można też przekazać darowiznę materialną w postaci przedmiotów ze srebra i złota, które zostaną przetopione na kruszec i wykorzystane do budowy ołtarza.

Dary w postaci rzeczowej można przesyłać pod adresem:

Ojciec Proboszcz Andrzej Sąsiadek OFMConv

Parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niepokalanowie

ul. O. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin.

Na podstawie materiałów udostępnionych przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa

2018-05-16 11:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć wcześniej niż w wieku 9 lat

2024-05-05 08:31

[ TEMATY ]

Pierwsza Komunia św.

Karol Porwich/Niedziela

W Kościele katolickim istnieje możliwość wcześniejszej Komunii św. niż w wieku 9 lat, jeżeli rodzice tego pragną, a dziecko jest odpowiednio przygotowane - powiedział PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik. Wyjaśnił, że decyzja należy do proboszcza parafii.

W maju w większości parafii w Polsce dzieci z klas trzecich szkół podstawowych przystępować będą do Pierwszej Komunii św. W przygotowanie uczniów zaangażowane są trzy środowiska: parafia, szkoła i rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź obchodów 900-lecia diecezji lubuskiej

2024-05-06 10:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Ośno lubuskie

diecezja lubuska

900‑lecie

Materiały kurialne

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Herb diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

W sobotę 11 maja 2024 w Ośnie Lubuskim odbędą się uroczyste obchody z okazji 900-lecia ustanowienia biskupstwa lubuskiego.

Przygotowania do tej ważnej rocznicy zainaugurowano już 25 lipca ubiegłego roku podczas odpustu parafialnego w Ośnie Lubuskim. Jesienią odbyła się okolicznościowa sesja naukowa w Sali Rajców ratusza w Ośnie Lubuskim. Komitet organizacyjny przygotował również inne inicjatywy o charakterze naukowym i popularyzatorskim oraz religijnym i kulturalnym. Kulminacją obchodów będzie liturgia sprawowana w najbliższą sobotę pod przewodnictwem prymasa Polski. Ponadto w programie uroczystości przewidziano wykład historyczny, koncerty i jarmark lubuski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję