Reklama

Aby Jedynka zawsze była pierwsza

O ambitnych planach na przyszłość, o połączeniu tradycji z nowoczesnością i o standardach w Polskim Radiu z szefem Jedynki Rafałem Porzezińskim rozmawia Jolanta Kobojek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

JOLANTA KOBOJEK: – Od 15 stycznia 2016 r. pełni Pan funkcję dyrektora Radiowej Jedynki. To wielkie wyzwanie. Spotykamy się na Jasnej Górze. Tutaj właśnie wielu Polaków przybywa w ważnych chwilach swojego życia...

RAFAŁ PORZEZIŃSKI: – Rzeczywiście, to jest bardzo odpowiedzialna sprawa – kierować największą anteną, jeśli chodzi o zasięg i liczebność zespołu. To z pewnością zobowiązuje. Tak, jestem tu również po to, by zaczerpnąć sił duchowych na tę misję oraz żeby nie popełniać błędów. Nie ma wątpliwości, że w Polskim Radiu jest cała rzesza wspaniałych zawodowców, ludzi, którzy doskonale znają się na radiu.

Mało tego – zdobywali oni wiele nagród w kraju, a często i za granicą za rzetelną pracę dziennikarską. Będę się starał realizować swoje pomysły programowe, ale przede wszystkim nie popsuć tego, co dobre w tym zespole. O tym, że jestem dziś na Jasnej Górze, zdecydowała także przyjaźń z Zakonem Paulinów, którego definitor – o. Mariusz Tabulski jest od wielu lat przyjacielem naszej rodziny. Poprosiłem go o Mszę św., by tu, przy Obrazie Jasnogórskim, powierzyć swoją misję, ale też słuchaczy, pracowników Polskiego Radia, tych wierzących, niewierzących i tych słabo wierzących, jak ja. Niech Królowa Polski otacza nas wszystkich swoją opieką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Rafał Porzeziński w świecie mediów znany jest nie od dzisiaj. Jak Pan przyjął propozycję, by szefować jednej z największych ogólnopolskich rozgłośni?

– Przyjąłem to z ogromną radością. Z tą rozpoznawalnością, o której Pani wspomina, raczej bym nie przesadzał. Ale rzeczywiście od 1992 r. związany jestem z różnymi rozgłośniami radiowymi, w tym także publicznymi. Moje pierwsze miejsce pracy to Program Trzeci Polskiego Radia, gdzie miałem wiele okazji, by cieszyć się tym niezwykłym zawodem, jakim jest dziennikarstwo radiowe. A jak przyjąłem tę nominację? Oczywiście ze wzruszeniem, z dumą i właściwie oprócz takiego krótkiego zawahania, jak to wpłynie na moją rodzinę, od razu byłem na tak. Nie było w tym koniunkturalizmu, pytań w stylu: czy to się opłaca? W ogóle w tym duchu nie myślałem. Potraktowałem to jako wielkie wyróżnienie i gdy tylko dostałem zielone światło od swojej mądrej żony, to już wiedziałem, że to jest ten czas i ten moment, żeby pokierować Polskim Radiem. Przyznaję, Jedynka jest obecnie w trudnym momencie, bo nigdy wcześniej nie miała słuchalności poniżej 10 proc., jak jest w tej chwili. Wierzę, że tendencję spadku słuchalności uda nam się przynajmniej zatrzymać, a może i odwrócić.

Reklama

– Ostatnio wiele mówi się o tzw. ustawie medialnej, na ile będzie miała ona wpływ na Polskie Radio?

– Nie znam ustawy medialnej, nie uczestniczę w pracach nad jej zapisami, więc trudno mi powiedzieć, jak to wpłynie na Polskie Radio. Wierzę, że dobrze. Pojawiało się ostatnio sporo pytań: dlaczego media narodowe? Co to w ogóle znaczy? We Francji nikomu to określenie nie przeszkadza. Biblioteka Narodowa też jest miejscem, do którego chodzimy chętnie, bez jakiegoś dreszczu niepokoju związanego z nazewnictwem, więc ja nie mam lęku. Wierzę, że autorzy tej ustawy znają się na tym, co robią, i że będzie to praca dla dobra radiofonii i telewizji w Polsce. Wielkim zaniedbaniem albo rodzajem jakiejś niefrasobliwości był fakt, że zrobiono sporo zamieszania wokół egzekwowania abonamentu radiowo-telewizyjnego i na różnych etapach tych rozgrywek, nazwijmy to medialnych, padały słowa niewłaściwe, wręcz nawoływano do tego, by abonamentu nie płacić. Dzisiaj zbieramy tego niedobre żniwo. Abonament ten płacą obecnie głównie osoby starsze i jest tak naprawdę niewielki procent osób, które korzystają z mediów publicznych. Myślę, że ta nowa ustawa będzie i tę sprawę mądrze regulować i ci, którzy korzystają z mediów publicznych, będą rzeczywiście płacić abonament.

– Czy ma Pan już jakieś pomysły, by pozyskać nowych słuchaczy?

– Mamy masę pomysłów, choć z pewnością nie będziemy wprowadzać żadnej rewolucji. Jedynka to nie jest antena stworzona do rewolucyjnych posunięć. Nasz słuchacz jest dojrzały, świadomy, od lat wierny, niestety, coraz starszy. Będziemy próbować troszeczkę odmłodzić tę grupę docelową. Z pewnością pojawi się więcej muzyki, bo dzisiaj jest jej za mało. Proporcja słowa do muzyki jest dla mnie wysoce niezadowalająca, zwłaszcza że w takich godzinach, kiedy jesteśmy w pracy, radio mówione jest kłopotliwe do słuchania, bo siłą rzeczy wtedy chcemy skupić się na tym, co najważniejsze, czyli właśnie na pracy.
Myślę, że mamy też wiele do zrobienia w związku z „Latem z Radiem”. I mogę Państwu zdradzić, że tutaj szykujemy dużo różnych niespodzianek. Będziemy podróżować po Polsce w każdą sobotę i w każdą niedzielę wakacji, począwszy od 24 czerwca, więc wierzę, że spotkamy się w wielu miejscach.
Bardzo istotnym punktem będzie również „Jedynka Dzieciom”. Pojawią się też audycje bardziej dedykowane mężczyznom. Będzie dużo więcej sportu niż dotychczas, choćby ze względu na to, że szykujemy się na mistrzostwa Europy w piłce nożnej we Francji oraz igrzyska olimpijskie w Rio i wierzymy, że tam będziemy zdobywać medale. Niedzielne pasmo sportowe będzie wydłużone od godz. 19 do 21 i będzie taką kontynuacją „Trzeciej Strony Medalu”, która jest od 17 do 19 w Trójce. U nas od 19 każdy kibic będzie mógł się dowiedzieć, jakim wynikiem zakończyły się poszczególne mecze. Sporo zmian będzie też w „Sygnałach Dnia”, zdynamizujemy poranne rozmowy. Dotychczas były dwie główne rozmowy polityczne, a już są trzy: o 7.15, 7.45 i 8.15. Są krótsze, ale częstsze i bardziej dynamiczne.

– Polskie Radio to również to, co stare, co już sprawdzone. Jednymi z najbardziej charakterystycznych cech są poprawna polszczyzna i traktowanie słuchacza w zupełnie inny sposób niż w komercyjnych stacjach. Czy możemy liczyć, że to pozostanie bez zmian?

– Oczywiście, że tak. Będziemy mówić z należytym szacunkiem do naszych słuchaczy, to cechuje dziennikarzy Polskiego Radia. Nie fraternizujemy się, nie spoufalamy z naszymi słuchaczami. Kochamy ich, bardzo doceniamy ich obecność, wierność, ale forma pan/pani pozostaje jedyną obowiązującą na naszej antenie. Wśród naszych dziennikarzy jest też z całą pewnością naprawdę duża kultura słowa.

– Czego należałoby życzyć Polskiemu Radiu teraz, na tym etapie, na którym jest?

– Żebyśmy byli ciekawi dla Polaków, żeby chcieli się od nas dowiadywać o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie. Wierzę, że Internet nie będzie przykrywał naszych newsów swoją łatwą dostępnością i szybkością. Radio zawsze było tym najszybszym medium, do czasu zaistnienia tych licznych platform informacyjnych w Internecie, więc musieliśmy oddać to pole. Nie jesteśmy już dzisiaj pierwsi, ale ciągle wierzę, że jakość podawanych informacji, zwłaszcza w mediach publicznych, szczególnie w Jedynce, jest na tyle atrakcyjna, że ciągle dla wielu jesteśmy pierwszym źródłem informacji. A na pewno tej informacji sprawdzonej w wielu źródłach, nie plotkarskiej, nie goniącej za sensacją. Zarówno nasi dziennikarze, jak i ci z Radiowej Agencji Informacyjnej zadają sobie bardzo dużo rzetelnego, dziennikarskiego trudu, żeby do tych wiarygodnych informacji docierać, żeby informować. Chcemy dobrze spełniać swoją misję i wierzę, że to miejsce na podium dla Jedynki, które ciągle zajmujemy, zawsze będzie nasze.

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Ksiądz z Osiedla zaprasza na dyskoteki ewangelizacyjne pod Most Świętokrzyski

2024-04-26 09:08

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla, organizuje dyskoteki ewangelizacyjne, które odbywać się będą w każdą sobotę pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. Pierwsza w tym roku już w najbliższą sobotę.

Duchowny przypomniał, że pierwsza taka dyskoteka pod mostem odbyła się 27 maja 2023 r., w wigilię Zesłania Ducha Świętego. "Plan był taki, że nie mieliśmy żadnego planu, spontanicznie poszliśmy z głośnikiem pod Most Świętokrzyski. Wyszło tak, że od tej nocy byliśmy tam co sobotę do początku października" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II wciąż obecny – ulice, szkoły, pomniki, muzea imienia Papieża Polaka

2024-04-26 16:09

[ TEMATY ]

pamięć

św. Jan Paweł II

Zdzisław Sowiński

Na mapie Polski często spotkać można imię Jana Pawła II. To m.in. ponad 679 ulic, 139 placów i prawie 80 rond. Za patrona przyjęło Papieża Polaka też niemal 40 parafii i ponad 1000 szkół oraz Uniwersytetów. Nie brakuje także sanktuariów, muzeów oraz ośrodków myśli imienia Świętego Patrona, który wciąż inspiruje wielu Polaków. W sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji Jana Pawła II, która miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku.

Jan Paweł II w przestrzeni miejskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję