Miejmy pewność i przekonanie, że wzywa nas Pan, abyśmy byli solą dla świata, dla swojego środowiska – solą, to znaczy tymi, którzy nie są liczni, ale którzy środowisku nadadzą smak, sprawią, że nie stanie się obojętne na najgłębsze wartości dotyczące godności ludzkiej i miłości – powiedział bp Andrzej Przybylski w homilii podczas Mszy św. dla uczestników uroczystego zebrania Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, kończącego kadencję 2010-18. Zebranie odbyło się 17 marca br., rozpoczęła je Msza św. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie.
Reklama
Mówiąc o wspólnocie katolickich lekarzy, bp Przybylski zaznaczył, że błogosławione w Kościele są te osoby i te środowiska, które wbrew światowej wygodzie idą pod prąd, dla których Bóg, Chrystus, wiara są kluczem i fundamentem do działań merytorycznych. Dał do zrozumienia, że lekarze zrzeszeni w KSLP to wspólnota będąca zaczynem i źródłem niepokoju dla niektórych pracowników służby zdrowia, bo oprócz kompetencji medycznych wyróżniają się troską o ochronę wartości etycznych, postępują zgodnie z klauzulą sumienia, stąd bezwarunkowa jest dla nich ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. – Krzyż jest najważniejszym, centralnym znakiem dla nas, chrześcijan – przypomniał bp Przybylski i zaapelował, żebyśmy się starali, by krzyże nie zniknęły z sal szpitalnych i gabinetów, bo czasem w placówkach służby zdrowia niezauważalnie zamienia się krzyż na antycznego węża Eskulapa. Ks. inf. Marian Mikołajczyk w imieniu środowiska lekarskiego podziękował księdzu biskupowi za obecność, podzielenie się ważnymi refleksjami i złożenie trudnych spraw tego środowiska na ołtarzu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczyste zebranie KSLP odbyło się w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie. Prezes Zarządu dr n. med. Wanda Terlecka przypomniała, że stowarzyszenie powstało 11 lutego 1994 r. podczas obchodów Światowego Dnia Chorego na Jasnej Górze. Czas kadencji, która rozpoczęła się w maju 2010 r., był trudny. Mimo to zrealizowano wiele ważnych działań. Od października 2010 r. w KSLP rozpoczęto codzienną wspólną modlitwę różańcową za wszystkich polskich lekarzy. Wprowadzono coroczną Mszę św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji zmarłych lekarzy. Zarząd Główny zorganizował dwie ogólnopolskie konferencje naukowe na temat godności człowieka w aspekcie naprotechnologii i in vitro oraz na temat „Życie ludzkie według nauki”, a ponadto wydał trzy pozycje książkowe. Zapoczątkowano tradycję dorocznych zjazdów integracyjnych, organizowanych przez poszczególne oddziały, i założono stronę internetową. Lista różnorodnych dokonań o charakterze duchowym, a także naukowym i praktycznym jest bardzo długa. Ważne są również stałe „trzymanie ręki na pulsie” i zabieranie głosu w ważnych sprawach moralnych, jak np. wysłanie pism do króla i parlamentu Belgii w sprawie powstrzymania prawa zezwalającego na eutanazję dzieci, do Ministerstwa Zdrowia w sprawie szkodliwości i potrzeby zakazu stosowania w Polsce tabletki ellaOne, do Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie klauzuli sumienia.
Podczas zebrania prezes Terlecka i prof. Jerzy Jurkiewicz wręczyli medale „Zasłużony dla Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich”. Wśród odznaczonych znaleźli się redaktor naczelna „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz oraz ks. inf. Marian Mikołajczyk. W uznaniu zasług dla stowarzyszenia dr Terlecka otrzymała statuetkę specjalną z napisem: „Cokolwiek się robi dla Boga i ludzi z miłością, to ma wielką cenę w oczach Boga” (ks. Józef Tischner).
Uroczyste spotkanie KSLP miało piękną oprawę muzyczną. Podczas Mszy św. śpiewał chór parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie pod dyrekcją Włodzimierza Krawczyńskiego, natomiast w drugiej części z koncertem wystąpił jeden z najstarszych polskich chórów męskich – Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy pod dyrekcją Jarosława Łyczby.