Reklama

Niedziela Wrocławska

Święci zamiast potworów

Pojawia się coraz więcej inicjatyw pokazujących prawdziwy sens uroczystości Wszystkich Świętych, dzięki którym chrześcijanie mogą świętować ze świętymi, a nie ze straszydłami. Zamiast dyń – świece, zamiast potworów – święci, zamiast śmierci – życie. Przed nami kolejna Noc Świętych, Holy Wins i Bale Wszystkich Świętych

Niedziela wrocławska 44/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Halloween

Archiwum Nocy Świętych

Noc Świętych na wrocławskich Popowicach

Noc Świętych na wrocławskich Popowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marsze świętych czy bale wszystkich świętych, to z jednej strony alternatywa dla obchodów Halloween, ale jak podkreśla o. Andrzej Albiniak OMI, pomysłodawca i organizator wrocławskiej Nocy Świętych, dla osób wierzących taka alternatywa nie istnieje. – Halloween to kultywowanie śmierci, a uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem radości i życia. Noc Świętych to nie alternatywa dla Halloween, to pokazanie wiernym właściwego sensu uroczystości Wszystkich Świętych. To nie noc dyni, tylko noc świętych! – tłumaczy.

III Noc Świętych

W tym roku Noc Świętych odbędzie się we Wrocławiu już po raz trzeci. Św. Jan Paweł II, św. Faustyna, św. o. Pio, św. Teresa od Dzieciątka Jezus, bł. Czesław, św. Jadwiga Śląska, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, Dzieci z Fatimy i cała plejada świętych – 31 października ulicami miasta przejdzie procesja z relikwiami kilkudziesięciu świętych. – Wrocławską Nocą Świętych nawiązujemy do chrześcijańskiej tradycji zachęcającej nas do wpatrywania się w przykłady życia świętych i podążania ich śladami w drodze ku świętości. To także dobra okazja do poznania patronów swojego chrztu i bierzmowania, tak by nie byli dla nas tylko odległymi postaciami, ale byśmy umieli dostrzegać w nich ludzi bliskich nam i podobnych do nas – mówi o. Andrzej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegorocznym przewodnikiem Nocy Świętych będzie św. Eugeniusz de Mazenod, założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. – Aby podkreślić jubileusz 200-lecia powstania naszego zgromadzenia Noc Świętych poprowadzą relikwie serca św. Eugeniusza de Mazenoda, naszego założyciela – tłumaczy oblat.

Procesja z relikwiami świętych wyruszy 31 października po Nieszporach o godz. 19.00 z kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na Popowicach ku parafii św. Jadwigi Śląskiej na Kozanowie, gdzie na zakończenie zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia. – Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zachęcamy także – zwłaszcza dzieci – do przebierania się za ulubionych świętych, aniołów, by pochód był kolorowy i radosny, jak przystało na Noc Świętych. Prosimy wszystkich, aby przynieśli ze sobą świece, byśmy mogli podczas procesji ze świętymi być rozświetleni Chrystusowym światłem – zachęca o. Andrzej.

Reklama

Holy Wins

Także 31 października na wrocławski Rynek, ze śpiewem i wizerunkami świętych, wyruszy kolejny już marsz Holy Wins – święci wygrywają. – Marsz rozpocznie Msza św. odprawiona o 18.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Po Eucharystii Inicjatywa Muzyczna Wrocław Wielbi poprowadzi modlitwę, a około 19.45 uformujemy „korowód świętych”, który wyruszy na Rynek ze śpiewem, z wizerunkami świętych. Po drodze rozdawać będziemy słodkie „krówki” z tekstami autorstwa różnych świętych. Kto może, niech ubierze się na biało i weźmie świece – zapraszają organizatorzy z Ruchu Światło-Życie.

Rok temu w Rynku uczestnicy marszu świętych spotkali „fanów” Halloween i rozdawali im cukierki. Pod pręgierzem jedni odmawiali Apel Jasnogórski, drudzy tuż obok wygłupiali się w upiornych makijażach i strojach i oglądali pokazy ognia.

Nie tylko Wrocław

Wiele wspaniałych wydarzeń towarzyszących uroczystości Wszystkich Świętych odbywa się w całej archidiecezji. Już 22 października odbył się Bal Wszystkich Świętych w Brzeziej Łące k. Wrocławia, w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich. Tym razem towarzyszyło mu hasło „Anioły są wśród nas”.

Także Środa Śląska zaprasza na bal świętych Holy Wins. Początek 31 października dziesiątką Różańca w parafialnym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Następnie pochód świętych przejdzie ulicami Środy Śląskiej do salezjańskiego Oratorium, gdzie zabawa potrwa do 20.00.

Oława będzie uwielbiać świętych podczas wieczoru „Świętość? – Uwielbiam!”. Spotkanie rozpocznie się 31 października o godz. 19.00 w parafii pw. Apostołów Piotra i Pawła. Organizatorzy chcą wspólnie uwielbiać Boga za dar życia wiecznego, świętości i za poszczególnych świętych.

31 października na marsz świętych zapraszają również Kąty Wrocławskie. Rozpocznie go Msza św. o 18.00. W Jelczu-Laskowicach marsz Holy Wins przejdzie z kościoła św. Maksymiliana M. Kolbego do kościoła pw. NMP Królowej Polski. Początek o godz. 17.00 Różańcem w kościele Maksymiliana Kolbego.

2016-10-27 09:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w świętych obcowanie

Przekonanie, że między ludźmi jest możliwa nie tylko wymiana dóbr materialnych, obdarowywanie się nimi, lecz również wzajemne przekazywanie sobie dóbr duchowych, zasług zdobytych prawym i pracowitym życiem, nosi w Kościele katolickim łacińską nazwę communio sanctorum - co przetłumaczono na język polski jako obcowanie świętych.
Jeden z artykułów Credo (Wierzę w Boga) wymienia obcowanie świętych jako jeden z dogmatów (pewników) naszej wiary. Głosi on po prostu prawdę o tym, że istniejące między ludźmi naturalne więzi solidarności i miłości z Bożej woli przekraczają ziemski wymiar i będą trwały wiecznie.
Wiara więc w communio sanctorum to przekonanie o możliwości wymiany darów między ziemią a niebem oraz czyśćcem. Zwłaszcza ci, którzy zostali zbawieni, mogą się wstawiać przed Bogiem za nami, żyjącymi, a także za zmarłymi.
Sobór Watykański II przypomniał, że istnieje patronat ludzi już zbawionych nad ich braćmi pielgrzymującymi jeszcze do wieczności - ich braterska troska o nas. Kult świętych z naszej strony, a z ich - orędownictwo za nami przed Trój-Jedynym Bogiem są wyrazami tej rodzinnej więzi, komunii nieba z ziemią.
Przykładem modlitwy wstawienniczej jest tzw. Modlitwa powszechna podczas Mszy św. Polecamy w niej Boskiej łaskawości ofiary różnorakich kataklizmów, konfliktów wojennych, terroryzmu, klęsk głodu, ubogich, bezdomnych, chorych na trąd, na AIDS, zagrożone aborcją dzieci, narkomanów, alkoholików, konających oraz tych, którzy odeszli i znajdują się na drodze oczyszczania.
Szczytem modlitw jest Eucharystia. W niej communio sanctorum urzeczywistnia się w pełni. Podczas niej składamy Ojcu Niebieskiemu, przez Jezusa, Jego Syna, który stał się naszym bratem, złączeni w Duchu Świętym w jeden Kościół, Ofiarę uwielbienia, dziękczynienia i przebłagania. I zapraszamy świętych, by nam towarzyszyli. Polecamy także Bogu zmarłych. Podczas Mszy św. communio sanctorum - dzięki komunii z Chrystusem - osiąga swoją pełnię.
Nasza więc modlitwa do świętych nie wynika z przekonania, że do Boga potrzeba protekcji, dodatkowego dojścia, ani tym bardziej nie oznacza robienia ze świętych półbogów, pośredników, ale opiera się na wierze, że Bogu po prostu podoba się międzyludzka solidarność i do niej nas zachęca.
Wierząc w moc tej łączącej nas modlitewnej sieci, prosimy o wstawiennictwo za nami świętych kanonizowanych, a także wstawiamy się za tymi, którzy potrzebują naszej modlitewnej solidarności - ofiarujemy za naszych zmarłych wysłużone odpusty, w Mszach św. w ich intencji odprawianych polecamy ich miłosiernej miłości Trój-Jedynego Boga. Tym jest właśnie obcowanie świętych: komunią między wyznawcami Chrystusa.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego na temat prawdy wiary o świętych obcowaniu czytamy:
KKK nr 956: „Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości... nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi... Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą” (Sobór Watykański II, „Lumen gentium”, 49).
„Nie płaczcie, będziecie mieli ze mnie
większy pożytek i będę wam skuteczniej
pomagał niż za życia” - mówił, umierając, do swoich braci św. Dominik.
KKK nr 957: „Nie tylko jednak ze względu na sam ich przykład czcimy pamięć mieszkańców nieba, ale bardziej jeszcze dlatego, żeby umacniała się jedność całego Kościoła w Duchu przez praktykowanie braterskiej miłości. Bo jak wzajemna łączność chrześcijańska między pielgrzymami prowadzi nas bliżej Chrystusa, tak obcowanie ze świętymi łączy nas z Chrystusem, z którego, niby ze Źródła i Głowy, wypływa wszelka łaska i życie Ludu Bożego” (Sobór Watykański II, „Lumen gentium”, 50).
KKK nr 959: „Wszyscy, którzy jesteśmy synami Bożymi i stanowimy jedną rodzinę w Chrystusie, gdy łączymy się ze sobą we wzajemnej miłości i w jednej chwale Trójcy Przenajświętszej, odpowiadamy najgłębszemu powołaniu Kościoła” (Sobór Watykański II, „Lumen gentium”, 51).

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za Kościół i korzenie

2024-05-11 14:30

[ TEMATY ]

Ośno lubuskie

900‑lecie diecezji lubuskiej

Jubileusz diecezji lubuskiej

Karolina Krasowska

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim

- Przeżywany przez was jubileusz jest okazją, aby dziękować Bogu za korzenie i jest też wezwaniem, aby dziękować za Kościół, który wspólnie stanowimy – mówił abp Wojciech Polak w Ośnie Lubuskim, gdzie trwają główne obchody 900-lecia dawnej diecezji lubuskiej.

Za nami wykład, okolicznościowy koncert i uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Czerwińska Pani, módl się za nami...

2024-05-11 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Wołajmy do Matki Bożej Czerwińskiej słowami modlitwy: Maryjo, Pani Czerwińska, otaczaj miłością wszystkie rodziny i bądź obecna w każdym polskim domu.

Rozważanie 12

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję