W I LO w Sokołowie Podlaskim odbyło się 16 lutego br. kolejne Biblioteczne Spotkania z Pasją. Tym razem gościem był ks. Mariusz Boguszewski, dyrektor biura Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. W spotkaniu, zorganizowanym przez nauczyciela biblioteki Agatę Mosiej, uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej i drugiej o profilu humanistycznym. Był też obecny ks. Grzegorz Radziszewski SDB, szkolny katecheta, oraz ks. Jerzy z Białorusi, gdzie tamtejszy Kościół otrzymuje pomoc.
Odpowiadając na pytania uczniów, ks. Boguszewski wyjaśnił, że misją stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” jest szeroko pojęta działalność na rzecz ludzi prześladowanych za wiarę i innych potrzebujących – pomoc pastoralna, humanitarna i duchowa. Gość opowiadał o realizacji tej misji w Iraku i Syrii. Stowarzyszenie działa tam szczególnie w obozach dla uchodźców, wspomaga szpitale, buduje szkoły, stołówki, parafie, wspiera nową ewangelizację i kościoły lokalne w ugruntowywaniu wiary. Chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest coraz mniej – w Iraku w 2003 r. było ich 1,5 mln, dziś zaledwie 150 tys. Prawie każda rodzina chrześcijańska mieszkająca na terenie Bliskiego Wschodu doświadczyła prześladowania. Nagminne są zastraszania, gwałty, grabieże, morderstwa i inne sposoby przemocy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przytaczając słowa znajomego Araba, który stwierdził: „Zrób coś, żeby chrześcijanie tu wrócili, bez nich się pozabijamy. To wy wiecie, że Bóg jest miłością”, ks. Boguszewski wyraził opinię, że obecność chrześcijan na Wschodzie to misja. Podkreślił, że prześladowani chcą mieć prawo do mieszkania w swoich domach, na swojej ziemi, prawo do wyjazdu, ale i powrotu. Zaznaczył, że dostęp do edukacji jest szansą na lepszą przyszłość dla tysięcy najmłodszych, dla których wojna to codzienność.
Ks. Boguszewski prosił młodych ludzi o modlitwę za prześladowanych, którzy w naszym imieniu wyznają wiarę w Jezusa. Pozostawił też w szkole prezentację multimedialną, która pozwoli uczniom jeszcze bliżej zapoznać się z realizacją misji Stowarzyszenia. Obecnie w ponad 50 krajach chrześcijanie są prześladowani i żyją w śmiertelnym zagrożeniu. W 70 krajach na świecie wiara jest ograniczana, a chrześcijanie dyskryminowani i przekonywani do odrzucenia Chrystusa. W ciągu każdego roku dzięki pomocy 700 tys. dobrodziejów i wolontariuszy, Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” realizuje ponad 7 tys. projektów o łącznej sumie 80 mln euro.