Reklama

Niedziela Podlaska

W duchu wartości i z Panem Bogiem – ferie A.D. 2016

Nie zabrakło wypraw w góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Murzasichle

„Przyszedłeś jako ciekawy turysta, odchodzisz jako bogaty pielgrzym”. Tymi krótkimi słowami można podsumować obóz formacyjno-rekreacyjny w Murzasichlu w terminie od 25 stycznia do 3 lutego organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, dofinansowany przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Czas kolonii nie był tylko odpoczynkiem od szkoły czy codziennych obowiązków, był to czas poznania nie tylko piękna polskich gór, tradycji regionu, ale przede wszystkim siebie samego. A to wszystko w duchu wartości i z Panem Bogiem.

W poniedziałkowy poranek grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami ruszyła do małej miejscowości u podnóża Tatr – Murzasichla, aby tam odpocząć od szkoły i codziennych obowiązków, a także wartościowo i aktywnie spędzić czas zimowych ferii. Podczas dziesięciodniowego obozu na uczestników czekała masa niespodzianek i niezapomnianych atrakcji. Dzieci mogły spróbować swoich sił na stoku, łyżwach czy snowboardzie, co wcale nie było takie proste. Nie zabrakło także wypraw w góry. W drodze na Kalatówki uczestnicy zobaczyli Pustelnię Brata Alberta i kaplicę Świętego Krzyża. Spacerowali również po Rusinowej Polanie i odwiedzili sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr, gdzie uczestniczyli w Mszy św. Nie mogło zabraknąć także zwiedzania Zakopanego oraz spaceru po najbardziej znanej ulicy – Krupówkach. Ponadto uczestnicy obozu mieli okazję przejść po największym na świecie śnieżnym labiryncie, co w brew pozorom nie było takie łatwe. Szukając wyjścia, potrafili wejść kilka razy w ten sam korytarz. Oprócz tego dzieci i młodzi byli na basenie i kręglach, uczestniczyli w wieczorach filmowych i pogodnych, a także zajęciach plastycznych i muzycznych. W trakcie obozu nad formacją czuwał ks. Sylwester Falkowski – zastępca asystenta KSM oraz wicedyrektor Wydziału Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niestety, wszystko, co dobre, szybko się kończy i 10-dniowy zimowy wypoczynek dobiegł końca. Pełni energii, niezapomnianych wspomnień, z wieloma nowymi znajomościami wróciliśmy do domów. Tylko od nas zależy, jak długo wspomnienia pozostaną w naszej pamięci, a zawarte znajomości przetrwają. Jedno jest pewne, możemy wszyscy spotkać się na wakacyjnych obozach już w tym roku. Do zobaczenia!

Reklama

Kadra obozu

Miedzna

Od czterech lat w Oddziale KSM Miedzna zadajemy sobie pytanie, co to znaczy być członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patrzymy uważnie w historię KSM, pochylamy się nad statutem tej organizacji, a jednocześnie staramy się uruchamiać naszą wyobraźnię, aby w nowy sposób realizować nasze powołanie, by stanowić cząstkę tej struktury w naszej parafii. Słowo „katolickie” występujące w nazwie KSM przypomina nam, że to, co czynimy, powinno pogłębiać naszą wiarę, tzn. przybliżać nas do wspólnoty Kościoła katolickiego oraz samego Boga, słowo „stowarzyszenie” kładzie nacisk na wspólnotę, „młodzież” zaś opisuje tych, którzy do niej należą.

Ferie to dobry czas, aby podjąć działania i zorganizować wspólne przedsięwzięcia zmierzające do pogłębienia wiary, wspólnoty, aby to wszystko miało jednocześnie charakter młodzieżowy. Postanowiliśmy, że w pierwszym tygodniu ferii zorganizujemy wycieczkę do Warszawy oraz bal karnawałowy dla dzieci i młodzieży. Możemy uznać obie akcje za bardzo udane. W Warszawie byliśmy na lodowisku, w kinie, zwiedzaliśmy Stare Miasto – znajdujące się tam kościoły, uczestniczyliśmy w zmianie warty przed Pałacem Prezydenckim.

W tłusty czwartek zorganizowaliśmy bal dla dzieci i młodzieży. To już tradycja naszego oddziału – bal odbywał się po raz czwarty. W ciągu dnia zaprosiliśmy dzieci z rodzicami. Dla najmłodszych przygotowaliśmy konkursy i zabawy z nagrodami. Przyznaliśmy tytuł króla i królowej balu za najładniejsze przebranie. Po skończeniu zabawy dzieci przyszedł czas na młodzież. Cieszymy się, że bardzo dużo osób odpowiedziało na nasze zaproszenie. Warunkiem uczestniczenia była zabawa bez alkoholu, naszą ideą było danie świadectwa, że można się dobrze bawić, nie sięgając po środki odurzające. Dziękujemy proboszczowi ks. Andrzejowi Oleszczukowi za zaufanie i udostępnienie zabytkowego zajadu na miejsce naszej zabawy, dziękujemy ochronie, która czuwała nad naszym bezpieczeństwem, oraz wszystkim, który włączyli się w organizację naszego balu.

