Reklama

Skrzydła są coraz szersze...

– Do duszpasterstwa akademickiego przychodzą młodzi ludzie z problemami. Ale nie zawsze zdają sobie sprawę, że początki tych problemów tkwią w przeszłości – mówi ks. Grzegorz Polok. – Wszystkim mówimy, że jednak jest nadzieja. Można skutecznie przerwać ten zaklęty krąg

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomocą w terapii może być książka „Rozwinąć skrzydła”. Powstała ona w efekcie spotkań i pracy z młodzieżą pochodzącą z rodzin dysfunkcyjnych, w tym – rodzin z problemem alkoholowym. Autorem publikacji, a zarazem inicjatorem prowadzonej terapii i akcji szukania rozwiązań problemów dorosłych dzieci pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych jest duszpasterz akademicki ks. dr hab. Grzegorz Polok. W książce „Rozwinąć skrzydła” opisuje problemy, z jakimi zmagają się dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz ukazuje konkretne formy pomocy.

Od momentu wydania książki prowadzono także jej bezpłatną dystrybucję zwłaszcza wśród młodzieży akademickiej, ze szczególnym uwzględnieniem studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Publikacja w formie e-booka i audiobooka dostępna jest również na stronie internetowej: www.rozwinacskrzydla.pl . W roku 2014 z inicjatywy autora książki, a także przy wsparciu pracowników i studentów rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna „Rozwinąć skrzydła”. Celem kampanii było, aby publikacja dotarła do szerokiego grona odbiorców. Rezultatem jest wydanie ponad 50 tys. egzemplarzy wersji papierowej książki. Na uwagę zasługuje również ponad kilkadziesiąt tysięcy pobrań wydania w formie elektronicznej ze strony internetowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolejnym etapem kampanii są prowadzone obecnie działania na skalę międzynarodową. Wydano wersje: angielską, niemiecką, włoską, francuską, rosyjską i hiszpańską książki „Rozwinąć skrzydła”, które zostały opublikowane na nowych obcojęzycznych wersjach serwisu: www.rozwinacskrzydla.pl , czyli www.spreadwings.eu .

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, którzy będą przebywali na terenie archidiecezji katowickiej w lipcu 2016 r., otrzymają tę książkę bezpłatnie w swoim ojczystym języku, a wszystkie jej tłumaczenia wraz z materiałami pomocniczymi są już w znacznej mierze dostępne na stronie: www.rozwinacskrzydla.pl .

Reklama

Praca u podstaw

Z jednej strony w Polsce można zauważyć problem dorosłych dzieci alkoholików, bo skala tego zjawiska jest duża. Z drugiej jednak – nie widać, by problem ten był szerzej obecny w mediach. – W katolickim podejściu do tego zagadnienia wydaje się, że czasami łatwo można zamknąć sprawę alkoholizmu, bo w kalendarzu jest miesiąc sierpień i można go poświęcić trzeźwości – mówi ks. Grzegorz. – To jednak nie oznacza, że sprawa będzie załatwiona. Tymczasem tu nie może chodzić tylko o jakiś jeden miesiąc – choć dobrze, że jest – ale trzeba to połączyć z każdym dniem ciężkiej pracy terapeutycznej i ze wsparciem duszpasterskim.

Jak ocenia ks. Polok, z każdym pokoleniem widzimy pogłębianie się tego problemu. Nadużywanie alkoholu staje się coraz poważniejszą bolączką współczesności, ale też skutki tego zjawiska są coraz bardziej dalekosiężne.

Ks. Grzegorz Polok zwraca uwagę na siłę oddziaływania mediów. – Staramy się naszą akcję propagować za pomocą jak najszerszych form, nie wykluczając mediów. Trzeba się przeciwstawić skostniałym stereotypom, np. w rodzinach dysfunkcyjnych z uporem maniaka powtarza się członkom tych rodzin, że pod żadnym pozorem nie można nikomu z zewnątrz mówić o swoich problemach, koniecznie trzeba milczeć.

Mimo że nikt nie może czuć się odpowiedzialny za życiowe wybory swoich rodziców, młodym ludziom z wielką trudnością przychodzi przyznać się do problemów z przeszłości. Potwierdza to ks. Polok i zwraca uwagę na związane z tym opory studentów. – Najtrudniej jest im się przyznać, że ich rodziny były dysfunkcyjne, najtrudniej jest przyjść do duszpasterza i powiedzieć, że ciągnie się za nimi jakiś problem z dzieciństwa.

Reklama

Po owocach poznacie

Studenci przychodzą z różnych powodów. Czasem mówią, że chcą pomóc swojemu ojcu, który nadużywa alkoholu, albo obojgu rodzicom, bo mają przed sobą perspektywę rozwodu. Zawsze jednak tacy młodzi ludzie muszą usłyszeć, że będą mieli zdolność niesienia pomocy, ale najpierw powinni zadbać o swoją kondycję i poddać się terapii.

Niektórzy boją się o swoją przyszłość, nie chcą wstępować w związki małżeńskie, boją się o przyszłe rodziny. Dzieje się tak na skutek ran zadanych w rodzinie albo wykrzywionego jej obrazu. Związki tworzone przez dorosłe dzieci alkoholików są często nietrwałe. Ważna jest przyszłość, ale także – a może przede wszystkim – teraźniejszość. Niektórzy bowiem dzisiaj nie potrafią uporać się ze swoją psychiką, mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, borykają się z nerwicami lękowymi, nie są w stanie podejmować codziennych obowiązków.

Studenci już na pierwszym roku mają wykład, otrzymują książkę, dowiadują się o problemach, ale na terapię docierają w późniejszych latach. Trzeba więc najpierw dojrzeć. Zrozumieć, że można sobie pomóc.

Każda terapia potrzebuje fundamentu. Ważne są duchowość i świadomość bezwarunkowej miłości Pana Boga. Wierzący otrzymują sakrament chorych, mają kontakt z Pismem Świętym, nie stronią od sakramentu pokuty i pojednania. Niewierzący – szukają wsparcia wśród przyjaciół. Próbują docenić własną podmiotowość, godność człowieka. Z natury trzeba przecież dążyć do dobra i prawdy. Luksus wierzących jest tu ogromny, ale niewierzący także nie są pozostawieni bez nadziei.

* * *

Z kart książki „Rozwinąć skrzydła”

Towarzyszy Twojemu życiu często lęk, niepokój, masz niskie poczucie swojej wartości, stale szukasz potwierdzenia siebie w różnych formach aktywności zewnętrznej, masz kolejny nieudany związek, utraconą przyjaźń, zaczynasz wchodzić w jakieś uzależnienie? Może źródłem tego jest Twoja przeszłość, a zwłaszcza to, co działo się w Twojej rodzinie. Może nie doświadczyłeś w swoim dzieciństwie i okresie dorastania bezwarunkowej miłości od rodziców, nie czułeś ich ciepła i wsparcia. Może przyczyną tego było nadużywanie alkoholu lub uzależnienie od niego jednego lub obojga Twoich rodziców. Może mama i tata byli w rozwodzie emocjonalnym lub prawnym, może pojawiła się zdrada małżeńska czy trwała nieobecność jednego z rodziców.

Nie jesteś sam z taką przeszłością, albowiem szacuje się, że ok. 40 proc. dorosłych Polaków można zaliczyć do grupy dorosłych dzieci alkoholików (DDA), czyli osób, które rozwijały się w rodzinie, gdzie jeden albo oboje rodziców nadużywało alkoholu, bądź byli od niego uzależnieni. Do tego dochodzi kilkanaście procent dorosłych, którzy wzrastali w rodzinach z inną dysfunkcją, a którzy mają podobne trudności w dorosłym życiu, jak ci żyjący w rodzinach z problemem alkoholowym.

2016-06-22 09:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odwaga nie ma wieku

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci nieraz odgrywały wielką rolę w historii Polski.

Zazwyczaj wiązało się to zarówno z niezwykłym, jak i wzruszającym heroizmem. Szeroko znane są niektóre z tych historii, np. dramat głogowskich zakładników, walka polskich uczniów z Wrześni, Orląt Lwowskich czy „Inki”. Ale budujących, inspirujących, a nieraz też tragicznych przypadków jest znacznie więcej. Praktycznie każde polskie pokolenie, po XXI wiek włącznie, miało swoich najmłodszych bohaterów. W naszej pamięci nigdy nie powinno zabraknąć godnego miejsca dla porwanych i rusyfikowanych dzieci na Sybirze, dla tych brutalnie germanizowanych, dla walczących w powstaniach narodowych czy dla najmłodszych przeciwników ustroju komunistycznego. Albo dla zupełnie innego typu bohatera – świętego królewicza Kazimierza.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Matko Boża Pocieszenia, módl się za nami...

2024-05-12 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Mateusz Góra

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Matka Boża Pocieszenia w Pasierbcu

Obraz, przed którym chcemy dziś się zatrzymać, nie jest obrazem oryginalnym. Ten pierwotny obraz był późnogotycki, namalowany temperą na desce.

Rozważanie 13

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję