Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wspierają rodziny (2)

Niedziela szczecińsko-kamieńska 1/2018, str. V

[ TEMATY ]

jubileusz

Civitas Christiana

Archiwum Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Podczas gali z okazji 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i 40-lecia Ośrodka „Z pomocą rodzinie”

Podczas gali z okazji 20-lecia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas
Christiana” i 40-lecia Ośrodka „Z pomocą rodzinie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaangażowanie Agnieszki Przybylskiej oraz wielu osób skupiających się wokół wydarzeń prorodzinnych inspirowały poszczególne osoby do coraz większej aktywności i podejmowania działań na własną rękę. Jak iskra zapalały się kolejne serca do dzielenia się sobą i w pewnym okresie czasu nasza archidiecezja była pierwszą pod względem ilości i zasięgu działań prorodzinnych. Wiosenne i jesienne Spotkania Rodzin, Klub Solo, Grupa Wsparcia dla matek karmiących, liczne konferencje naukowe, sympozja i pikniki rodzinne, Szkoła dla Rodziców, nauczycieli i wychowawców z wykładami wysokiej klasy specjalistów i warsztatami realizowana nie tylko w Szczecinie, ale i w Oddziałach Terenowych, dziesiątki inicjatyw w przestrzeni ustawodawczej, od wniosków, petycji i publicznych manifestacji, aż do wypromowania naszej członkini – Katarzyny Nowakowskiej-Strojek na pełnomocnika wojewody ds. rodziny. Wszystkie te działania zawsze miały na celu nie tylko wzmocnić mechanizmy i naturalne potencjały rodziny, pomóc jej w problemach i kryzysach, ale nade wszystko na pierwszym miejscu pomóc doświadczyć obecności Boga. To była i jest pierwsza i najważniejsza myśl, która towarzyszy każdemu z członków Zespołu Ośrodka. W ciągu tych 40 lat ok. 20 tys. osób otrzymało w nim jakiś rodzaj wsparcia. Do specjalistów trafiają osoby ze sprawami: od trudności wychowawczych, mniejszych i większych konfliktów rodzinnych, problemów wynikających z emigracji zarobkowej, separacji, rozwodów, zdrad i szeregu tragicznych w skutkach błędów małżeńskich czy wychowawczych, aż po sprawy spadkowe, zusowskie czy nawet duchowe, wynikające z syndromu poaborcyjnego lub innego rodzaju strat.

W Centrum Wspierania Rodziny z Problemem Alkoholowym. Możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że udało się uratować niejednego człowieka i uchronić niejedną rodzinę przed rozpadem. Wiemy, że nie da się pomóc rodzinie z problemem alkoholowym w sposób skuteczny, jeśli nie pomoże się jej odnaleźć sensu istnienia i nie przekona się jej do poszukiwania tego, co dla człowieka jest najważniejsze, czyli do Boga. Każdy rodzaj uzależnienia, w gruncie rzeczy jest wypełnieniem pustki po Nim, dlatego pełny powrót do normalnego, zdrowego funkcjonowania musi się w konsekwencji wiązać się z powrotem do żywej i stałej więzi ze Stwórcą. Pamiętamy o tym zawsze, ale szanujemy granice wolności i światopogląd każdego człowieka, dlatego z naszej pomocy może skorzystać każdy potrzebujący, bez względu na wyznawaną wiarę, status społeczny czy kolor skóry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Centrum Wspierania Rodzicielstwa od Poczęcia to nie tylko pomoc rzeczowa, ale to również pierwszy wywiad, wstępna diagnoza problemów, ale także budowanie zaufania i szerokie wsparcie psychologiczne oraz rzeczowe.

Współczesna polska rodzina zagrożona jest także od wewnątrz. Wiemy dobrze, że bez łaski sakramentów i żywej relacji z Bogiem TrójJedynym rodzina słabnie. W ramach wieloletniego projektu Akademii Katolickiej Nauki Społecznej organizujemy wykłady, prelekcje, wystawy i konferencje oraz zapraszamy ekspertów, którzy podejmują zarówno tematykę zagrożeń współczesnej rodziny, jak i ochrony przed nimi.