Reklama

Ks. Krzysztof Rzepczyński – asystent KSM Miedzna

Bielsk Podlaski

„Artystycznie i sportowo w bielskiej Opatrzności” – pod takim hasłem parafia pw. Najświętszej Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim zorganizowała 7-dniowe zajęcia w czasie tegorocznych ferii zimowych dla dzieci i młodzieży. W feriach uczestniczyło ok. 60 dzieci, zajęcia odbywały się w grupach, była poruszana problematyka uzależnień od wszystkich używek oraz uzależnień związanych z postępem, np. komputer, telefon. W trakcie ferii został nagrany film metodyczny o profilaktyce uzależnień. Każdy dzień zajęć rozpoczynał proboszcz ks. Zbigniew Karolak wspólną modlitwą i krótką konferencją.

Dzieci podczas zajęć same tworzyły scenariusze, następnie odgrywały scenki związane z tematyką walki z uzależnieniami, były prowadzone także zajęcia z rysowania, malowania. Zajęcia sportowe odbywały się w różnych dyscyplinach, np. ping-pong, piłkarzyki czy gry planszowe itp. Były prowadzone również zajęcia z gotowania. Dzieci pod opieką starszych same przygotowywały ciasto i smażyły naleśniki, oczywiście z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Ferie angażowały również rodziców, dzieci przez cały okres ferii otrzymywały ciepłą zupę i drugie danie. Podczas wizyty bp. Tadeusza Pikusa padło pytanie: Co najbardziej podoba się Wam podczas pobytu tutaj? Dzieci odpowiedziały, że najbardziej fakt, iż przebywają w grupach i wszystko robią wspólnie. Na zakończenie w sobotę odbył się bal karnawałowy pod hasłem: „Karnawał czas zacząć”, a św. Mikołaj obdarował wszystkich słodkim prezentem. Najmłodsi uczestnicy mieli po 4 lata, najstarsi 19 lat. Organizacyjnie nad całością czuwali członkowie Stowarzyszenia „Ojcowizna Ziemi Bielskiej” działającego przy parafii, członkowie i sympatycy opiekowali się również dziećmi. Ferie mogą odbyć się dzięki warunkom stwarzanym w remontowanym Dworkowi Smulskich. We wszystkich salach jest ciepło, bardzo wiele możliwości daje duża sala 100 m2, w której dosłownie w ostatniej chwili zostało założone ogrzewanie podłogowe. Dworek sprawia wiele możliwości: nauka gry w szachy odbywała się przez internet, zajęcia teatralne zaś w sali wyposażonej w lustra. Dzieci dobrze czują się w dworku i żałują, że ferie się kończą. Stowarzyszenie ma również plany, obok stałych zajęć świetlicowych i organizacji otwartych comiesięcznych spotkań dla tak wielkiej grupy dzieci i młodzieży.

Reklama

Jak wszyscy zauważają, przeżywany Rok Miłosierdzia jest właściwie zrozumiany: dar Bożej miłości i miłosierdzia spływa obficie z serca Bożego do serca drugiego człowieka.

Marcin Zabłudowski

Zembrów

W pierwszym tygodniu ferii zimowych liczna grupa dzieci z parafii w Zembrowie uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez proboszcza ks. Piotra Arbaszewskiego przy wsparciu parafian, w tym rodziców dzieci i młodych wolontariuszy.

Na najmłodszych w budynku parafialnym czekały liczne atrakcje. W poniedziałek do Zembrowa przybyli pracownicy Nadleśnictwa Sokołów. W trakcie tzw. leśnego dnia w interesujący, zabawowy sposób przekazali dzieciom bogatą wiedzę przyrodniczą. Były ciekawostki ze świata entomologicznego zaprezentowane przez leśniczego Artura Ślusarczuka, zagadki przyrodnicze i informacje historyczne przekazane przez specjalistę – edukatora Jerzego Tomczuka, wykład stażystki Iwony Biela o życiu nocnych łowców. Ogromne zainteresowanie dzieci, jak i dorosłych wzbudziła żywa sowa płomykówka o imieniu Shadow. Nie zabrakło konkursu – dzieci rozpoznawały gatunki drzew, mając jedynie próbki drewna z widocznym przekrojem poprzecznym. W trakcie zajęć plastycznych lepiły zwierzątka z masy solnej. Oczywiście, najwięcej powstało sów i motyli.

Reklama

W trakcie „Ferii w parafii” nie zabrakło zajęć świetlicowych, w tym rekreacyjno-sportowych z wykorzystaniem sprzętu znajdującego się w parafialnej świetlicy. Dzieci były też zadowolone z wyjazdu do Sokołowa, gdzie pod fachowym okiem mogły skorzystać z możliwości, jakie stwarza hala sportowa Publicznego Gimnazjum nr 2. Zwiedziły zabytkowy i pięknie wyremontowany w ciągu ostatnich lat Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II. Uczestniczyły tam w spotkaniu integracyjnym z uczestnikami feryjnego wypoczynku zorganizowanego przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Dzięki sponsorom udało się też zorganizować wyjazd do Siedlec. Ponad czterdzieścioro dzieci odwiedziło siedzibę Katolickiego Radia Podlasie oraz obejrzało film w kinie cyfrowym 3D w Siedlcach.

Organizatorzy zadbali o pożywne i smaczne posiłki dla uczestników „Ferii w parafii”. Pomysł takiego spędzenia ferii przez dzieci okazał się strzałem w dziesiątkę i – co ważne – zaowocował kolejnymi pomysłami na wykorzystanie pomieszczeń Parafialnego Domu Kultury.

Jadwiga Ostromecka

2016-02-18 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W mocy Bożego Ducha

Niedziela podlaska 18/2019, str. 1

[ TEMATY ]

rekolekcje

kapłani

Ks. Marcin Gołębiewski

Wspólnota kapłanów przeżywających rekolekcje

Wspólnota kapłanów przeżywających rekolekcje

Ponad dziewięćdziesięciu kapłanów przez trzy kolejne dni od 23 do 25 kwietnia br. wraz ze swoim pasterzem bp. Tadeuszem Pikusem przeżywało czas ćwiczeń duchowych

Rekolekcjom przewodniczył bp. Adam Wodarczyk – biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Ksiądz biskup jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego. Sługa Boży ks. Blachnicki był niejako punktem odniesienia w podejmowanych rozważaniach. Przywołując wiele faktów z jego życia i działalności rekolekcjonista ukazywał m.in. więź kapłana z Chrystusem Sługą, życie wiarą, obecność Bożego Ducha, oddanie Kościołowi, pracę na rzecz ewangelizacji, gorliwe prowadzenie powierzonego sobie ludu. Rekolektanci gromadzili się na słuchaniu Bożego słowa, wspólnej modlitwie Liturgią Godzin oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Punktem centralnym była Eucharystia celebrowana w drohiczyńskiej katedrze. Wybór rekolekcjonisty nie był przypadkowy. W tym roku bowiem Ruch Światło-Życie przeżywa złoty jubileusz działalności na terenie diecezji drohiczyńskiej. Wiele osób pamięta pierwsze oazy oraz to, w jaki sposób powstawały jej struktury. Tworzył je m.in. ks. kan. Benedykt Karpiński, który na zakończenie rekolekcji został odznaczony przez bp. Tadeusza Pikusa Złotym Medalem Zasługi „Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej”. Tysiące osób przeszło formację oazową, z której zrodziło się wiele powołań kapłańskich i zakonnych. Jubileusz jest dobrą okazją, aby nietylko wspomnieć postać sługi Bożego, ale na nowo zgłębiać jego duchowość.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł ubogich i cierpiących

Niedziela Ogólnopolska 42/2010, str. 8-9

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Św. Stanisław Kazimierczyk

W dniu jego narodzin odbywało się w Krakowie przeniesienie relikwii św. Stanisława, biskupa męczennika, i stąd nasz Święty otrzymał imię Stanisław. Wiek XV, w którym przyszedł na świat św. Stanisław Kazimierczyk, to „szczęśliwy wiek Krakowa” - wiek świętych, epoka szczególnego rozkwitu życia duchowego i religijnego. O św. Stanisławie Kazimierczyku sługa Boży Jan Paweł II podczas Mszy św. beatyfikacyjnej 18 kwietnia 1993 r. mówił, że był to „żarliwy czciciel Eucharystii, nauczyciel i obrońca prawdy ewangelicznej, wychowawca, przewodnik na drogach życia duchowego, opiekun ubogich. Pamięć o jego świętości żyje i owocuje do dzisiaj. Tej pamięci lud Krakowa, a zwłaszcza lud Kazimierza, dawał wyraz przez modlitwę u jego relikwii nieprzerwanie aż do naszych czasów”. Od samego początku życie Świętego związane było z parafią i kościołem Bożego Ciała na Kazimierzu, do którego regularnie uczęszczał.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 r.

2024-05-06 16:33

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

kredyt

Adobe Stock

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. - podała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia.

Zgodnie z nowelą, kredytobiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wstrzymania opłacania raty kredytowej dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września, a 31 grudnia. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące, albo osoby, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w dniu złożenia wniosku. Zawieszenie spłaty kredytu w tych okresach będzie przysługiwać, gdy wartość udzielonego kredytu nie będzie przekraczała 1,2 mln zł. Z informacji przedstawionych przez przedstawicieli resortu finansów wynika, że z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję