Jednym z ważniejszych wykładów wygłoszonych podczas I Międzynarodowego Kongresu Ruchu „Europa Christi” był ten przedstawiony 23 października br. w Senacie RP na V sesji obrad, której przyświecało hasło: „Polonia antemurale christianitatis”. Ks. prof. Ivica Žižić mówił na temat: „Niedziela a problem chrześcijańskiej tożsamości w dzisiejszej Europie”. To było bardzo ważne zamyślenie również dla naszego polskiego dzisiaj, w którym toczy się bój o wolną niedzielę.
Przywołam tu kartę z dziejów polskiego parlamentaryzmu z czasów stalinowskich. Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy w art. 1 mówi: „Dniami wolnymi od pracy są: 1) dni niżej wymienione: a) 1 stycznia – Nowy Rok, b) 6 stycznia – Święto Trzech Króli, c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy, d) drugi dzień Wielkiej Nocy, e) 1 maja – Święto Państwowe, f) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, g) pierwszy dzień Zielonych Świątek, h) dzień Bożego Ciała, i) 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, j) 1 listopada – Wszystkich Świętych, k) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, l) 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, m) 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia; 2) niedziele”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Taki harmonogram dni wolnych w ciągu roku uchwalili komuniści. Tymczasem dzisiaj, w wolnej już Polsce, mamy z tym wielki problem, mimo że wicepremier Mateusz Morawiecki ogłasza wzrost gospodarczy i, według rządowych informacji, żyje nam się coraz lepiej. Zachodzi tu jakaś sprzeczność. Rządy sprawują ludzie w większości wierzący, którzy zdają się zapominać nie tylko o tym, że każdy człowiek ma prawo do niedzielnego wypoczynku, jeżeli praca zawodowa, którą wykonuje, nie jest pracą w tym dniu konieczną, ale przede wszystkim o tym, że III przykazanie Dekalogu przypomina: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”. Nikt o tym dziś nie mówi, jakby Pan Bóg nie miał w tej kwestii głosu.
„Nie lękajcie się ofiarować waszego czasu Chrystusowi! Tak, otwórzmy Chrystusowi nasz czas, aby On mógł go rozjaśnić i nadać mu kierunek” – pisał Jan Paweł II w liście apostolskim „Dies Domini”. Dziś, gdy tak wiele się dyskutuje na temat wprowadzenia wolnych od pracy niedziel, sięgnijmy do tego ważnego listu św. Jana Pawła II, w którym znajduje się kopalnia argumentów na ten temat. Na pewno nikt już nie będzie miał wątpliwości.
Przypominamy, że niedziela to nie jest tylko zwykły dzień odpoczynku. Pan Bóg oddzielił go od pozostałych dni i pobłogosławił.