Z radością wspieramy grupę rodziców Domowej Edukacji, którzy widząc zagrożenia współczesnego świata, zdecydowali się podjąć trud edukacji w warunkach domowych. Otrzymawszy błogosławieństwo abp. Andrzeja Dzięgi, starają się nie tylko wypełniać obowiązek edukacyjny w warunkach domowych, ale także, a właściwie przede wszystkim, wychowywać swoje dzieci w katolickim duchu, sięgając głęboko do Tradycji Kościoła katolickiego oraz Mszy św. sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. W jednym z listów pasterskich w 1950 r. kard. Wyszyński napisał niezwykle ważne dla nas słowa: „Głębokie przemiany, jakie zachodzą w świecie, wiążą się z gorączkowym poszukiwaniem nowych wzorów wychowania młodego pokolenia. Idą one tak daleko, że chcą gwałtownie zerwać z całą przeszłością, a zwłaszcza z wychowaniem rodzinnym i religijnym. (…) Takie urządzenie życia społecznego i gospodarczego, by rodzina musiała wyrzec się wychowania, jest przeciwne prawu przyrodzonemu i Bożemu, jest groźnym niebezpieczeństwem dla narodu”.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które 20 lat temu otrzymało status katolickości, przyjęło na siebie trudne, ale zaszczytne zobowiązanie budowania społeczeństwa Chrystusa. Staramy się, aby nasza konsekwentna praca przynosiła wymierne owoce. Dostrzegamy je i cieszymy się nimi. Wiemy, że ta nasza bardzo konkretna pomoc rodzinie jest najbardziej wyrazistą formą realizacji misji Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Jest nie tylko teoretycznym, ale najbardziej praktycznym wymiarem tej misji. W imieniu wszystkich naszych podopiecznych oraz własnym dziękujemy wszystkim, którzy od wielu lat poświęcają swój czas i serce, wszystkim specjalistom oraz każdemu, kto wspiera fizycznie i duchowo to, co robimy. Podczas gali 25 listopada 2017 r. specjalne podziękowania za pracę w Ośrodku „Z pomocą rodzinie” złożone zostały specjalistom, a za szczególny wkład w budowanie społeczeństwa Chrystusa Brązową Odznaką Stowarzyszenia zostali uhonorowani: terapeuta uzależnień Alicja Szlinter i psycholog Jerzy Rajski. Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska w obecności posła na Sejm RP obecnej kadencji i zarazem członka Oddziału w Szczecinie Sylwestra Chruszcza, legata arcybiskupa ks. prał. Aleksandra Ziejewskiego i ponad 80 dostojnych gości podkreślił znaczenie i wagę 40-letniej pracy Ośrodka „Z pomocą rodzinie”, podziękował w imieniu prezydenta Szczecina Piotra Krzystka swoim oraz mieszkańców miasta i regionu. Na ręce prezesa Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Macieja Szepietowskiego oraz przedstawicieli Oddziału wręczył pamiątkowe statuetki.

2018-01-03 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyniki diecezjalnego etapu Konkursu Wiedzy Biblijnej

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

Konkurs Wiedzy Biblijnej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Monika BODZEK zwyciężczyni diecezjalnego etapu OKWB wraz z siostrą katechetką Angelą Maryniak (OP)

Monika BODZEK zwyciężczyni diecezjalnego etapu OKWB wraz z siostrą katechetką Angelą Maryniak (OP)

Za nami konkursowe zmagania etapu diecezjalnego XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Blisko 30 uczestników reprezentujących 13 szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji świdnickiej, spotkało się 21 kwietnia w wałbrzyskiej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” - głównego organizatora konkursu, którego jedną z podstawowych misji jest prowadzenie szeroko rozumianej formacji, także dzieci i młodzieży. W tym roku tematem biblijnych zmagań były: Księga Jeremiasza oraz 1 i 2 św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję